Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne” [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-02-08 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-09 23:00
Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”
Około trzystu osób protestowało w sobotę (8 lutego) pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Fot. Dariusz Gorajski  

Około trzystu osób protestowało w sobotę (8 lutego) pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Przynieśli transparenty z hasłami: „Dość niszczenia polskiej oświaty”, „O godność polskiego nauczyciela”, „Nasza Karta, nasze prawa”.

Protest zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego był czwartą w Polsce manifestacją upamiętniającą najdłuższy strajk w polskiej oświacie, który rozpoczął się 8 kwietnia. Każdego ósmego dnia miesiąca odbywają się w innym mieście protesty-miesięcznice przypominające o wciąż aktualnych postulatach nauczycieli.

Zdrada wobec nauczycieli

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński podkreślił, że podpisane przez NSZZ Solidarność porozumienie z rządem było zdradą wobec całego środowiska nauczycielskiego. Jego zdaniem była tym zgoda na zaledwie 4,6 procent zwiększenia wynagrodzenia (5 proc. było wynegocjowane wcześnie), a także niekorzystne zapisy dotyczące oceny i spraw związanych z wychowawstwem.

- Niektórzy zadawali pytanie dlaczego po dwudziestu kilku dniach został zawieszony strajk. Nie spodziewaliśmy się, że władza może mieć takie szaleńcze pomysły, ale my musieliśmy to zrobić z powodu egzaminów w interesie dziecka, ucznia – wyjaśniał wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

Nie ma pieniędzy na podwyżki?

Jednym z postulatów protestujących nauczycieli jest konieczność wypracowania nowego systemu wynagradzania i powiązania go z budżetem państwa. Wiceprezes wyjaśniał, że nie może być tak, że rząd obiecuje nauczycielom podwyżkę i nie zabezpiecza na nią środków i nie przekazuje na jej cel samorządom pieniędzy. Następny postulat to przygotowanie rozwiązań dotyczących pracy nauczyciela związanych z awansem zawodowym, oceną pracy, czasem pracy i obowiązkami nauczyciela. Trzeci postulat mówi o konieczności wypracowana nowego systemu finansowania oświaty.

- Wiecie o tym, że nowelizacja Karty Nauczyciela, która weszła od 1 września i która rzekomo jest efektem porozumienia z Solidarnością z 3 kwietnia. Ale ta karta wprowadziła rzecz, która musi być zmieniona. Dzisiaj dyrektor, czy organ prowadzący nie zapoznając się z zasadnością wniosku musi w ciągu trzech dni zareagować na postępowanie nauczyciela i wysłać go na postępowanie dyscyplinarne. To musi być zmienione - mówił Krzysztof Baszczyński

Nie wierzą, że będzie lepiej

Przypomniał, że rząd zapowiada już kolejne zmiany Karty Nauczyciela i awansu oraz podwyższenie pensum do 24 godzin tygodniowo. Wiceprezes ZNP nawiązał do niedawnych słów Mariana Turskiego, wypowiedzianych podczas obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu w Auschwitz, że jedenaste przykazanie to: „Nie bądź obojętny”.

- Nie bądźmy obojętni! - zawołał do zgromadzonych nauczycieli. - Bądźmy wolni i solidarni. Po wyborach prezydenckich będziemy wiedzieli już w jakim kierunku to pójdzie.

Nauczyciele są przygnębieni. Osoby, z którymi rozmawialiśmy mówiły, że nie wierzą już, że w tym zawodzie może się zmienić na lepsze.

- Straszne rzeczy słyszałam w radiu o nauczycielach w czasie strajku i tylko pytam, kto tych redaktorów uczył? To straszne co mówią rządzący o nauczycielach, a czy oni są samoukami? - mówiła wieloletnia szczecińska nauczycielka. - Przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka w szkole muzycznej poświęcając się dla dzieci różnych: zdolnych i wymagających pomocy w nauce, prowadząc różne zajęcia, kółka. Dzisiaj jestem na emeryturze i za każdym kolejnym razem po wyjściu ze szpitala nie stać mnie na wykupienie wszystkich leków. Koleżanki mówią "Baśka, jedziemy do Reichu", ale ja chcę żyć tu w Szczecinie. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Sonda

Czy popierasz protest nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

uczniowie
2020-02-09 22:43:42
Ciągle ci sami rozpolitykowani rozgorączkowani zadymiarze.Poprawiliby poziom edukacji by więcej uczniów dostawało Nobla.
gość
2020-02-09 14:42:17
Po strajkach odeszłam z zawodu i nie żałuję. Edukacja ma być droga i dla elit a nauczyciele dla elit dobrze opłacani. Dla reszty tak, jak dotychczas.
entuzjasta
2020-02-09 12:16:30
Polecam obejrzenie filmu Jana Hřebejka "Nauczycielka, jest bardzo pouczający.
Myśl
2020-02-09 11:20:23
Miejsce protestu oczywiście odpowiednie. To rząd jest odpowiedzialny za stan szkolnictwa. Rząd ustala wysokość wynagrodzeń nauczycieli, rząd wprowadził deformę edukacji i inne zmiany dotyczące nauczania szkolnego. To rząd powinien przekazać samorządom pieniądze z budżetu (subwencja oświatowa) wystarczające na prowadzenie szkół i pokrycie wszystkich kosztów związanych z wprowadzonymi przez rząd zmianami. Wysyłanie nauczycieli "na kasę" jest bezsensowne. Kto w ich miejsce będzie uczył dzieci i młodzież?
hmm
2020-02-09 10:11:39
gdzie byliście przed 2014?
Jarun
2020-02-09 09:50:14
Po wpisach matołków na tym forum widać, że nie zawsze nauczyciele odnoszą sukces zawodowy. W tym wypadku zawiniły geny.
hehehe
2020-02-09 09:43:06
Znowu będą się przebierać za krowy i muczeć?
dante
2020-02-09 09:06:49
Przyszli same nieuki im zawsze będzie złe .Zabrać się do nauki widać to w konkursie jeden z , dziesięciu podstawowej wiedzy nie maja . uczyć się i dokształcać, do roboty lenie z trzymiesięcznym .
Piko
2020-02-09 05:35:27
ZNP wiecznie żywy. Wyhodowani na Leninie! Jakie wyniki nauczania? -takie pieniądze! Nie stójcie pod UW tylko pod UM Szczecin- tam Prezydent Miasta przepuszcza wasze subwencje.
Wredny
2020-02-08 23:52:09
Ilość nauczycieli olewających pracę jest zatrważająca. Zwłaszcza widać to po tym, jakie są wyniki egzaminów. Mamy naród debili, czy nauczyciele są do niczego? Protestowanie w niewłaściwym miejscu wskazuje jednak na to drugie...
roger
2020-02-08 21:55:19
sami nawiedzeni
Nieloty do roboty
2020-02-08 21:18:43
Od wielu wielu lat mamy wolność, ale chyba nie wszyscy to zauważyli. Za mało płacą w oświacie? zmień pracę!!!! Tylko proszę nie opowiadać o misji, powołaniu itp. A jeśli już ktoś pracuje bo ma misje, powołanie do nauczania itd. To niech pracuje za tyle ile płacą. Jeśli misja i dobro dzieci to nie dopominajcie się o pieniądze, a jeśli chcecie zarabiać więcej to zmieńcie pracę. Na tym własnie polega wolność, masz wybór i korzystaj z tego wyboru. Mnóstwo nauczycieli zmieniło zawód i dziś dobrze zarabiają. Warunek jest jeden: musisz coś umieć, a nie tylko opowiadać dzieciom i młodzieży bajki. Za mało płacą, zmień zawód to moja rada.
@nx
2020-02-08 21:17:21
Jesteś z "ludu ciemnego", czy z "elit"?
nx
2020-02-08 20:34:04
problem w tym, że pis jako sekta idąca na smyczy biskupów zrobi wszystko, by system oświaty powszechnej zniszczyć. Lud ma być ciemny a edukacja tylko dla elit. Przećwiczone w I i II Rezczpospolitej a i cała Ameryka Łacińska do tego modelu pasuje
Mirosław
2020-02-08 19:56:17
Jasne wszystko wina PiSu. Nie jestem wyborcą PiSu ale śmieszą mnie takie beznadziejne argumenty. Faktycznie organem prowadzącym jest miasto i tam powinno się kierować pretensje.
kiedyś działacz PIS do trolli edyta i adam
2020-02-08 18:17:29
A kto zleca zadania do realizacji bez zapewnienia środków ??Kto zrobił "DEFORMĘ OŚWIATY" NO CHYBA RZĄD PIS ?? Czy się mylę ...A wojewoda to "ramię" rządu !!!Stąd miejsce protestu BRAWO !!!
Edyta
2020-02-08 17:13:03
Nawet nie wiedzą, że organem prowadzącym jest Urząd Miejski
Adam
2020-02-08 17:11:47
Pomylili miejsce powinni protestować pod urzędem miejskim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ