Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Ach, te elity!

Nie chciałem już wracać do tzw. afery szczepionkowej. Powiedziano już o niej i napisano tak wiele, że aż za wiele.

Nie chciałem tym bardziej, że sprawa osiemnastu, a potem, jak się okazało, kilkudziesięciu osób, które zaszczepiono „bez kolejki”, ma się nijak do kilkunastu, a w zasadzie kilkudziesięciu milionów, które zaszczepić trzeba, co wobec panującego dziś chaosu w tej mierze będzie więcej niż bardzo trudne.

Nie chciałem też z innego względu. Żeby przy wszystkich wątpliwościach, zarówno natury etycznej, jak i organizacyjnej, nie włączać się w chór nazywających całą tę sprawę aferą właśnie. Prawdziwe afery szczepionkowe (maseczki, respiratory) wciąż nie zostały do końca zbadane i rozliczone. A hipokryzja, z jaką zaczęliśmy się oburzać na zaszczepionych przez WUM – w sytuacji gdy chętnych do szczepienia wciąż mało – rozsiewa się po kraju jak wirus. Wraz ze słowem „afera” siejąc słowo „celebryci”.

Cóż, najlepszą definicją owego słowa było dotąd ironiczne wyjaśnienie, iż celebryci to osoby „znane głównie z tego, że są znane”. Mianem celebrytów określa się więc tych, których osiągnięcia są, mówiąc najdelikatniej, umowne, za to ich samych pełno w mediach – zwłaszcza śmieciowo-sieciowych – co wiąże się wprawdzie z pewnym statusem (mierzonym skalą popularności), ale z szacunkiem już nie. Przeciwnie, nazwanie celebrytą kogoś z dorobkiem (artystycznym zwłaszcza) to wyraz lekceważenia, szyderstwa.

Tymczasem arogancka łatwość i wzgardliwa lekkość, z jaką – w pewnych kręgach władzy – przylepiono łatkę „celebrytów” osobom z prawdziwym dorobkiem – w tym wybitnym postaciom polskiej kultury – zda się wskazywać, iż korzystając ze „szczepionkowej afery”, postanowiono tam znów dopiec elitom.

Słowo „elita” już od dawna służy niektórym politykom za obelgę. Teraz stało się dla nich rymem do „celebryta”.

Oby nam kiedyś, gdy już do końca rozprawimy się z tymi obrzydliwymi elitami i wyrzucimy je ze słownika poprawnej i uczciwej polszczyzny, tego słowa jednak nie zabrakło. Bo kiedy zabraknie, za jedyne „elity” będą nam wtedy musieli wystarczyć czyści jak łza i wzmożeni moralnie politycy oraz służący im nieprzekupni i oczywiście nienapędzani ropą medialni pijarowcy.

ADL

Komentarze

lud
2021-01-15 02:59:08
Jeden z mądrych profesorów szczecińskich ogłosił swego czasu,że profesorowie to arystokracja .
K.L00
2021-01-13 23:25:39
Czyli -elicie wolno się wpychać i zgarniać wszystko dla siebie,a celebrytom nie wolno?
@Piotr Wójcicki
2021-01-13 22:20:22
Aaaaa rozumiem - czyli Gomułka funkcjonuje u pana jako przykład samozwańczej elity... Jednak już współcześni gomułkopodobni dyzmowie i ich zblatowanie z celebrytami ("elitą") już panu nie przeszkadza? Rozumiem że jest pan zwolennikiem podwójnych standardów i pańskiej "elicie" zwyczajnie wolno więcej, nawet zachowywać się aspołecznie. Pozwoli pan że nie będę podzielał pańskiego poglądu - dla mnie elitą pozostaną ludzie którzy jednak robią coś więcej niż powtarzanie cudzych tekstów. A poza tym trawestując prawdziwych Europejczyków - Po co mi Janda jak mam Glenn Close czy Meryl Streep. Drogi panie, nigdy nie głosowałem i nie zagłosuję na PiS - proszę wiec wyłączyć mnie ze swoich urojeń dotyczących władzy. Pisze tylko o tym co widzę i słyszę gdy oglądam TVN - zresztą przecież elity których broni pan tak zawzięcie (jawnie przy tym gardząc logiką) nie ukrywają swojego obrzydzenia do Narodu i to mimo tego że to Naród w Konstytucji RP jest źródłem władzy. Ja też czuję zażenowanie widząc takie wpisy w których "elitom" wolno więcej... nie wolno więcej - wolno mniej - zwłaszcza że biznesy tych "elit" finansowane są z pieniędzy podatników.
Piotr Wójcicki
2021-01-13 12:55:48
cyt: <<"Po pierwsze "gomułkowskie gadanie" - nie widzę związku ale chętnie poznam uzasadnienie.">> Z pewnością zna Pan przemówienia Gomułki i to, co mówił o elitach intelektualnych w Polsce. cyt: <<Co to znaczy dorobek? Czy z faktu że aktor (aktor czyli profesjonalny kłamca i manipulant cudzymi emocjami) odgrywa np postać lekarza albo np fizyka (np takiego Einsteina) wywodzi pan tzw dorobek? Tzn co konkretnie? Uratowanie komuś życia? Rozwiązanie problemu nurtującego fizykę?>> Szczerze mówiąc na taki argument trudno cokolwiek odpowiedzieć, bo pobrzmiewa w nim jakaś socjalistyczna czy wręcz komunistyczna logika, według której np. aktor powinien coś wyprodukować, bo inaczej jest bezużytecznym darmozjadem. Dla komunistów i wszelkiej maści dyktatorów sztuka nie ma znaczenia, o ile nie służy władzy. To jakaś wynaturzona logika naprawdę. Jeśli ktoś nie macha łopatą i nie wozi gruzu, to "morda w kubeł"? Ludzie sztuki nie pracują? Dorobek artystyczny i działalność kulturalna to nic, tak? cyt: <<dla większości społeczeństwo nie jest to żadna elita a zwyczajni celebryci>>. Wie Pan, to tylko świadczy o społeczeństwie. Zresztą to nie jest niestety nic nowego. Zawsze więcej widzów gromadziły publiczne egzekucje niż wieczory poetyckie czy koncerty fortepianowe. cyt. <<gdzie mu do sprawności antypolskiego TVN>> I kolejny przykład nowomowy z lat głębokiego PRL-u. Wszystko, co nie jest po linii władzy jest "antypolskie". cyt. << Piszcie jeszcze więcej, fajnie się czyta te wasze napuszone sofizmaty, tę urągającą logice argumentację, wy i wasz wasz urojony elitaryzm...>> Dobrze, że chociaż Pan ma dobre samopoczucie. Ja czytając większość wpisów tutaj czuję raczej zażenowanie.
Andre
2021-01-13 08:45:42
Celnie bez patosu ale dosadnie!Bardzo podoba mis kojarzenie elita-celebryta szkoda, że określenie elita się dewaluuje a jak jeszcze czyści jak łza politycy dołączą chóru zgorszonych no to klękajcie narody, tylko wyjechać na Zanzibar jakże modny ostatnio wśród celebrytów.
ach,ach,
2021-01-13 07:35:06
nie ma to jak szczecińskie elity.
Alergia
2021-01-12 22:40:01
terens 2021-01-12 11:18:45 Zawsze się zastanawiam po przeczytaniu takiego wpisu ,co miał na myśli ten piszący obnażenie swojej głupoty czy alergie niewiedzy tematu .Nadzwyczajna kasta sędziowska ,nadzwyczajny układ zamknięty elit trzeciej RP i to widać jak i słychać kiedy się wypowiadają z pogardą do zwykłych jak to określili Kowalskich tzn Agata Młynarska , Zawadzka - niania !!
@Piotr Wójcicki
2021-01-12 22:20:52
ach... co za obrona ale chyba nie Częstochowy...? A teraz prosiłbym o merytoryczne uzasadnienie tez z pańskiej wypowiedzi: ""Samozwańcze elity", "pretenduje do elity"? Co to za gomułkowskie gadanie? O tym, czy ktoś zalicza się do tzw. elity decyduje jego dorobek, a nie chciejstwo i sympatie bądź antypatie. " Po pierwsze "gomułkowskie gadanie" - nie widzę związku ale chętnie poznam uzasadnienie. Co to znaczy dorobek? Czy z faktu że aktor (aktor czyli profesjonalny kłamca i manipulant cudzymi emocjami) odgrywa np postać lekarza albo np fizyka (np takiego Einsteina) wywodzi pan tzw dorobek? Tzn co konkretnie? Uratowanie komuś życia? Rozwiązanie problemu nurtującego fizykę? A co z aktorami wirtualnymi - czy i oni mając tzw dorobek nie powinni być elitą. Pisze o samozwańczej elicie z prostego powodu - dla większości społeczeństwo nie jest to żadna elita a zwyczajni celebryci i ich zachowanie w tej aferze jest smutnym tego potwierdzeniem. Kreci się pan za swoim ogonem - nie jestem sympatykiem żadnego z Pazurów a TVP oglądam sporadycznie zażenowany nieporadnością propagandową tego medium (gdzie mu do sprawności antypolskiego TVN) - cytowałem Jandę z prostego powodu - Janda wielokrotnie wypowiadała się o etyce i przyzwoitości - jak widać gdy przyszło co do czego to wyszło jak wyszło. Kiepska argumentacja mająca zamydlić problem jakim jest aspołeczna postawa celebrytów. Piszcie jeszcze więcej, fajnie się czyta te wasze napuszone sofizmaty, tę urągającą logice argumentację, wy i wasz wasz urojony elitaryzm...
Quistorp
2021-01-12 15:25:49
do [Piotr Wójcicki] . Jest takie chińskie powiedzenie. "Im mniej tym więcej". Czyli im kogoś mniej w Kurierze, tym jego więcej w odbiorze. Podzielam wypowiedź Piotra Wójcickiego.
Panie Arturze D. Lis
2021-01-12 11:36:35
Popatrz Pan rowniez w przyszlosc... a "nie marz" Pan jeszcze o PRL-owskie przeszlosci !!/?
terens
2021-01-12 11:18:45
Pisowski rząd w pierwszej kolejności szczepi celebrytów zamiast medyków. Nie ma wątpliwości że to rząd ma pełną kontrolę nad programem szczepień.
Piotr Wójcicki
2021-01-12 08:41:23
@kucicki A masz coś do powiedzenia na temat, czy tylko takie błyskotliwe wycieczki osobiste trzymasz w zanadrzu?
kucicki
2021-01-12 07:04:04
Wielki powrót Wójcickiego ! Co to ślepa miłość potrafi zrobić z rozumem!
Piotr Wójcicki
2021-01-11 23:45:15
Wasze wpisy to doskonały dowód na to, że takie głosy jak ten ADL-a są nad wyraz potrzebne. Proszę się jeszcze raz zapoznać z definicją celebryctwa, bo najwyraźniej niektórym osobom problem sprawia odróżnienie Andrzeja Seweryna czy Wiktora Zborowskiego od Marcina Najmana na przykład. Nikt się nigdzie nie "wepchał bez kolejki", co najwyżej został do niej wepchnięty a teraz jest zamieszany w kradzież roweru. Naprawdę, szczęśliwy to kraj, w którym do rangi problemu i skandalu urasta zaszczepienie kilkudziesięciu (w większości zasłużonych i niemłodych już osób), podczas gdy kilkadziesiąt procent społeczeństwa szczepić się w ogóle nie zamierza, a niemały odsetek "nie wierzy" w pandemię (wierzyć to można w Boga). Nie ośmieszajcie się, ludzie. @ajwaj Nie, nie jest Pan hejterem, co najwyżej niespełnionym autorem pasków z TVP INFO. Jeśli wszystko, co się Panu kojarzy z opisywanymi osobami to jedno zdanie z Jandy (nie mające nota bene nic wspólnego z jej dorobkiem artystycznym) to gratuluję - sam się Pan podsumował. Może coś z Radosława Pazury Pan zacytuję? Nie, z Jandy wygodniej, bo pasuje do tezy, a hołubiony przez TVP Pazura już nie. "Samozwańcze elity", "pretenduje do elity"? Co to za gomułkowskie gadanie? O tym, czy ktoś zalicza się do tzw. elity decyduje jego dorobek, a nie chciejstwo i sympatie bądź antypatie.
ajwaj
2021-01-11 19:17:26
Wyczuwam że i pan Artur D. Liskowacki pretenduje do miana elity i dlatego ta kuriozalna filipika słowna z obroną "wybitnych postaci polskiej kultury" - zacytuję więc jedną z tych "wybitnych postaci polskiej kultury" - „Czuję się, jakby ktoś na mnie s..ł cały czas! To jest coś okropnego!” - PS polecam panu redaktorowi (a także pozostałym przedstawicielom samozwańczej elity) hasło w wikipedii "Illusory superiority" / "Złudzenie ponadprzeciętności" - dość trafny opis błędu poznawczego wokół którego zbudowany został powyższy komentarz choć pewnie zostanie on z góry odrzucony przez pana redaktora... tak, tak - wiem - jestem hejterem który zazdrości panu i reszcie celebryckiej śmietanki życiowych sukcesów...
Koral
2021-01-11 18:58:55
A jednak u nas elita i celebryta to nada ktoś , kto z powodu osiągnięć ma prawo wepchać się wszędzie pierwszy, załatwić sobie i "swoim " wszystko omijając wszystkie przepisy, regulaminy robiąc w bambuko tych,co to elitą nie są -ich zdaniem.
ojej!
2021-01-11 17:10:23
Ech, te peerelowskie pseudoelity. Trzeba poczekać, aż przeminą, bo niczego nie rozumieją i nie chcą się uczyć. Ciągle się uważają za lepszy gatunek i pogardzają "motłochem", który zaczął głosować niezgodnie z ich pseudowartościami. Ciągle się czują "obes...i", jak to określiła wybitna aktorka, która się wepchała razem z rodziną bez kolejki po szczepionkę, bo przecież lekarze mogą sobie poczekać. Nawet były esbek się załapał. Niech te "elity" się męczą do końca "w Tenkraju", bo zmiany szybko nie nastąpią, oj, nie nastąpią.
barubar
2021-01-11 15:56:25
Świetny komentarz. Pozdrawiam Pana Redaktora.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500