niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zmiana warty w Korpusie

Zmiana warty w Korpusie

Zmiana warty w Korpusie
Data publikacji: 2016-01-25 16:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2035 110600

Od poniedziałku dowodzący Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim niemiecki generał Manfred Hofmann ma nowego zastępcę i szefa sztabu. Zgodnie z zasadami rotacji jednostki pierwszym z nich jest Polak - pułkownik Krzysztof Król, a drugim Duńczyk - generał brygady Per Orluff Knudsen. Pod nowym dowództwem międzynarodowy korpus będzie przygotowywał się do przemiany w Kwaterę Wysokiej Gotowości.

Pułkownik, którego ostatnim stanowiskiem było dowodzenie polską brygadą wsparcia dowodzenia Korpusu zastąpił duńskiego generała Agnera Rokosa. Z kolei gen. Knudsen przejmuje fotel po Niemcu - gen. Lutzu Niemannie.

Stanowiska w Korpusie zgodnie z zasadami przyjętymi przy powołaniu międzynarodowej jednostki są obsadzane rotacyjnie co trzy lata przez ofice­rów duńskich, niemieckich i polskich.

- W obliczu zadań stojących przed Korpusem, bardzo istotny jest fakt, że dołączyli do nas tak doświadczeni oficerowie - mówił w poniedziałek generał broni Manfred Hofmann. - Jestem przekonany, że dzięki ich wiedzy i pracy Korpus będzie jak dotąd skutecznie realizował swoją misję oraz służył za przykład skuteczności i profesjonalizmu.

Zgodnie z decyzjami, które zapadły w ubiegłym roku sztab wielonarodowej jednostki przekształca się w  Kwaterę Wysokiej Gotowości. Dlatego od lipca 2015 roku zmieniono  strukturę organizacyjną sztabu Korpusu. Między innymi ma w nim służyć dwa razy więcej wojskowych niż dotychczas - z 200 etatów jest 400. Do Szczecina trafiają przede wszystkim reprezentanci wojsk lądowych, ale więcej będzie także specjalistów sił powietrznych, marynarki wojennej oraz operacji specjalnych. Zgodnie z informacją ze sztabu WKPW 85 procent nowych stanowisk jest już obsadzonych. Najwięcej jest w sztabie nadal Polaków - 170 stanowisk, ale w stolicy Zachodniopomorskiego służy w sumie 21 nacji. W tym roku dołączą do nich Grecy i Norwedzy, a być może także reprezentanci armii islandzkiej.

 Wśród nowych zadań szczecińskiego sztabu po szczycie NATO w Walii jest m.in.: „gotowość do dowodzenia Siłami Zadaniowymi Bardzo Wyso­kiej Gotowości oraz Siłami Odpowiedzi NATO, jak również ich elementami, jeśli zostaną rozmiesz­czone na północno-wschodniej flance NATO". Całkowitą nowością zaś  kontrola operacyjna nad sześcioma Jednostkami Integracyjnymi Sił NATO w Estonii, Polsce, na Litwie, Łotwie, a wkrótce także na Słowacji i Wę­grzech. Te sześć pododdziałów tworzonych w połowie przez armie narodowe krajów, w których stacjonują ma stanowić lokalne wsparcie sztabowe dla działań wojsk podległych sztabowi korpusu.

(ArR)

fot. Na zdjęciu generał Hofmann na czele nowych i odchodzących oficerów dowodzących Korpusem - od lewej płk Król, generałowie Rokos, Knudsen i Niemann.

 

Komentarze

do: to chyba jakiś żart
Po co te przytyki, skoro w armii liczą się kompetencje i doświadczenie.
2016-01-26 08:53:07
To chyba jakiś żart ?
I znowu polska błazenada w tym korpusie. Jak można pułkownika wyznaczać na stanowisko generała dwugwiazdkowego ? W tym korpusie ze strony polskiej ciągle robione są personalne babole !
2016-01-25 22:34:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie