Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zniżki dla szczecinian w marinie

Data publikacji: 21 stycznia 2016 r. 17:48
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Zniżki dla szczecinian w marinie
 

Na najbliższej sesji Rady Miasta Szczecin radni zajmą się m.in. nowymi stawkami za dzierżawę nabrzeży należących do miasta oraz korzystanie z Portu Jachtowego przy Wyspie Grodzkiej. W tym drugim przypadku przewidziano zniżki i zwolnienia dla szczecińskich właścicieli jednostek pływających. Ma to podnieść atrakcyjność Portu Jachtowego dla mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego.

Według projektu opłaty mają być naliczane za czas zajmowania nabrzeża przez statek potrzebny mu do przeładunku, załadunku i załadunku towaru oraz zaokrętowania lub wyokrętowania pasażerów. Statek i jednostka pływająca pasażerska, turystyczna lub rekreacyjna od długości 91 m zapłaci 1260 złotych za dobę, od 90 do 21 metrów

- od 1170 do 540 zł. W przypadku jednostek poniżej 30 metrów długości stawka ma wynosić 4,50 PLN za 1 metr na dobę. W przypadku statków oraz jednostek śródlądowych i towarowych przewidziano opłatę w wysokości 250 złotych za dobę. Jeżeli będą cumować powyżej 30 dni zapłacą 600 zł za miesiąc.

Kolejną kategorią są opłaty za korzystanie z działek i nabrzeży dłuższe niż 60 dni (maks. do 3 lat) za usługi związane z uprawianiem turystyki, rekreacji, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb. W tym przypadku stawka za jeden metr bieżący np. na Nabrzeżu Elbląskim, Regalicy i Cegielince wynosić mają 200 zł rocznie, za Nabrzeżu Kanału Zielonego I i Starówce oraz Bulwarach - Gdyńskim, Piastowskim i Nadodrzańskim - 220 zł, Bulwarze Gdańskim oraz Przyczółkach mostów Portowego i Cłowego - 120 PLN a na Bulwarze Wyspy Puckiej - 20 zł.

Opłata za postój w Porcie Jachtowym przy Wyspie Grodzkiej ma wynieść 5 zł za metr bieżący jednostki pływającej na dobę za pierwsze 30 dni, od 31 do 90 dni - 4 zł i 3,75 zł od 91 dni postoju. Projekt uchwały zakłada jednak, że np. mieszkańcy gminy Szczecin oraz osoby prawne (mające swoją siedzibę w mieście)będący właścicielami jednostki pływającej mogą otrzymać zniżkę w wysokości 30 procent. Zwolnienia z opłat w przypadku Portu Jachtowego mają także dotyczyć jednostek biorących udział w imprezach organizowanych przez miasto. Według autorów uchwały ma to się przyczynić do wzrostu atrakcyjności Portu Jachtowego dla szczecinian.

(dar)

Fot.: RYszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Plakat
2016-01-22 09:30:17
5 zł za metr bieżący łódki, to mniej więcej tyle co biorą wszystkie mariny, bo ceny są tak skalkulowane w okolicy 1 euro za metr, niestety nie ma tu żadnej promocji, albo jeszcze nie opublikowano usług powiązanych, bo w różny sposób są rozliczane na przystaniach opłaty za prąd i wodę. Dla przykładu: 9m jacht x 5 zł za dobę postoju = 45 zł, plus prąd ? plus woda?, plus korzystanie z sanitariatów ( koszt za osobę, czy całą załogę)różnie na przystaniach, + natryski?, no i mamy koszt jednej doby dla załogi jachtu. Warto pomyśleć o promocji, ale takiej odczuwalnej, bo na żaglach dla szczecinian ta marina nie jest po drodze, aczkolwiek ładna i życzę powodzenia, jednak miasto się na niej nie dorobi, moim zdaniem opłaty powinny być tak skalkulowane, aby marina sama się utrzymywała jako marina Miasta Szczecin.
Woda
2016-01-22 08:00:12
Jakość przystanie w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego nie jest tak, jak w krajach Zachodniej Europy, gdzie są pewne ustalone standardy i żeglarz wie, czego się spodziewać po zacumowaniu. Tu jest samowolka, co gmina, to inny obyczaj. Przystanie powinny być ujednolicone, niczym miejsca obsługi pasażerów na autostradach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA