środa, 05 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
Data publikacji: 2020-07-31 12:13
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-02 17:20
Wywietleń: 505 467547

Trzydziestu siedmiu żołnierzy złoży przysięgę w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ze względu na sytuację epidemiczną sobotnia (1 sierpnia) uroczystość odbędzie się bez udziału rodzin nowych terytorialsów.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią ubiegłego roku.

WOT nawiązuje do tradycji Armii Krajowej

- Cała formacja Wojsk Obrony Terytorialnej czerpie swoje tradycje z etosu Armii Krajowej - wyjaśnia Marcin Górka, rzecznik prasowy 14.ZBOT. - Dlatego już od kilku dni jej żołnierze aktywnie włączyli się w przygotowania do rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Dowódca i żołnierze odwiedzili żyjących w Szczecinie powstańców.

Wśród nich są: Zofia Cykalewicz, Zenon Kasprzak ps. "Wilk", Amelia Korycka ps. "Mela", Kazimierz Lachiewicz, Krystyna Łyczywek ps. "Iga", Janina Ostrowska-Kin, Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" i Edward Zamiara ps. "Hrabia".

- Raz strzelał do mnie czołg - opowiada ze łzami w oczach Zenon Kasprzak, ps. "Wilk", który do „Szarych Szeregów" wstąpił już po wybuchu powstania i był w trakcie walk listonoszem, a także zbierał materiały palne dla walczących. - Niemiecki czołg wjechał na naszą ulicę. Z bratem poszliśmy na górę kamienicy a ja, nierozważnie, żeby go zobaczyć rozsunąłem kwiaty w oknie. Brat kazał mi się cofnąć i po chwili usłyszałem huk i posypał się na nas tynk. Patrzyłem na brata i dziwiłem się, że on nic nie mówi. To nie on jednak mówić nie mógł, to ja ogłuchłem.

Żołnierze WOT na grobach powstańców

Około stu powstańców warszawskich spoczywa na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Żołnierze 14. ZBOT uczczą ich pamięć w sobotę, 1 sierpnia uczestnicząc w obchodach zorganizowanych przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Na największej szczecińskiej nekropolii zapalą znicze na powstańczych grobach, a także przed tablicą poświęconą walczącym o wolność Polski, spoczywającym na nowej kwaterze kombatanckiej - zapowiada Marcin Górka. - Wartę honorową przy grobie powstańca na cmentarzu w Stargardzie wystawią żołnierze 141. Batalionu Lekkiej Piechoty 14ZBOT z Choszczna.

(KK)

Na zdjęciu: Terytorialsi z wizytą u żyjących w Szczecinie Powstańców Warszawskich.

Fot. 14 ZBOT

Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Złożą przysięgę i zapalą znicze w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Komentarze

@@@@@Ciekawe
Nie nastąpiło i dobrze za to wystarczy spojrzeć na komentarze pod każdym innym tematem dotyczącym Powstania Warszawskiego by zauważyć ten sam stos antypolskich bzdur serwowanych przez dzieci komuny importowanej z Azji Zachodniej (aaa zapomniałem napisać za Pirogiem czyli jednym z was, "gdybym miał takich ojców i dziadków jak wy to bym się ich wyparł"). No to do spotkania przy okazji waszej rocznicy - zapomnijcie o żółtych żonkilach od teraz będą tęczowe, obiecuje wam tęcze na budynkach i pomnikach tak dla was ważnych, obiecuje komentować wasze święta i ważne wydarzenia, rocznice, obiecuje kontestować wasze prawo do pamięci - zobaczymy kogo będzie więcej - nas czy was...
2020-08-02 16:41:30
@@@@Ciekawe
Jeszcze nic takiego nie nastąpiło, a ty już swoim wpisem prowokujesz. Jest akcja, jest reakcja. W twoim przypadku, nie ma akcji, jest reakcja. W jakim celu?
2020-08-01 09:36:07
@@@Ciekawe
przy was czyli przy polonofobach rzecz jasna - i nie znam większych mitomanów niż wy... chyba nie potrafilibyście zmierzyć odcinka linijką by przy okazji nie skłamać...
2020-08-01 00:22:10
@@Ciekawe
Przy was, to znaczy, przy kim, mitomanie?
2020-07-31 20:41:15
@Ciekawe
ale przy was i tak jestem bardzo skromnym człowiekiem
2020-07-31 18:27:48
guciu
Godzina W 17 15 a 16 45.
2020-07-31 16:02:43
@Ciekawe
Tak, jakby ktoś się przejmował, co za głupoty będziesz wypisywał. Masz za wysokie mniemanie o sobie.
2020-07-31 14:50:31
Ciekawe
kiedy polonofobiczni hejterzy spod znaku komuny zaczną szczuć na Powstanie Warszawskie i Powstańców...? Obiecuję wam że będę pisał takie same komentarze w kwietniu jak będziecie z żółtymi żonkilami obchodzić rocznice powstania w getcie warszawskim.
2020-07-31 13:30:29
Wow
Idealny demotywator: nigdy nie będziesz tak fajny, jak ten Powstaniec, który ma motocykl w mieszkaniu. Coś niesamowitego - super :D
2020-07-31 13:02:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie