Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Zobowiązanie dla prezydenta

Data publikacji: 17 maja 2016 r. 14:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Zobowiązanie dla prezydenta
 

Głosami 24 „za" - przy zaledwie 2 wstrzymujących - szczecińska Rada Miasta podjęła we wtorek (17 bm.) uchwałę obligującą prezydenta Piotra Krzystka do „podjęcia działań zmierzających do zapobiegania objazdowym przedstawieniom i pokazom cyrkowym z udziałem zwierząt na terenach należących do miasta". O głosowanie ponad politycznymi podziałami zabiegały radne Grażyna Zielińska i Joanna Bródka oraz BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

Uchwałę w tej sprawie radni podjęli niemal jednogłośnie: tylko Maciej Kopeć oraz Marcin Matias (obaj z PiS) wstrzymali się od głosu. Co więcej, głosowania nie poprzedziła dyskusja. Do przekonania większości RM wystarczyło rzeczowe wystąpienie radnej Grażyny Zielińskiej (PO) oraz Marcina Rawy z BASTA! Znaczącą rolę odegrał również film, przedstawiający traumę cyrkowych zwierząt, spędzających życie w małych klatkach, pozbawionych wybiegów, poczucia bezpieczeństwa, za to zmuszanych do zachowań wbrew swej naturze bezwzględną, opartą na przemocy tresurą. Film drastyczny, ukazujący prawdę o cyrkowych „naszych braci mniejszych": istotach cierpiących, o batem złamanej psychice.

- Istotną kwestią związaną z organizowaniem pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt jest kierowanie tego typu wątpliwej rozrywki do dzieci. Prezentowanie na ich oczach przedmiotowo traktowanych i poniżanych zwierząt wykształca w najmłodszych przekonanie, że takie instrumentalne traktowanie słabszych istot jest moralnie dopuszczalne - mówiła radna Grażyna Zielińska. - 27 marca br. Komitet Psychologii PAN wydał oficjalne oświadczenie, w którym stwierdził, że spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi. Natomiast na początku kwietnia br. Polskie Towarzystwo Etyczne w piśmie do prezydenta Szczecina zaznaczyło, iż podjęcie decyzji zakazującej świadczyłoby o wysokiej wrażliwości moralnej i trosce o etyczne wychowanie dzieci i młodzieży. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Więcej informacji w papierowym wydaniu i e-wydaniu „Kuriera Szczecińskiego" z dnia 18 maja 2016 r.  

Fot. Uchwałę niejako zamykającą bramy Szczecina dla cyrków ze zwierzętami radni podjęli niemal jednogłośnie, przy zaledwie dwóch głosach wstrzymujących.

Fot. Robert STACHNIK

Fot. BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt wystąpiła przeciwko cyrkom.

Fot. Dariusz GORAJSKI  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

i jeszcze...
2016-05-17 17:30:26
...zakazać pirlgrzymek, procesji i obnoszenia się ze "świętymi" obrazami blokując ulice, place i chodniki przez gawiedż parafialną!!!
RJ
2016-05-17 17:07:38
@ : ignornacie umysłowy ,prof. Niesiołowski w pierdlu siedział wiele lat za walkę z komuną zebys teraz mógł to pisac ,w ogole to kurier niech cos zrobi z tymi komentarzami bo tu nie mozna nic odpowiedziec normalnie ani zacytowac !
mieszkaniec
2016-05-17 16:14:05
Dlaczego wiceminister Pan Kopeć moze byc jednoczesnie radnym miejskim i pobierac dwa wynagrodzenia, moze mi ktos wytlumaczyc to ? powinien z jednej funkcji zrezygnowac ,co do uchwaly b.dobry pomysl, ostatnio cyrk był przy stokrotce na 1 maja, masakra, jeden wielki hałas
@
2016-05-17 16:09:35
Wystarczy że Platfusy z Niesiołowskim urządzą cyrk i będą dokarmiać szczawiem i mirabelkami.
Cyrk
2016-05-17 15:08:22
Szkoda, że głosowania nie poprzedziła dyskusja, bo nie dowiedzieliśmy się dlaczego ktoś wstrzymał się od głosu.
Szczecinianin wielbiciel ptaków :)
2016-05-17 14:32:19
A "kaczor" będzie mógł wystąpić ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA