poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > ZNP zbiera podpisy. Obywatelska inicjatywa nauczycieli

ZNP zbiera podpisy. Obywatelska inicjatywa nauczycieli

ZNP zbiera podpisy. Obywatelska inicjatywa nauczycieli
Data publikacji: 2020-02-27 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-28 15:32
Wywietleń: 2071 445015

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską dotyczącą zmian w naliczaniu pensji nauczycielskich. ZNP zabiega o to, aby wysokość wynagrodzenia zasadniczego pedagogów została powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Podpisy będą zbierane do 26 kwietnia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, dotyczącym zmian w sposobie naliczania pensji nauczycielskich. Związkowcy wnioskowali o to od dawna. Swój projekt ustawy - inicjatywy obywatelskiej skierowali do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Zgodnie z ich oczekiwaniami, marszałek wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu „Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej popierającego projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela”. W środę rozpoczęła się więc akcja zbierania podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą: "Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli". Szczegóły na www.znp.edu.pl oraz #Inicjatywa2020#GodnePłace.

Żądania płacowe

Związkowcy liczą na podwyższenie nauczycielskich wynagrodzeń oraz spełnienie ich żądań płacowych, które ZNP sformułowało podczas ubiegłorocznego strajku nauczycieli. Aby złożyć w Sejmie projekt nowej ustawy - zgodnie z wymogami - ZNP opracowało go i zebrało pod nim ponad tysiąc podpisów poparcia, a następnie złożyło do marszałka Sejmu wniosek o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej wraz z projektem i zebranymi podpisami obywateli. Marszałek rozpatrzyła go pozytywnie. Teraz zarejestrowany komitet ma trzy miesiące na zebranie pod projektem ponad 100 tys. podpisów obywateli.

Średnie wynagrodzenie

ZNP chce zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Oczekuje wprowadzenia zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego miałoby być równe przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego, a nauczyciela stażysty stanowiłoby co najmniej 73 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jednocześnie miałaby być zachowana formuła średniego wynagrodzenia nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowiłoby 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego, nauczyciela kontraktowego - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nauczyciela mianowanego - 125 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nauczyciela dyplomowanego - 155 proc. przeciętnego wynagrodzenia. ©℗

(el)

Fot. arch.

Czy popierasz protest nauczycieli?

Komentarze

Doris
Tak jestem za znacznym podniesieniem pensji, bo tylko wtedy zatrzyma się dobrych fachowców. Kto ma inne zdanie to niech się dokładnie przyjrzy jaka jest średnia wieku w tym zawodzie. Prestiż zawodu powiązany jest ściśle z pensją. Już jest problem ze znalezieniem dobrych matematyków, fizyków. W szkole mojego syna w 3 klasie liceum odeszła do korporacji matematyczka bardzo dobra i był ogromny problem. Jakoś wakacje i ferie i niby mało godzin w opinii ludzi którzy nie mają pojęcia o pracy w szkole ją nie zatrzymało.
2020-02-28 14:55:42
dokształt dyplomowany
"Zawód nauczyciela powinien mieć należny mu prestiż". Kasta głąbów najwyraźniej żąda prestiżu jak sędziowie, przynajmniej finansowego.
2020-02-28 12:20:53
Iza
Do Ewa Trzeba było zostać nauczycielem, też by "pani" miała tylko ? 20 godzin tygodniowo i pozostałe przywileje. Ale gdyby nie nauczyciele, to nie potrafiłaby pani nawet tego beznadziejnego komentarza napisać.
2020-02-28 11:14:49
Olek
Broniarz znów szykuje wydymanie nauczycieli. Ma chłop ten pazur...
2020-02-28 09:19:01
Ewa
150% przeciętnego wynagrodzenia za 20 godzin tygodniowo 2 miesiące wolnego latem + ferie zimowe ?w głowach im się przewraca
2020-02-28 09:07:28
VictorT
Tak to powinnio wyglądać, jesli myślimy o prawidłowym nauczaniu przyszłych pokoleń. Zawód nauczyciela powinien mieć należny mu prestiż. Również ten finansowy.
2020-02-27 22:58:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie