Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wstecz – kiedy można je wziąć?

Data publikacji: 2022-11-23 09:25
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-23 09:59

Zwolnienie lekarskie wstecz – kiedy można je wziąć, jak działa?
W pewnych sytuacjach możliwe jest wzięcie wstecznego zwolnienia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i jak daleko wstecz może sięgać L4!

Choroba, złe samopoczucie stają się często powodem niedyspozycji i niemożności wykonywania obowiązków zawodowych. Ubezpieczony pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. W uzasadnionych przypadkach wystawia się L4 wsteczne. Kiedy?

Przeziębienie, grypa, zapalenie gardła często odbierają siły i nie pozwalają wypełniać obowiązków. Chory wybiera się do lekarza, aby otrzymać pomoc oraz zwolnienie. L4 jest usprawiedliwieniem nieobecności, upoważnia do pobierania zasiłku chorobowego. Ten czas pacjent ma przeznaczyć na powrót do zdrowia. Chorzy najczęściej próbują dostać się do przychodni w pierwszym dniu złego samopoczucia, co, jednak jeśli jest to niemożliwe? Istnieje możliwość uzyskania zwolnienia wstecznego, jednak nie później niż 3 dni od zachorowania.

Kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie wstecz?

Chory pracownik może postarać się o zwolnienie lekarskie wstecz. W jakich sytuacjach wykorzystuje się takie rozwiązanie? Zdarza się, że pacjent czuje się tak źle, że nie jest w stanie wybrać się do przychodni. Niekiedy spodziewa się, że jego stan zdrowia poprawi się po kilku dniach i postanawia leczyć się na własną rękę. Jeśli dolegliwości nie przechodzą lub wręcz nasilają się, postanawia skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wsteczne, jednak data nie może zostać cofnięta o więcej niż 3 dni.

Dodatkowo pacjent musi spełnić kilka warunków:

  • zwolnienie zostanie wystawione, jeśli chory opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe lub dobrowolne);
  • choroba rozwinęła się w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego;
  • pracownik musi być niezdolny do wykonywania pracy z powodu choroby; lekarz będzie chciał upewnić się, że pacjent miał objawy kilka dni wcześniej, we wskazanym terminie.

Przepisy mówią, iż L4 powinno zostać wystawione w dniu przeprowadzania badania lekarskiego lub najpóźniej kolejnego dnia. Wyjątkiem jest opisana wyżej sytuacja – zwolnienie może sięgać wstecz, jeśli badanie potwierdzi, że pacjent już wtedy był niezdolny do wykonywania pracy.

Czy można otrzymać L4 wsteczne online?

Zwolnienie lekarskie można otrzymać również przez internet korzystając z teleporady. Wystarczy zarejestrować się przez stronę internetową, wypełniając krótką ankietę. Konieczne jest podanie swoich danych osobowych, adresowych i kontaktowych. Obowiązkowo należy opisać objawy, samopoczucie oraz podać datę rozpoczęcia choroby. Dostępna jest także rubryka, w którą trzeba wpisać sugerowany czas zwolnienia lekarskiego. L4 online jest traktowane identycznie jak wystawione w przychodni.

E-wizyta daje możliwość rozmowy z lekarzem, który na podstawie wywiadu zaproponuje leczenie, wystawi e-receptę oraz zwolnienie L4, również z datą wsteczną. Także w tym przypadku należy ściśle przestrzegać przepisów, które mówią, iż o zwolnienie należy postarać się najpóźniej w trzecim dniu choroby. L4 powinno być wykorzystane na powrót do zdrowia. Pacjenci muszą pamiętać, że mogą zostać skontrolowani przez ZUS. W przypadku stwierdzenia niewłaściwego stosowania zwolnienia lekarskiego utracą prawo do zasiłku.

Zwolnienie wsteczne jest honorowane przez pracodawców, jeśli sięga nie dalej niż 3 dni do tyłu. Może to być L4 wystawione przez internet lub w przychodni. Pracownik nie musi osobiście dostarczać zaświadczenia do zakładu pracy, jednak powinien poinformować pracodawcę o planowanej nieobecności.