piątek, 22 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?

Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?

Zwrot w sprawie świnoujskiego tunelu. Porr wybuduje stałe połączenie?
Data publikacji: 2018-08-08 19:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-09 21:07
Wywietleń: 2632 342260

Konsorcjum firm Porr SA (lider), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol - Szczecin SA, przystąpi do podpisania umowy na realizację kontraktu zaprojektowania i wybudowania tunelu pod Świną. To informacja, którą przekazał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Przypomnijmy, że konsorcjum firm z Astaldi na czele postanowiło nie podpisywać umowy na budowę tunelu, tłumacząc to kilkoma czynnikami z kosztami robót, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły w naszym kraju, na czele. Budowa tunelu znowu stanęła pod znakiem zapytania. W świnoujskim urzędzie mieli nadzieje, że stałe połączenie zechce wybudować konsorcjum, które w przetargu znalazło się za Włochami. Wedle informacji przekazanej przez prezydenta Świnoujścia tak właśnie może się stać.

- W środę w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich firm tworzących konsorcjum z liderem Porr SA na czele, które otrzymały od miasta Świnoujście zaproszenie do podpisania umowy na projekt oraz budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Wszyscy konsorcjanci stwierdzili zgodnie, że chcą przystąpić do realizacji tego kontraktu - informuje J. Żmurkiewicz.

W ciągu najbliższych dni konsorcjum planuje przekazać wszelkie niezbędne dokumenty oraz uzyskać gwarancję należytego wykonania, stanowiącą 10 proc. wartości kontraktu. Wówczas zostanie ustalona data podpisania umowy pomiędzy jego przedstawicielami a miastem Świnoujście.

Dodajmy, że na tunel mieszkańcy Świnoujścia oraz przyjeżdżający do miasta goście czekają od lat. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 km jednorurowego tunelu drążonego. W tunelu będzie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m., a poniżej jezdni powstanie galeria ewakuacyjna. Porr w przetargu zaproponował cenę o 66 milionów większą niż Włosi: 793 mln złotych.

BaT

Komentarze

@upadłość Energopolu
Wniosek o upadłość Energopolu Szczecin wpłynął do sądu. Chodzi o długi ! "Dłużnik nie reguluje szeregu swoich wierzytelności przysługujących mu względem kontrahentów" - czytamy w uzasadnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy Energopol Szczecin, który w poniedziałek trafił do szczecińskiego sądu Wniosek złożyła firma Auris Rental z Kątów Wrocławskich". link do materiału: http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,148249,23763748,wniosek-o-upadlosc-energopolu-szczecin-wplynal-do-sadu-chodzi.html?disableRedirects=true#Z_BoxLokSznImg
2018-08-09 21:00:26
A ostatnio...
W budowie Tunelu dla Pociagow do i z Kopenhagi... pod spora czescia miasta Malmoe pracowalo kilku Polakow - to moze i z ta Firma warto bylo Porozmawiac...!!
2018-08-09 12:02:29
Futurista
Trza bylo poprosic Norwegow o pomooc, maja 1100 tuneli i doswiadczenie w ich budowie, a nie wlochow czy brudasow z turcji brac.
2018-08-09 11:19:43
OBY SIĘ UDAŁO
Trzymajmy kciuki !! Chociaż nie wierzę w kosztorysy poniżej 1,1 miliarda złotych. Spieszmy się - bo Unia zagwarantowała dofinansowanie ale w ramach budżetowania do 2020 / bez tego dofinansowania z tego nic nie będzie. Pamiętajmy , że grunt rzeki Świna może przynieść niespodzianki i opóźnienia (na to ryzyko należałoby przyjąć ok 10% rezerwy kontraktowej). Ponadto koszty robocizny specjalistycznych budów wzrastają z roku na rok o 10-15% / czyli za 2 lata wzrost będzie o 30% . Nie bierzmy Chińczyków (czy innych "tanich" robotników) - to już przerabiano. Oby Energopol wyszedł z problemów .... bo to nasz szczeciński podmiot . Ale jak się patrzy na jakość ich budów - to jednak poważne wątpliwości się same nasuwają bo w tunelach nie będzie miejsca na wpadki typu tory tramwajowe, usterki , naprawy gwarancyjne (to tylko szczecińskie przykłady partactwa). Optymista
2018-08-09 09:04:08
mostowiec_s13
Kłamstwo ! Energopol jest postawiony w stan upadłości ! Nie wypłaca dostawcom drewna, materiałów, stali oraz za wykonane roboty firmom podwykonawczym !
2018-08-08 23:30:20
A, A, A....
Porr no wiecie o co chodzi - na scianach tez bedzie...???
2018-08-08 23:07:52
Stary człowiek a może
Zobaczymy tunel jak świnia niebo.Zobaczycie...Tak olbrzymi i poważny "projekt" już na dzień dobry śmierdzi wielkim przekrętem.Jest skandalem "przygotowanie" się do tego projektu a jeszcze większym to,że służby specjalne nie były w stanie ocenić ryzyka i wiarygodności tej firmy.Czy to jest profesjonalne działanie i postępowanie Państwa Polskiego-? Odpowiadam-NIE.Inwestycja o charakterze "strategicznym" a "władza" podchodzi do tego jak do budowy sracza w pobliskim lesie.
2018-08-08 22:31:56
wyspiarka
I bardzo OK !
2018-08-08 21:23:09
I ten
i ten co złożył wniosek o upadłość. PIS buduje! Nowa jakość gospodarki... Sami fachowcy oo bujd i dojeń.
2018-08-08 20:49:33
zdziwiony
Energopol będzie budował tunel - ten sam Energopol, który ma ogromne opóznienie na S6 "Rzęśnica" i w wielu innych miejscach????? Nie do wiary!!!!!!!!!!!!
2018-08-08 20:01:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy