piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Żydzi, studenci i Rada Miasta

Żydzi, studenci i Rada Miasta

Żydzi, studenci i Rada Miasta
Data publikacji: 2018-02-12 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:34
Wywietleń: 1179 313796

Rocznica wydarzeń marcowych 1968 roku, w wyniku których ponad 20 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia opuściło nasz kraj, powinna zostać upamiętniona przez Radę Miasta Szczecin specjalnym stanowiskiem - uważają radni Platformy Obywatelskiej. I zaprezentowali jego projekt.

- W marcu 1968 roku mieliśmy w Polsce do czynienia z wyjątkowymi w historii w całej drugiej połowy XX wieku wydarzeniami - ocenił Paweł Bartnik. - Nie tylko w Warszawie, ale w większości ośrodków akademickich w kraju. Protesty nie ominęły Szczecina.

Radny opowiadał o tym, jak Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich zorganizowała w klubie "Pinokio" spotkanie, na którym obecny był sekretarz propagandy Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Henryk Huber. Próbowano namówić studentów, żeby podjęli rezolucję popierającą PZPR, zobowiązującą do przepracowania 10 tysięcy roboczogodzin w ramach tego poparcia oraz potępiającą studentów warszawskich protestujących przeciwko władzy. Szczecinianie jednak namowom komunistów nie ulegli. Spotkanie przerodziło się w wiec popierający demonstrujących studentów.

- 14 marca pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkało się ok. 300 osób - głównie studentów, ale i uczniów - gdzie wznoszono okrzyki przeciwko Gomułce, PZPR, Związkowi Radzieckiemu, oraz okrzyki za wolnością słowa - kontynuował Bartnik. - Równolegle z tymi wydarzeniami w miasteczku akademickim przy ul. Bohaterów Warszawy odbywał się wiec, na którym zaczęto wznosić okrzyki przeciwko władzy. Studenci wyszli na ulice miasta. Zostali zaatakowani przez Milicję Obywatelską oraz Ochotniczą Rezerwą Milicji Obywatelskiej. Użyto pałek, gazu łzawiącego. 74 osoby zostały zatrzymane.

W wyniku wydarzeń marcowych - dodawali politycy PO - z naszego kraju wyjechało ponad 20 tysięcy polskich Żydów a ze Szczecina - 820. Projekt stanowiska przygotowany przez Platformę zawiera te informacje, a kończy się słowami, które odczytał Łukasz Tyszler:

- Rada Miasta Szczecina wyraża wdzięczność tym szczecinianom, którzy znaleźli 50 lat temu odwagę w przeciwstawieniu się komunistycznemu państwu. Wyrażamy również swoją zdecydowaną dezaprobatę dla postępowania ówczesnych władz w stosunku do mieszkających w Polsce, w tym w Szczecinie, polskich obywateli żydowskiego pochodzeniu.

I dodał:

- Chcemy, aby najmłodsze pokolenia szczecinian wiedziały, że wydarzenia, które były antykomunistyczne, mówiły o tym, że nie ma wolności słowa, zostały wykorzystane w perfidny sposób przez władzę ludową do tego, aby skierować zło na Polaków pochodzenia żydowskiego.

Gdy mowa o Marcu'68, to oprócz kontekstu rocznicowego, jest jeszcze jeden - właśnie trwa spór między polskim a izraelskim rządem o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma ułatwić Polsce m.in. walkę z kłamliwym sformułowaniem "polskie obozy śmierci". Przy okazji tego sporu niektórzy przeciwnicy rządu zarzucają mu, że gra na nastrojach antysemickich. Tymczasem Jarosław Kaczyński, prezes PiS-u, na ostatniej miesięcznicy smoleńskiej o antysemityzmie wyraził się następująco:

- Dziś wrogowie Polski, można powiedzieć, że diabeł, podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy i umysłu. Tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go zdecydowanie odrzucać. Ale to nie oznacza, że mamy przyznawać rację tym, wszystko jedno czy to Żydzi, czy Polacy, bo Polacy niestety też często dzisiaj obrażają swój własny kraj. ©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: Radny Paweł Bartnik przypomniał wydarzenia Marca'68.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Expl.
Mumia Wolności
2018-02-13 01:03:47
Jazon
A pan Paweł Bartnik przepisaną porcję psychotropów przyjął czy był zapomniał? Przy okazji byłem w tym czasie studentem i większość studentów miało głęboko z tyłu partyjne przepychanki, kiedy "elity" popędzone przez Polaków po 56 roku chciały ponownie dorwać się do władzy.
2018-02-12 20:53:34
do @ Dryja
- na staruszkach, biednych dzieciach i ostatnio "braciach starszych" PO_litycy się wożą....Niech PO_lityk ze Szczecina wyjaśni dlaczego w sprawie głosowania "IPN-sprawa żydowska" tylko 2 posłów PO było za nowelizacją ustawy, 0 przeciw, 116 się wstrzymało, zaś 5 było nieobecnych?..... Dyscyplina partyjna?... Marzec 68 pamiętam, pałowanie zaczęło się gdy pochód minął eMPiK i Kosmos, najpierw "szczekaczka, następnie "golęciniaki" z owczarkami... Wparowali także do internatu na Kaszubskiej, najpierw wolno przejachała obok "taksa" i "chłopcy w oprzyrządowaniu" już byli.
2018-02-12 19:42:52
Kocham Cię Polsko!
Nie widzę powodu do czczenia rocznicy wewnętrznych rozgrywek komunistów różnego pochodzenia pod przykrywką wystąpień młodzieży. Ani jedni, ani drudzy nie byli zainteresowani wolną Polską, a jedynie wpływami dla siebie i otumanieniem narodu, bo po dwudziestu kilku latach było już widać, że komunizm nie daje sobie rady z wieloma problemami codziennego życia, natomiast bardzo to życie ogranicza. Warto dodać, że na fali tych wyjazdów zwiało z Polski też kilkuset towarzyszy z dawnego bezpieczeństwa. Tych też Bartnik i Tyszler chcą czcić? My jako wyborcy wyciągnijmy wnioski przed wyborami, bo po radnym Baranie, który chciał stawiać pomnik Żydów wywiezionych ze Szczecina(!), a odmawiał razem z radną Pańką środowiskom kresowym ustanowienia pomnika rzezi wołyńskiej, dwóch kolejnych radnych ujawniło co tak naprawdę im w duszy gra.
2018-02-12 17:52:31
chester
Radni PO niech sobie upamiętniają co i jak chcą, ale niech do tego nie mieszają miasta i mieszkańców!
2018-02-12 17:27:08
Dryja
Był ktoś z Rady Miasta wtedy w Pinokio, widział coś, słyszał? Autora też nie było z przyczyn oczywistych. A, jeszcze uwaga do tekstu odczytanego przez Ł. Tyszlera - szczecinian tam było mało z przyczyn demograficznych, zdecydowaną większość studentów stanowili Polacy z różnych stron kraju studiujący w Szczecinie.
2018-02-12 16:59:25
szamak
To jest Polska, czy Izrael? Gościu co w telewizji zobaczy, to małpuje i próbuje wymyślić coś swojego.. błazen.
2018-02-12 16:41:16
roger
temu znowu coś w główce sie poprzewracało...
2018-02-12 15:51:14
,
Korzenie ;)
2018-02-12 15:11:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy