Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Kredyt gotówkowy w Szczecinie – poszukiwanie najlepszej oferty

Data publikacji: 2023-08-16 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2023-08-16 11:51

Mnogość banków w Szczecinie pozwala na wybieranie pomiędzy konkurencyjnymi ofertami kredytów gotówkowych. Okazuje się, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby dowiedzieć się, co proponują poszczególne placówki. Jak znaleźć najkorzystniejszą opcję pożyczki?

Kredyt gotówkowy w Szczecinie – gdzie szukać?

Poszukiwania najlepszego kredytu gotówkowego najlepiej zacząć od strony internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Widnieje tam zestawienie prezentujące wszystkie aktualne oferty banków dostępnych w Szczecinie i nie tylko. Bankier SMART przedstawia kluczowe elementy każdej propozycji i numeruje opcje, aby wskazać te najkorzystniejsze.

Każda alternatywa zawiera informację o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, a także o całkowitej kwocie do spłaty i miesięcznej racie. Na jakiej podstawie ranking pokazuje sumę kredytu? Gdy wejdzie się na witrynę, widoczne dane są przykładowe. Wystarczy jednak przewinąć stronę, a internaucie pokaże się kalkulator.

Można do niego wprowadzić własne informacje dotyczące tego, jaki kredyt chce się zaciągnąć i w jakim okresie zamierza się go spłacić. Wtedy zestawienie aktualizuje się do tych informacji i odpowiada indywidualnym potrzebom użytkownika. Przy każdej opcji warto rozwinąć dodatkowe szczegóły, wśród których wyróżnia się m.in. prowizję, jaką pobiera instytucja.

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy w Szczecinie?

Bankier SMART prezentuje oferty z różnych banków, a większość z nich ma swoje oddziały w Szczecinie. Jeśli wybierze się ofertę placówki, której nie ma w tym mieście, nie ma powodów do obaw. Aktualnie da się zaciągać kredyty nawet bez wychodzenia z domu, a wszystkie formalności załatwia się online.

Oczywiście, wciąż można odwiedzić bank w celu zaciągnięcia pożyczki i jest to często wybierana opcja przez klientów. Zwolennicy takiego rozwiązania cenią sobie bezpośredni kontakt z pracownikiem, który odpowiada na wszelkie pytania i omawia najważniejsze informacje dotyczące świadczenia.

Kredyt da się załatwić online np. poprzez aplikacje mobilne. Proces ubiegania się o świadczenie wymaga złożenia wniosku, potwierdzenia swojej tożsamości i udokumentowania zdolności kredytowej. Do tej ostatniej bank potrzebuje m.in. zaświadczeń o zarobkach. Znaczenia mają też osobiste uwarunkowania klienta, w tym wiek, stan cywilny czy liczba osób na utrzymaniu.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy online wiąże się z prędką decyzją o przyznaniu lub nieprzyznaniu świadczenia. Zwykle zajmuje to kilkanaście minut, podczas gdy załatwianie tej sprawy stacjonarnie najczęściej przeciąga się do kilku dni. Jest to i tak bardzo szybka do pozyskania usługa.

Kredyt gotówkowy – plusy i minusy usługi

Kredyt gotówkowy może wynosić maksymalnie ponad 200 tysięcy złotych, ale nie zawsze banki pozwalają na aż taką pożyczkę. Każda placówka ma prawo ustalać własne zasady co do ilości gotówki, jaką chce pożyczyć klientom. Dodatkowo okres kredytowania nie przekracza 10 lat.

Takie uwarunkowania to jednocześnie wada i zaleta kredytu gotówkowego. Dla niektórych osób 200 tysięcy złotych to aż nadto, by zrealizować założone sobie cele. Dla innych to wciąż zbyt mało, aby dokonać pożądanej inwestycji. Dzięki temu, że kwoty są niższe od tych przy hipotece, proces ubiegania się o świadczenie jest prostszy i szybszy.

Ogromny plus usługi to brak konieczności podawania celu, na jaki chce się przeznaczyć środki. Pieniądze trafiają na konto kredytobiorcy, a ten może z nimi zrobić, co tylko chce. Ma prawo wydać je na jeden lub więcej celów, zainwestować, a nawet pozostawić na rachunku bez ingerencji.

Nieduże i terminowo spłacone kredyty gotówkowe są szybkim sposobem na zbudowanie sobie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. To ułatwia późniejsze ubieganie się o kolejne świadczenia, w tym również hipoteczne. Pożyczka gotówkowa stanowi skuteczną pomoc w nagłych sytuacjach, kiedy niespodziewanie człowiek mierzy się ze sporym wydatkiem.

Minusem dla wielu klientów banków są niskie kwoty do pozyskania, ale nie tylko. Aby uzyskać świadczenie, trzeba dysponować zdolnością kredytową, którą instytucje nie zawsze wyliczają po myśli konsumenta. Ponadto należy liczyć się z odsetkami i oprocentowaniem, które może się zmieniać na przestrzeni lat czy miesięcy.

Każdy kredytobiorca musi być gotowy na potencjalne zmiany. Stopy procentowe potrafią być nieprzewidywalne, a sytuacje na globalnym rynku bankowym niejednokrotnie pokazały, że raty mogą niekiedy sporo urosnąć. Nie dotyczy to jedynie osób, które mają pożyczkę z ratami stałymi, ale nie zawsze taka opcja jest dostępna.

Zdarza się, że mimo niezmienności rat rosnące koszty życia utrudniają poradzenie sobie z comiesięczną spłatą zadłużenia. Co ważne, gdy ma się kredyt gotówkowy, trudniej uzyskać kolejne pożyczki, ponieważ każda kolejna obniża zdolność do podjęcia nowych zobowiązań.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Ogólnym wymogiem dotyczącym tego, kto może wziąć kredyt gotówkowy, jest określenie „osoba pełnoletnia zdolna do czynności prawnych”. To prawda, ale nie każdy konsument powyżej 18. roku życia ma szansę na pożyczkę. Trzeba jeszcze wykazywać zdolność kredytową, na którą wpływają różnorodne czynniki.

Ważną kwestią przy szacowaniu tej zdolności stanowi rodzaj zatrudnienia. Najlepszą sytuację mają osoby pracujące w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. To z prawnego puntu widzenia najstabilniejsza forma wykonywania zawodu i daje bankowi największą pewność, że pracownik ma stałe źródło dochodu.

Istotnym czynnikiem jest wysokość wynagrodzenia, ale nie tylko ona determinuje decyzję placówki. Czasami osoby na umowie-zleceniu zarabiają sporo, ale rodzaj dokumentu szybko ich dyskwalifikuje. Taką umowę zbyt łatwo da się rozwiązać. Poza tym liczy się historia kredytowa klienta, czyli to, jak radził sobie z poprzednimi zadłużeniami.

Wiek osoby ubiegającej się o kredyt stanowi ważną informację szczególnie w przypadku seniorów, ponieważ wartość wypłaty nie musi się pokrywać z wysokością emerytury, na którą przejdą np. w czasie spłacania rat. Placówki biorą pod uwagę koszty miesięcznego utrzymania i bardzo dokładnie weryfikują zdolność do uiszczania opłat w terminie.