piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Znamy skład rady miasta w Świnoujściu

Znamy skład rady miasta w Świnoujściu

Znamy skład rady miasta w Świnoujściu
Data publikacji: 2018-10-22 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 1813 357608

Mamy nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta w Świnoujściu. Nie ma klubu, który zdominowałby skład wspomnianego gremium. Najwięcej rajców, bo sześciu, wprowadził Sojusz Lewicy Demokratycznej, a zaraz za nim KWW Janusza Żmurkiewicza - pięciu rajców.

Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadził do rady miasta „starą gwardię”. Ponownie w świnoujskim samorządzie zasiądzie Joanna Agatowska, Ryszard Teterycz, Jarosław Włodarczyk, Krzysztof Szpytko, Stanisław Bartkowiak, a nową twarzą jest Agnieszka Kaczmarek, pracowniczka działu księgowości w przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, córka tragicznie zmarłego przed kilkoma laty rajcy Tadeusza Kaczmarka.

Komitet Janusza Żmurkiewicza wywalczył pięć mandatów. Do rady wchodzą Janusz Żmurkiewicz, Paweł Sujka, Barbara Michalska, Ryszard Leon Kowalski oraz Marek Niewiarowski. Tutaj będzie najprawdopodobniej najwięcej przetasowań, bo oprócz J. Żmurkiewicza, który ponownie będzie pełnił funkcję prezydenta, wszystkie nazwiska poza M. Niewiarowskim to jego dotychczasowi zastępcy i dyrektor MDK.

Czterech rajców wprowadza Koalicja Obywatelska: Elżbieta Jabłońska, Wiesław Góreczny, Jan Borowski i Leszek Waga. Ten ostatni to nowa twarz w radzie miasta. Do rady nie wszedł Dariusz Śliwiński, szef PO w Świnoujściu, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego rady, a w tych wyborach kandydował na stanowisko prezydenta Świnoujścia. Padają komentarze, że jest największym przegranym świnoujskich wyborów.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło tych samych radnych co w poprzednich latach. To Andrzej Mrozek, Jacek Jurkiewicz oraz Andrzej Staszyński. Z kolei Grupa Morska do rady wprowadziła Sławomira Nowickiego, Dorotę Kąkolewską i Sylwię Marszałek.

Prezydent będzie musiał zbudować koalicję. Pytanie brzmi: z kim i jakie funkcje przypadną rajcom, którzy na koalicję się zdecydują. Najłatwiej byłoby utworzyć koalicję z SLD, ale J. Agatowska była największą konkurentką J. Żmurkiewicza w poprzedniej kadencji i realny jest scenariusz, w którym gospodarz kurortu będzie ponownie próbował szukać poparcia w świnoujskim PiS, PO oraz Grupie Morskiej.

Tekst i fot. BaT

Na zdjęciu: SLD wprowadziło najwięcej rajców spośród wszystkich klubów w Świnoujściu. Ale różnice są niewielkie. Wcześniej dominacja SLD na wyspach była większa. Dla porównania: cztery lata wcześniej lewicowcy wprowadzili do rady 10 rajców.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie