Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Zmiana w sprawie nieruchomości na Łasztowni. Nie przekazać, lecz wydzierżawić

Data publikacji: 19 stycznia 2021 r. 18:38
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2021 r. 09:06
Zmiana w sprawie nieruchomości na Łasztowni. Nie przekazać, lecz wydzierżawić
 

Magistrat zmienił zdanie w sprawie przekazania za symboliczną kwotę nieruchomości na szczecińskiej Łasztowni Domowi Zakonnemu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Na najbliższej sesji Rady Miasta (26 bm.) radni będą głosować w sprawie bezprzetargowej dzierżawy nieruchomości na okres 30 lat.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku magistrat przygotował projekt uchwały w sprawie bezprzetargowego przekazania za symboliczną kwotę trzech nieruchomości położonych przy ul. Bulwar Gdański 31 na rzecz Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Zgodnie z zapisami dokumentu, zgromadzenie otrzymałoby grunt bez przetargu w użytkowanie wieczyste na 99 lat oraz kupiłoby stojące na nim budynki. Wartość nieruchomości wyceniono na 2,1 mln zł, a siostry zapłaciłyby za nie symboliczne niecałe 8 tys. zł. Za wieczyste użytkowanie gruntu naliczono 1126,95 zł pierwszej opłaty i po 22,54 zł netto w kolejnych latach.

Pomysł poparli radni Prawa i Sprawiedliwości, a skrytykowali radni Koalicji Obywatelskiej. Uchwała miała zostać przegłosowana na listopadowej sesji Rady Miasta, ale ostatecznie nie została wprowadzona do porządku obrad.

Nowy projekt ws. nieruchomości dla sióstr

Teraz pojawił się nowy projekt, według którego nieruchomości w drodze bezprzetargowej zostaną wydzierżawione na 30 lat. Obecnie są one nieodpłatnie użytkowane przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, które od prawie 30 lat prowadzi w tym miejscu działalność charytatywną, opiekuńczą oraz katechetyczną. Rocznie wydają około 19 300 obiadów i 3600 śniadań. Oferują czasowe zamieszkanie chorym, niepełnosprawnym, często znalezionym na ulicy lub przywożonym ze szpitala.

„Nieruchomości wydzierżawiane są na cele charytatywne, opiekuńcze i oświatowo-wychowawcze niezwiązane z działalnością zarobkową, w szczególności na prowadzenie zakładu charytatywno-opiekuńczego oraz punktu katechetycznego z możliwością dodatkowego wykorzystania nieruchomości na własne cele mieszkaniowe dla członków Domu Zakonnego Sióstr Misjonarek w Szczecinie oraz na cele sakralne” – czytamy w projekcie uchwały.

Wartość rynkowa zabudowanych nieruchomości wynosi ponad 2,1 mln zł, a niezabudowanej – 12,2 tys zł. W projekcie uchwały wyliczone zostały również poniesione do tej pory nakłady (570 tys. zł), koszt budowy stołówki (491,5 tys. zł), koszt budowy budynku gospodarczego i wiaty (32,6 tys. zł) oraz remont i adaptacja budynku głównego (45,9 tys. zł).

Za i przeciw dzierżawie nieruchomości na Łasztowni

„Wyrażenie zgody na bezprzetargowy tryb wydzierżawienia nieruchomości na okres 30 lat z zastosowaniem preferencyjnej stawki czynszu dzierżawnego w powiązaniu z dofinansowaniem przez Miasto prowadzonej działalności pozwoli na jej kontynuację oraz utrzymanie wydzierżawionych budynków w odpowiednim stanie technicznym, ich ewentualną rozbudowę i modernizację” – czytamy w argumentacji.

„Miasto zmienia zdanie w sprawie nieruchomości dla Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Misjonarek Miłości. Prezydent Szczecina wystąpił do Rady Miasta o wyrażenie zgody na bezprzetargową dzierżawę nieruchomości na okres 30 lat. Co ciekawe, podstawą prawną uchwały jest art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami – ten sam, którego początkowo miasto nie widziało w sprawie dzierżawy gruntów na osiedlu Nad Rudzianką (ostatecznie prezydent także wystąpił o zgodę rady miasta)” – krytykuje lokalny aktywista Igor Podeszwik.

Karolina NAWROCKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Floating
2021-01-21 17:01:03
O czym ty tu dajesz ? Przedmiotem dyskusji jest bezpodstawne przekazanie ( kolejne zresztą) nieruchomości w ręce "sukienkowych" to po pierwsze. Po drugie przedmówca ma 100% racji stawiając tezę : dlaczego te osoby nie zgłaszają pod opiekę FACHOWCÓW Z MOPR SZCZECIN ?? Po trzecie temat usuwania Downów ?? Gdyby było , jak piszesz to skąd biorą się całe ośrodki zapełnione osobami z zespołem Downa ?? Na koniec Hitlera tu przywołujesz miernoto , chcesz grać na litościwych strunach empatii ?? To zapytam gdzie pójdziesz z śmiertelnie schorowanym psem, kotem, chomikiem itp ?? Na eutanazję do weterynarza prawda ?? A człowiek w cierpieniu ma zagryzać zęby łapiąc ostatnie oddechy ?? Ot empatyczne katolskie podejście . Siostrzyczki , czy na własnym , czy dzierżawionym lepiej posługi nie będą sprawować , a miasto ( mieszkańcy) pozbędą się kolejnej kamienicy NIGDY !!!
ryszard
2021-01-21 14:14:00
tak czy siak , te dziwne zakonnice dostaną za darmo nieruchomość w atrakcyjnym miejscu . Skrajna niegospodarność . Przebitka z akcji przekazania szpitala przy Wyzwolenia , który płynnie przeszedł w ręce kościelnych .
Floating
2021-01-21 09:03:45
Określenia gangrena,menel,alkoholik nie opisują człowieka upadłego który nadal pozostaje istotą ludzką.Jeśli wam ci ludzie nie odpowiadają i się nimi brzydzicie tym bardziej należy docenić siostry które zajmują się każdą istotą ludzką. Każdy może upaść i każdy może się podnieść.Nie każdy ma siłę by się podnieść i trzeba mu wtedy pomóc.Jeśli odrzucacie tych ludzi jako członkowie społeczeństwa to jakie to społeczeństwo będzie?Aborcja dla dzieci z zespołem Downa, eutanazja dla gangreny a potem co z niepełnosprawnymi i staruszkami?Niemcy za Hitlera stworzyli pojęcie życia nie wartego życia.Nie możemy tak myśleć.Skoro się brzydzicie tymi ludźmi nie my będziemy was osądzać ale będziemy was osądzać za to że utrudniacie ludziom dobrej woli pomoc dla najsłabszych społecznie.Elżbieta opisała na łamach Kuriera działalność sióstr wystarczająco dobrze by nawet zrozumiał każdy
fgt
2021-01-20 21:25:05
pwlasciciel lokalu 50 m2 na parterze w szczecinie musi zaplacic samego podatku dla miasta 1400 zł rocznie, podatek dla wlasciela mieszkania 50 m2 od pierwszego pietra wzwyz to juz tylko 100 zł rocznie. wniosek ? najlepiej byc ksiedzem i zyc z ''darów''
Zastanówcie się !!
2021-01-20 18:39:41
Dlaczego te wszystkie "GANGRENY" nie przychodzą do instytucji temu przeznaczonej tj. MOPR Szczecin ??? Odpowiem , bo tam "dali by" zasiłek na czas określony i oczekiwali zmian w życiu !!! Przeszkolenia ,pomocy w znalezieniu pracy, często propozycji pracy, ale nie ...., bo tam trzeba być obowiązkowym i trzeźwym , a to dla 'gangren" zbyt duże wymaganie ... A siostrzyczki , to moim zdaniem przykrywka interesów ks. Dymera wraz z Arcy Dzięgą, tak samo przejęli były szpital Miejski od Buhaha Boromeuszek . Pytanie : Czy Boromeuszki były Niemkami ??, bo tylko tacy byli tutaj przed wojną więc jakim prawem ??? Tak samo będzie w tym przypadku ....kwestia czasu Dymer nie odpuszcza , a jego Bóg nazywa się KASA!!!
wiesiek
2021-01-20 15:26:33
Duzo gadacie mało robicie byście poszli i pomogli siostra . Gadać to każdy potrafi a zrobić to mało kto.
Stołczyn
2021-01-20 15:08:54
ehh- weź sobie budynek i bezdomnych. Co ty zrobiłeś dla miasta, oprócz zabierania tleniu i przerabiania chleba na...?
ehh
2021-01-20 14:47:34
Siostrzyczki dalej próbują wyłudzić budynek
Konkretny przyklad !
2021-01-20 12:43:11
Jest pewna Rodzina w Szczecinie, w ktorej jeden z czlonkow to nalogowy Alkoholik ktoremu pracowac sie nie chce ?? Ale jak tylko zdobedzie jakies "lewe pieniadze" to zaraz je przepija... !! Tak ze te Siostry jak i te "rzekomo darmowe" tam zupki - to jego jedyny Ratunek ze jeszcze jakosc ciagnie !! A wiec; a ile to jeszcze lat... My jako Bogu Ducha winni Podatnicy - mamy takiego "menela" utrzymywac...???
Umowa
2021-01-20 10:04:56
Chyba lepsza decyzja to umowa najmu
besamiz
2021-01-20 09:31:23
Czego spodziewać się po "twórcach" Frygi i betonowych koszmarków, że ci decydenci będą racjonalnie myśleć?
ewa
2021-01-20 08:56:35
Pisanie do nich to jak grochem o ścianę.Nie cierpią gdy chrześcijanie zgodnie ze swoją wiarą niosą pomoc bliżnim.Oni wierzą tylko w mamonę i przywileje jak ci co się szczepili poza kolejką.Przecież dla większości szczecinian jest oczywiste czym zajmują się siostry i jak to jest ważne dla tych ludzi co im życie się połamało.To nadal ludzie i nadal nasi bliźni.Mamy obowiązek się nimi opiekować bo każdego z nas to może spotkać.Nie wszyscy są lewicowymi liberałami którzy się ustawili z wiatrem wartości europejskich.
gh
2021-01-20 08:01:02
@Jola, zanim coś napiszesz poczytaj przepisy. Dzierżawa na 30 lat to dzierżawa - czyli UMOWNE posiadanie zależne. MOŻLIWOŚĆ zasiedzenia ma miejsce w przypadku BEZUMOWNEGO posiadania nieruchomości (20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze). A wracając do meritum sprawy. Przekazanie w wieczyste użytkowanie polega na tym, że grunt pozostaje własnością oddającego w wieczyste użytkowanie (tutaj miasta), a naniesienia (nazywane przez dziennikarza nieruchomościami) są własnością użytkownika wieczystego, Po zakończeniu użytkowania grunt wraca we władanie właściciela, a naniesienia (budynki i budowle) są odkupywane - to po 99 latach. Po co takie korowody? Umożliwiają po prostu inwestowanie i dysponowanie nieruchomością w większym zakresie niż przy dzierżawie. A i jeszcze jedno - z artykułu wynika, że nieruchomość jest oddana w użyczenie, czyli miasto nie dostaje nawet złotówki. Dodatkowo - zwróćcie uwagę, że z tych 2,1 mln wartości zabudowań ok. 1 mln są to nakłady poniesione przez siostry.
jurek
2021-01-20 06:50:27
To jeden wielki dramat, skoro tak wielu nie widzi nawet krzty DOBRA, jakie tam, w DOMU SIÓSTR, ma miejsce. Najbardziej zagubieni, opuszczeni i pozbawieni nadziei otrzymując tam przysłowiową miskę ciepłej zupy spotykają się z CZŁOWIECZEŃSTWEM. Tym samym, którego brakuje tak wielu innym... ps. jestem gorącym zwolennikiem powrotu mojego kościoła do źródeł, wypalenia gorącym żelazem wszelkiego tkwiącego w nim zła, ale żeby nie widzieć ewidentnego DOBRA, które od trzydziestu lat czynią tam Siostry Misjonarki Miłości. Przepraszam Was! Wstydźmy się!
gas
2021-01-19 22:38:23
To nie jest łasztownia !!@
lokalny aktywista?
2021-01-19 21:51:32
Niech się ten aktywista pochwali, co zrobił dla tych najbiedniejszych, schorowanych, opuszczonych. A może chce się zamienić z siostrami? Mógłby chociaż jeden dzień popracować jako wolontariusz.
Pomoc prawdziwa
2021-01-19 21:33:42
Siostry pomagają cały czas nie tylko z okazji jakiejś świątecznej orkiestry.I w dzień i w nocy przez całe życie z darmo z powołania.To dowód szacunku że im się pomaga.Majętni radni z sercem po lewej stronie nie rozumieją takiej postawy.To inny kod kulturowy.Dla tych odrzuconych przez życie siostry to ostatnia nadzieja
Jarun
2021-01-19 21:26:56
Radni - weźcie tych wszystkich bezdomny pod swój dach i sprawa się rozwiąże. Bezduszni Radni: Łukasz Tyszler - Przewodniczący Przemysław Słowik - Wiceprzewodniczący Patryk Jaskulski - Sekretarz Bazyli Baran Paweł Bartnik Marcin Biskupski Maria Magdalena Herczyńska Dominika Jackowski Łukasz Kadłubowski Urszula Pańka Jan Posłuszny - Wiceprzewodniczący Grażyna Zielińska
Warto !
2021-01-19 21:16:57
Bo "plewy i chwasty" po-win-no sie jak najszybciej Usuwac... inaczej powstanie z biegiem czasu bardzo Duzy Problem, ktory pozniej Bogu Ducha winni Podatnicy - musza latami utrzymywac... i to rok po roku i poprawy Nie ma !/??
czy warto
2021-01-19 20:59:02
czy warto pisac takie komentarze tam gdzie się pomaga ludziom. Pomyśl może ty lub ktoś z twoich znajomych tam trafi i.
Po-gonic...
2021-01-19 20:33:23
Nierobow do roboty... to problem sam sie rozwiaze i Siostrzyczki nie beda musialy - az tak sie z tymi nierobami "meczyc"...!!!
Co to Qrwa jest ?
2021-01-19 19:37:27
Czy Krzystek skręca w stronę PIS i Kaczelnika z Żoliborza ?? Jeżeli tak to proszę dysponować i obdarowywać swoim majątkiem nie Szczecinian ! TYLE !!!
Jola
2021-01-19 19:11:07
Dzierżawa na 30 lat a potem zasiedzenie. To darmowe przekazanie nawet nie za symboliczną złotówkę. Szkoda gadać.
bee
2021-01-19 18:59:22
cyt. "siostry zapłaciłyby za nie symboliczne niecałe 8 tys. zł. Za wieczyste użytkowanie gruntu naliczono 1126,95 zł pierwszej opłaty i po 22,54 zł netto w kolejnych latach". Oczywiście w ramach przeprosin pieniądze, które zapłacą siostrzyczki zostaną im zwrócone a potem w ramach odszkodowania będą otrzymywać dotację na utrzymanie obiektu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA