niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zmarła Romana Kaszczyc

Zmarła Romana Kaszczyc

Zmarła Romana Kaszczyc
Data publikacji: 2016-05-23 09:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 4702 134986

W wieku 78 lat zmarła Romana Kaszczyc, zwana barlinecką Romą. Poetka, malarka, pisarka, animator życia teatralnego, ceramiczka, dziennikarka.

Urodziła się na Podolu, na Kresach Wschodnich. W 1945 roku zamieszkała we Wrocławiu. Będąc na czwartym roku PWSSP we Wrocławiu, przez przypadek trafiła do Barlinka. I właśnie w Barlinku, już po studiach, postanowiła szukać własnej drogi życia. Tutaj założyła Ognisko Plastyczne. Później w 1975 Pracownię Ceramiki Unikatowej, gdzie lepiono słynne Ciamarajdy. Była autorką baśni i legend, m.in. „Duchy z puszczy rodem”, „Kiedy kruk była biały”, „Przelewickie opowieści” oraz tej, na podstawie której powstała jedna z najważniejszych postaci miasta - „Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej”. Wydała ponadto małą książeczkę „Barlinecka niezapominajkowa legenda” i kilkanaście pojedynczych legend w formie turystycznej, zawierających mapkę i zdjęcia.

Oprócz legend i baśni wydała m.in. „Dziennik liryczny”, „Imię czasu”, „Nie naprawiajcie zegara”. Monografie chóru „Halka” i Towarzystwa Miłośników Barlinka. Współpracowała m.in. z Barlineckim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Regionalnym, Centrum Informacji Turystycznej, Przelewickim Ogrodem Dendrologicznym, Romami z Murzynowa. Odznaczona m.in. Orderem Uśmiechu, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, „Pro Arte”, czy też Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Miała w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech.

Tekst i fot. J. SŁOMKA

Komentarze

qard1
Była natchnieniem mojej córki, pokazała jej świat ceramiki, nauczyła cierpliwości i przekazała miłość do sztuki i ludzi.Choć moja córka na codzień nie zajmuje się sztuką, ale trwale realizuje, to czym nakarmiła ją WSPANIAŁA PANI ROMA.Cześć Jej Pamięci!
2016-07-08 09:58:00
R.I.P.
Zbyt dużo ludzi KULTURY ostatnio odchodzi... Jej brak odczuje wielu.
2016-05-23 18:11:03
pamiętny
ŚP Pani Romana była osobą wybitną. Pamiętam jej piękne opowieści w telewizyjnych Sarbach Pomorza
2016-05-23 11:27:57
[*]
Coś za dużo wybitnych ludzi ostatnio odchodzi....
2016-05-23 10:10:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie