piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Koniec programu in vitro (akt.)

Koniec programu in vitro (akt.)

Koniec programu in vitro (akt.)
Data publikacji: 2015-12-01 20:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-11 12:54
Wywietleń: 2565 44602

Nie będzie już rządowego programu finansowania in vitro z budżetu państwa. Rozpoczęty etap ma się zakończyć w połowie tego roku - ogłosił już minister zdrowia. Od początku realizacji tego programu w szczecińskiej klinice Vitrolive urodziło się 183 dzieci, w ciążę zaszło 411 kobiet. Z refundowanych procedur zapłodnienia in vitro skorzystało tutaj 647 par. Ale w klinice tej do programu wciąż przystępują nowe pary.

Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego (in vitro) ruszył w lipcu 2013 r. i miał być realizowany do 30 czerwca 2016 r. Został przedłużony w ostatnich dniach urzędowania poprzedniego rządu - do grudnia 2019 r. Tę decyzję krytykował PiS. Nie dziwią więc zapowiedzi przerwania programu.

- To jest nie tyle przerwanie programu, ile brak jego kontynuacji - mówi prof. Rafał Kurzawa, szef kliniki Vitrolive. - To, co teraz się dzieje, ma być doprowadzone do końca. Bo ten program miał być realizowany w 3-letnich cyklach. Obecny cykl kończy się właśnie w przyszłym roku. Kolejnego, zgodnie z zapowiedzią, nie będzie.

Profesor jednak uspokaja, że te pary, które do programu już przystąpiły, powinny - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - przejść wszystkie cykle (zależy to także od skuteczności leczenia).

- Ale trzeba się liczyć także z próbą nowelizacji ustawy, która albo ograniczy skuteczność leczenia tą metodą, albo w ogóle je uniemożliwi w naszym kraju - przyznaje profesor. - I tak program rządowy nie pozwalał na objęcie nim wszystkich par, które kwalifikowały się do takiego leczenia. Zapotrzebowanie w naszym kraju na tego rodzaju procedury może oscylować w granicach 30 tysięcy rocznie, a program był dla kilkunastu tysięcy par. Zapowiadane zmiany powodują wykluczenie 15 procent polskich pacjentów, bo ograniczają im dostęp do uznanej na świcie i Europie metody leczenia niepłodności.

Ale w szczecińskiej klinice wciąż są przyjmowane nowe pary do rządowego programu.

- Bo skuteczność prowadzonych procedur okazała się wyższa, niż zakładaliśmy, więc mamy możliwość zastosowania ich u kolejnych par - przyznaje profesor.©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Komentarze

Gaweł
Zakazać badań naukowych nad niepłodnością. Jak chcesz mieć dziecko, a partnerzy są nie płodni, to bierz dzieci nie chciane z domu dziecka
2015-12-04 19:16:34
2-ie proste... "anty in vitro" Recepty,
Wycofac wszystkie srodki antykoncepcyjne lub sprzedawac je ale lekko "uszkodzone"...i "odcinac" dostawy pradu juz o godz. 20.00-ej... ( jak to mialo miejsce za Komuny ) to juz po 9 miesiacach i normalnie urodzonych dzieci wystarczajaco duzo w Polsce przybedzie ! !
2015-12-03 02:03:21
mariusz
Bardzo dobrze ze tak zdecydowano. Ja żyję juz, płaciłem i płace na emeryturę i co mi po zostawił! 200 PLN na miesiąc. Dzieci w DD jest tak dużo warto zaopiekować się nimi.
2015-12-02 12:56:42
Czytelniczka
PIS musi oszczędzać, w końcu daje 500 zł na dziecko. Drugim krokiem będzie zabronienie wykonywania procedury???? Dyktatura PIS potrwa 4 lata i mam nadzieję, że ani dnia dłużej.
2015-12-02 07:57:00
mieszkaniec
moim zdaniem powinno się zaprzestać leczyć też otyłych; skoro nie stosują się do zaleceń lekarza i nadal jedzą; alkoholików, skoro i tak piją; chorych na raka trzustki, skoro prognozy na wyzdrowienie są minimalne; chorych psychicznie, skoro i tak nie ma dla nich lekarstwa; ludzi starych, skoro i tak niedługo umrą; dzieci za wcześnie urodzonych i przebywających w inkubatorze - przecież Bóg nie pozwala na życie poza łonem matki.... i tak dalej. Z tego wszystkiego uzbiera się pokaźna sumka do budżetu a sumienie.... co tam inni nas obchodzą - biskup grzechy odpuści....
2015-12-02 07:31:13
Miś II
To już PIS-owi zabranie po 500 na te dzieci ????
2015-12-02 07:01:07
Pierwsze 3 metody...,
Najlepiej jest wpierw zbadac sie pod katem... czy bedzie mozna miec dzieci, pozniej wypraktykowac wszystkie sex pozycje... lub ewentualnie poszukac innego partnera...??
2015-12-02 00:31:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie