czwartek, 16 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?

Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?

Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?
Data publikacji: 2018-08-08 19:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-09 21:07
Wywietleń: 2174 342260

Konsorcjum firm Porr SA (lider), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol - Szczecin SA, przystąpi do podpisania umowy na realizację kontraktu zaprojektowania i wybudowania tunelu pod Świną. To informacja, którą przekazał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Przypomnijmy, że konsorcjum firm z Astaldi na czele postanowiło nie podpisywać umowy na budowę tunelu, tłumacząc to kilkoma czynnikami z kosztami robót, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły w naszym kraju, na czele. Budowa tunelu znowu stanęła pod znakiem zapytania. W świnoujskim urzędzie mieli nadzieje, że stałe połączenie zechce wybudować konsorcjum, które w przetargu znalazło się za Włochami. Wedle informacji przekazanej przez prezydenta Świnoujścia tak właśnie może się stać.

- W środę w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich firm tworzących konsorcjum z liderem Porr SA na czele, które otrzymały od miasta Świnoujście zaproszenie do podpisania umowy na projekt oraz budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Wszyscy konsorcjanci stwierdzili zgodnie, że chcą przystąpić do realizacji tego kontraktu - informuje J. Żmurkiewicz.

W ciągu najbliższych dni konsorcjum planuje przekazać wszelkie niezbędne dokumenty oraz uzyskać gwarancję należytego wykonania, stanowiącą 10 proc. wartości kontraktu. Wówczas zostanie ustalona data podpisania umowy pomiędzy jego przedstawicielami a miastem Świnoujście.

Dodajmy, że na tunel mieszkańcy Świnoujścia oraz przyjeżdżający do miasta goście czekają od lat. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 km jednorurowego tunelu drążonego. W tunelu będzie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m., a poniżej jezdni powstanie galeria ewakuacyjna. Porr w przetargu zaproponował cenę o 66 milionów większą niż Włosi: 793 mln złotych.

BaT

Komentarze

@upadłość Energopolu
Wniosek o upadłość Energopolu Szczecin wpłynął do sądu. Chodzi o długi ! "Dłużnik nie reguluje szeregu swoich wierzytelności przysługujących mu względem kontrahentów" - czytamy w uzasadnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy Energopol Szczecin, który w poniedziałek trafił do szczecińskiego sądu Wniosek złożyła firma Auris Rental z Kątów Wrocławskich". link do materiału: http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,148249,23763748,wniosek-o-upadlosc-energopolu-szczecin-wplynal-do-sadu-chodzi.html?disableRedirects=true#Z_BoxLokSznImg
2018-08-09 21:00:26
A ostatnio...
W budowie Tunelu dla Pociagow do i z Kopenhagi... pod spora czescia miasta Malmoe pracowalo kilku Polakow - to moze i z ta Firma warto bylo Porozmawiac...!!
2018-08-09 12:02:29
Futurista
Trza bylo poprosic Norwegow o pomooc, maja 1100 tuneli i doswiadczenie w ich budowie, a nie wlochow czy brudasow z turcji brac.
2018-08-09 11:19:43
OBY SIĘ UDAŁO
Trzymajmy kciuki !! Chociaż nie wierzę w kosztorysy poniżej 1,1 miliarda złotych. Spieszmy się - bo Unia zagwarantowała dofinansowanie ale w ramach budżetowania do 2020 / bez tego dofinansowania z tego nic nie będzie. Pamiętajmy , że grunt rzeki Świna może przynieść niespodzianki i opóźnienia (na to ryzyko należałoby przyjąć ok 10% rezerwy kontraktowej). Ponadto koszty robocizny specjalistycznych budów wzrastają z roku na rok o 10-15% / czyli za 2 lata wzrost będzie o 30% . Nie bierzmy Chińczyków (czy innych "tanich" robotników) - to już przerabiano. Oby Energopol wyszedł z problemów .... bo to nasz szczeciński podmiot . Ale jak się patrzy na jakość ich budów - to jednak poważne wątpliwości się same nasuwają bo w tunelach nie będzie miejsca na wpadki typu tory tramwajowe, usterki , naprawy gwarancyjne (to tylko szczecińskie przykłady partactwa). Optymista
2018-08-09 09:04:08
mostowiec_s13
Kłamstwo ! Energopol jest postawiony w stan upadłości ! Nie wypłaca dostawcom drewna, materiałów, stali oraz za wykonane roboty firmom podwykonawczym !
2018-08-08 23:30:20
A, A, A....
Porr no wiecie o co chodzi - na scianach tez bedzie...???
2018-08-08 23:07:52
Stary człowiek a może
Zobaczymy tunel jak świnia niebo.Zobaczycie...Tak olbrzymi i poważny "projekt" już na dzień dobry śmierdzi wielkim przekrętem.Jest skandalem "przygotowanie" się do tego projektu a jeszcze większym to,że służby specjalne nie były w stanie ocenić ryzyka i wiarygodności tej firmy.Czy to jest profesjonalne działanie i postępowanie Państwa Polskiego-? Odpowiadam-NIE.Inwestycja o charakterze "strategicznym" a "władza" podchodzi do tego jak do budowy sracza w pobliskim lesie.
2018-08-08 22:31:56
wyspiarka
I bardzo OK !
2018-08-08 21:23:09
I ten
i ten co złożył wniosek o upadłość. PIS buduje! Nowa jakość gospodarki... Sami fachowcy oo bujd i dojeń.
2018-08-08 20:49:33
zdziwiony
Energopol będzie budował tunel - ten sam Energopol, który ma ogromne opóznienie na S6 "Rzęśnica" i w wielu innych miejscach????? Nie do wiary!!!!!!!!!!!!
2018-08-08 20:01:28