Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

ZNP zbiera podpisy. Obywatelska inicjatywa nauczycieli

Data publikacji: 2020-02-27 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-18 14:36
ZNP zbiera podpisy. Obywatelska inicjatywa nauczycieli
 

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską dotyczącą zmian w naliczaniu pensji nauczycielskich. ZNP zabiega o to, aby wysokość wynagrodzenia zasadniczego pedagogów została powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Podpisy będą zbierane do 26 kwietnia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, dotyczącym zmian w sposobie naliczania pensji nauczycielskich. Związkowcy wnioskowali o to od dawna. Swój projekt ustawy - inicjatywy obywatelskiej skierowali do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Zgodnie z ich oczekiwaniami, marszałek wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu „Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej popierającego projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela”. W środę rozpoczęła się więc akcja zbierania podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą: "Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli". Szczegóły na www.znp.edu.pl oraz #Inicjatywa2020#GodnePłace.

Żądania płacowe

Związkowcy liczą na podwyższenie nauczycielskich wynagrodzeń oraz spełnienie ich żądań płacowych, które ZNP sformułowało podczas ubiegłorocznego strajku nauczycieli. Aby złożyć w Sejmie projekt nowej ustawy - zgodnie z wymogami - ZNP opracowało go i zebrało pod nim ponad tysiąc podpisów poparcia, a następnie złożyło do marszałka Sejmu wniosek o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej wraz z projektem i zebranymi podpisami obywateli. Marszałek rozpatrzyła go pozytywnie. Teraz zarejestrowany komitet ma trzy miesiące na zebranie pod projektem ponad 100 tys. podpisów obywateli.

Średnie wynagrodzenie

ZNP chce zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Oczekuje wprowadzenia zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego miałoby być równe przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego, a nauczyciela stażysty stanowiłoby co najmniej 73 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jednocześnie miałaby być zachowana formuła średniego wynagrodzenia nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowiłoby 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego, nauczyciela kontraktowego - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nauczyciela mianowanego - 125 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nauczyciela dyplomowanego - 155 proc. przeciętnego wynagrodzenia. ©℗

(el)

Fot. arch.

Sonda

Czy popierasz protest nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lena
2021-11-18 14:34:47
W Polsce jest ponad 700tysiecy nauczycieli z czego 30% na rocznych urlopach na podratowanie zdrowia więc jaki to projekt obywatelski Kto się pod nim podpisuje sami nauczyciele
Doris
2020-02-28 14:55:42
Tak jestem za znacznym podniesieniem pensji, bo tylko wtedy zatrzyma się dobrych fachowców. Kto ma inne zdanie to niech się dokładnie przyjrzy jaka jest średnia wieku w tym zawodzie. Prestiż zawodu powiązany jest ściśle z pensją. Już jest problem ze znalezieniem dobrych matematyków, fizyków. W szkole mojego syna w 3 klasie liceum odeszła do korporacji matematyczka bardzo dobra i był ogromny problem. Jakoś wakacje i ferie i niby mało godzin w opinii ludzi którzy nie mają pojęcia o pracy w szkole ją nie zatrzymało.
dokształt dyplomowany
2020-02-28 12:20:53
"Zawód nauczyciela powinien mieć należny mu prestiż". Kasta głąbów najwyraźniej żąda prestiżu jak sędziowie, przynajmniej finansowego.
Iza
2020-02-28 11:14:49
Do Ewa Trzeba było zostać nauczycielem, też by "pani" miała tylko ? 20 godzin tygodniowo i pozostałe przywileje. Ale gdyby nie nauczyciele, to nie potrafiłaby pani nawet tego beznadziejnego komentarza napisać.
Olek
2020-02-28 09:19:01
Broniarz znów szykuje wydymanie nauczycieli. Ma chłop ten pazur...
Ewa
2020-02-28 09:07:28
150% przeciętnego wynagrodzenia za 20 godzin tygodniowo 2 miesiące wolnego latem + ferie zimowe ?w głowach im się przewraca
VictorT
2020-02-27 22:58:20
Tak to powinnio wyglądać, jesli myślimy o prawidłowym nauczaniu przyszłych pokoleń. Zawód nauczyciela powinien mieć należny mu prestiż. Również ten finansowy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA