poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Żywe szopki na święta

Żywe szopki na święta

Żywe szopki na święta
Data publikacji: 2016-12-24 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:50
Wywietleń: 3880 188608

Po raz dwudziesty szczecinianie będą mogli wspólnie kolędować w pierwszy i drugi dzień świąt przy żywej szopce, jaka stanęła przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. To szopka największa i z najdłuższą tradycją, ale nie jedyna w mieście.

Konstrukcja przy sanktuarium (ul. Bogurodzicy) powstawała kilka dni.

- Od strony logistycznej jest to wielkie przedsięwzięcie - przyznaje ks. Jakub Jeleń. - Nad całością czuwa bardzo wielu ludzi, bez których nie bylibyśmy w stanie tego wszystko zorganizować. Na scenie szopki przez dwa dni wystąpi wiele zespołów i chórów, by radość z narodzenia Pana Jezusa rozchodziła się jak najdalej i trafiała do coraz większej grupy ludzi. Dzieci i młodzież z naszego duszpasterstwa, a szczególnie ministranci, lektorzy i dziewczynki z zespołu „Serduszka” przebierają się za biblijne postacie z Betlejem, za królów, pastuszków, aniołki oraz za świętą rodzinę: Józefa, Maryję i Jezusa. Będą też żywe zwierzęta - kucyk, owce, kozy, króliki, które są atrakcją dla najmłodszych.

Żywą szopkę można odwiedzać w godz. 10-18. W pierwszy dzień świąt o godz. 15 w kolędowanie włączą się ks. biskup Henryk Wejman i Piotr Krzystek, prezydent miasta, którzy złożą świąteczne życzenia.

- Głównym inicjatorem tej żywej szopki był przed laty ks. Stanisław Gładysz, obecnie duszpasterz Polaków w Anglii - przypomina ks. Jakub Jeleń. - Natomiast projektantem od początku istnienia tej inicjatywy przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa jest pan Adam. Jak sam mówi, wielu ludzi już budowniczych szopki rozpoznaje i każdego roku pozdrawia ich przy pracy, co jest bardzo miłe.

Żywą szopkę urządzają w tym roku także księża i wierni z parafii pw. św. Ottona z Bambergu. Powstaje ona przed wejściem do kościoła na pl. św. Ottona szczecińskiego osiedla Zawadzkiego-Klonowica. O przygotowaniach do świąt informują podświetlane komunikaty na ścianie szczytowej budynku. W sobotę, tj. w wigilię odprawione zostaną tam dwie pasterki o godz. 21 i 24. A w każdy z dni świąt Bożego Narodzenia, tj. w niedzielę i w poniedziałek, zapowiadane jest wspólne kolędowanie przy ognisku od godz. 18.30.

Tradycyjnie żywa szopka powstaje również na prawobrzeżu, przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowcach (ul. Srebrna 8). Będzie można ją odwiedzać od wigilijnego wieczora, przez wszystkie świąteczne dni. W szopce znajdą się m.in. osiołek, baranki, kucyk, alpaki, kozy, cielak, świnki wietnamskie, króliki, kury, bażanty, perliczki, kaczki francuskie. Na godz. 21 zaplanowano pasterkę dla dzieci a o północy dla dorosłych. Szopka będzie dostępna przez cały dzień 25 i 26 grudnia. Ponadto w niedzielę i poniedziałek o godz. 13 życzenia świąteczne, godz. 13.10-17.30 koncert kolęd  i pastorałek, a o godz. 19.00 wspólne kolędowanie przy ognisku. Na gości czekać będzie smaczne świąteczne ciasto, kawa.

(sz, MIR)

Fot.: Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: żywą szopkę można będzie przez święta odwiedzać m.in. przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

 

 

Komentarze

KULT, KTORY NIE TWORZY CZLOWIEKA ZLEGO. NIECH TRWA.
To jest wspaniała, szlachetna akcja. Utrwalająca sympatyczną tradycję, będącą częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Podtrzymująca w ludziach radość z wiary, że DOBRO ZAWSZE SIĘ ODRODZI. Lubimy to, chcemy (na ogół) żeby to nie zginęło, nawet jeśli nie jesteśmy całkowicie przekonani do prawdy religijnego dogmatu. Dlaczego tak chcemy? Ano dlatego, że TEN DOGMAT STWORZYŁ POTĘŻNY WKŁAD W ROZWÓJ WARTOŚCI SPOŁECZNYCH LUDZI. DEKALOGIEM, TYMI DZIESIĘCIOMA PRZYKAZANIAMI, FUNDAMENTALNYMI DLA UKSZTAŁTOWANIA CZŁOWIEKA DOBREGO. Dla siebie i społeczeństwa, w którym funkcjonuje. To jest DUŻY WSAD W ROZWÓJ LUDZKOŚCI. Dobrze, że podtrzymujemy ten kult. Zwłaszcza w dzieciach i młodzieży.
2016-12-25 07:15:23
Gargamel
a prezydent z biskupem będą pompki robić?
2016-12-24 23:01:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy