czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Złoty pociąg w Szczecinie?

Złoty pociąg w Szczecinie?

Złoty pociąg w Szczecinie?
Data publikacji: 2017-04-01 08:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:20
Wywietleń: 488 230911

Podczas rutynowych prac konserwatorskich w części magazynowej szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy, odkryto przejście do przedwojennych podziemi. Piwnice są świetnie zachowane, a dwa korytarze prowadzą do drugiego muzealnego gmachu, na Wałach Chrobrego oraz w kierunku dworca kolejowego.

Szczególne zainteresowanie budzi to drugie przejście, w którym znaleziono tory i dużą, podziemną halę ze starym taborem kolejowym. Niestety, korytarz jest w większej części zasypany. Muzeum Narodowe zwróciło się już z prośbą do marszałka województwa o wygospodarowanie środków, niezbędnych do lepszego zbadania miejsca.

– Wielka hala z pordzewiałymi wagonami towarowymi robi niesamowite wrażenie. Ciekawe co jest dalej, za gruzem z zawalonej ściany? – zastanawia się Michał Wojtarowicz, z muzealnego Działu Komunikacji Społecznej, który jako jeden z pierwszych widział podziemia.

Jak udało się nam ustalić, w piwnicach zachowały się pudła z dokumentami (w całkiem dobrym stanie!), na ścianach korytarzy z kolei widać poniemieckie napisy. Nieoficjalnie mówi się, że odkrycie może być zaczątkiem kolejnego unikalnego produktu turystycznego na Pomorzu Zachodnim czyli szczecińskich podziemi. Najpierw jednak korytarze muszą zostać dokładnie zbadane. Specjaliści przyjrzą się również taborowi. Może okaże się, że w szukany w Wałbrzychu złoty pociąg odnalazł się w Szczecinie?

W pełni drożny jest drugi tunel, ten prowadzący do Wałów Chrobrego.

– Nie mieliśmy świadomości, że może istnieć takie połączenie między naszymi dwoma budynkami, niestety nie zachowała się pełna dokumentacja budowlana. W obliczu planów rozbudowy gmachu, to świetna wiadomość, dająca nam zupełnie inne możliwości – mówi Daniel Źródlewski, rzecznik muzeum. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik CDP, dodaje: – Wciąż przybywają nam nowe eksponaty i nie mamy gdzie ich pokazywać. Dzięki nowym przestrzeniom, będziemy mogli znacznie powiększyć wystawę stałą. Marzy mi się także miejsce do organizowania dużych wystaw czasowych.

Według wstępnych szacunków, zagospodarowanie i udostępnienie tunelu w kierunku Wałów mogłoby zająć około roku. Świetny stan techniczny podziemi nie wymaga wielkich nakładów finansowych, ale Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, szuka już dodatkowych środków dla muzeum. Nie wiadomo jednak, co z drugim tunelem - tu potrzebne byłyby długie budowlane prace, za wiele milionów złotych.

(pa)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

do @ stolec
- lepiej brzmi w szczecińskim stolcu (_I_).
2017-04-01 14:22:18
stolec
To jest fałszywa informacja! Złoty pociąg został odnaleziony na terenie Pałacu w Stolcu pod Szczecinem :)
2017-04-01 13:31:39
O
Ta a w środku zloty posag kaczynskiego.
2017-04-01 12:43:09
cap kościelny
W wagonie salonce,który utkwił na gruzowwisku pod katedrą. lezy zewłok św. Ottona. Jechał do Kamienia Pom. psadzić swój dąb. Niezdążył...
2017-04-01 12:16:23
@
Tak i zapewne w wagonach paliło się jeszcze oświetlenie awaryjne. Nie stać was na cos bardziej realnego ? Np: Krzystek podał się do dymisji
2017-04-01 11:52:51
bolo
BUAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA :FD:DLDLD WTF :D:D:D dobre !... - mam nowszego "njusa"; dzisiaj ryby w Odrze (te jeszcze żywe) pływają "ogonem do przodu"...Kto nie wierzy niech wejdzie na most kolejowy....PiS_zę wam, widok niesamowity!
2017-04-01 10:12:06
OCH , OCH , OCH
się aż zadławiłem starą bułką , niesamowite , złoty pociąg w Szczecinie . Czy przypadkiem nie znaleziono też bursztynowej komnaty , zagrabionych dzieł sztuki z całej EUROPY ? Nie , a to ci pech . DROGI I KOCHANY REDAKTORZYNKU o ksywie 'pa' te pudło jak tam się zwie w którym owe skarby odnaleziono ma rok i już wymaga prac konserwatorskich ? Dzień kłamcy 1 kwietnia - założenie dobre z realizacją gorzej , ja bym tą opowieść umieścił pod WAŁAMI CHROBREGO lub w innym autentycznie historycznym miejscu i może , może by przeszło , ale fajne jak powieści DANA BROWNA , powodzenia w pisaniu pierdołek.
2017-04-01 10:04:33
golden train
Ale super! Może coś skapnie na miejskie inwestycje?
2017-04-01 09:53:39
Miś na Miarę
Jaki złoty pociąg? Przecież my mamy złoty szybki tramwaj na złotych, delikatnych szynach. Od dwóch lat krąży dowcip po mieście. Kiedyś kurier był bardziej kreatywny, nie taki glejakowaty.
2017-04-01 09:27:06
Prima aprilis
Dziszejsza data 1 kwietnia zobowiązuje.
2017-04-01 09:17:24
o
Panowie cienkie to jak na prima aprylis.
2017-04-01 08:51:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy