Czwartek, 28 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Data publikacji: 30 czerwca 2023 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca 2023 r. 13:14
Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
 

Zamknięty zostaje punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodni przy ul. Kadłubka w Szczecinie. Jednocześnie rusza taki punkt w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. 

O tej zmianie poinformował w piątek (30 czerwca) Zachodniopomorski Oddział NFZ.

- Dziś od północy, tj. 1 lipca 2023 r., rozpoczyna  działalność punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie, ul. Unii Lubelskiej 1, budynek D, wejście D2 (Unii Lubelskiej, od strony parkingu), tel. 91 815 01 00. O północy 30 czerwca zostaje zamknięty punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w NZOZ Przychodni Medycyny Rodzinnej, Szczecin, ul. Kadłubka 10-11.

NFZ dodaje, że  pacjent może również skorzystać z telefonicznej porady, czyli Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jest ona czynna od godz. 18 do 8 rano w dni powszednie i całodobowo w dni wolne od pracy pod numerem 800 137 200. W ramach TPK można otrzymać poradę medyczną, e–receptę, e–skierowanie i e-ZLA (zwolnienie lekarskie).

(sag)

***

Na podstawie informacji ze strony NFZ:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie.

W razie konieczności, w przypadkach medycznie uzasadnionych, lekarz lub pielęgniarka realizują świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego, zgodnie z obszarem zabezpieczenia opieki wyjazdowej. 

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia: gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu; zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Przykładowe sytuacje uzasadniające skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w dni wolne od pracy: zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością); infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku; bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych; bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku; nagłe bóle kręgosłupa, stawów, kończyn itp.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Simca
2023-07-01 12:38:13
Oczekujesz niemożliwego! PiSdzielcy nigdy nie tłumaczą się ze swoich "niebiańskich" pomysłów! Oni wiedzą lepiej co ludziom jest potrzebne,co nam ma smakować i gdzie ma nas osłuchiwać i opukiwać lekarz! Ech, kacza PRLka...
Simca
2023-06-30 16:43:29
Nie dowiedziałem się z artykułu dlaczego zamknięto punkt opieki medycznej przy ul. Kadłubka, który działał tu z powodzeniem od wielu lat. Niebuszewo to jedna z bardziej zaludnionych części miasta. Blisko tej przychodni znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, co ùłatwia dojazd, zwłaszcza osobom starszym. Szpital na Unii Lubelskiej jest daleko - to inna dzielnica. Może by tak - "wielce szanowny" - NFZ przynajmniej wytłumaczył dlaczego zamknięto ten bardzo potrzebny punkt POZ.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA