niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Dar kapitana dla Muzeum Narodowego

Dar kapitana dla Muzeum Narodowego

Dar kapitana dla Muzeum Narodowego
Data publikacji: 2017-03-24 23:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 20:20
Wywietleń: 1448 227131

Kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak w piątek ofiarował Muzeum Narodowemu w Szczecinie album poświęcony promowi „Gryf". Zawiera zdjęcia szczecińskiego fotografa Macieja Jasieckiego. Przekazanie daru odbyło się w naszej redakcji.

Album zawiera zdjęcia znanego, już nieżyjącego, fotografa Macieja Jasieckiego, który dokumentował pracę i życie załogi oraz pasażerów m/f „Gryf". Prom pływał wtedy pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej i w zamyśle jej dyrektora, Ryszarda Kargera, miał służyć promocji szczecińskiego armatora. Powstało tylko pięć egzemplarzy albumu. Dwa z nich otrzymali ówcześni dowódcy jednostki - kapitanowie ż.w. Józef Stebnicki (zmarł w 2001 r.) i Zbigniew Sak.

W piątek kpt.ż.w. Zbigniew Sak unikatowym albumem wzbogacił zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie. Swoją pamiątkę przekazał na ręce Leszka Koceli, kierownika Działu Historii Żeglugi MN. W uroczystości, która się odbyła w redakcji „Kuriera Szczecińskiego", uczestniczyła wdowa po Macieju Jasieckim - Danuta, też fotograf.
Opowiadanie Zbigniewa Saka o wyjątkowym albumie można przeczytać w magazynowym wydaniu „ Kuriera Szczecińskiego" z 24-26 marca.

(mag)

Na zdjęciu: Danuta Jasiecka, kpt.ż.w. Zbigniew Sak, Leszek Kocela i prezes - redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego" Tomasz Kowalczyk.

Fot. R. STACHNIK

Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego Dar kapitana dla Muzeum Narodowego

Komentarze

boczniak
Nie ma zadnego masztu Maciejewicza, jest dżwig bomowy z hulku "Konstanty Maciejewicz", dawniej jako motorowej jednostki handlowej "Kaszuby", wcześniej statku francuskiego zbudowanego w niemieckiej stoczni, co do Maciejewicza, kapitana wielkich żaglowców, absolwetna petersburskiej szkoły kadetów, pasuje jak ściernisko do salonu. Poza tym cos czytałem o zaangażowaniu Muzeum Narodowego w budowę morskiego centrum nauki. Ale co to kogo obchodzi, jeśli go nic nie obchodzi?
2017-04-02 14:16:05
foto
Muzeum powinno zeskanować ten album i umieścić na stronie www, ale znając ich zamiłowanie do gospodarki morskiej (odwlekany powrót Masztu Maciejewicza na swoje pierwotne miejsce), to się nie doczekamy.
2017-03-28 14:28:14
Honorat
Pamiętam wpłynięcie promu towarowo-pasażerskiego "Gryf" do Szczecina na przełomie maja i czerwca 1967. Prom stał kilka dni przy nabrzeżu stoczni Gryfia. Przygotowywano go do eksploatacji pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej. Przedtem pływał pod nazwą "Finndana" u fińskiego armatora. To było wydarzenie w historii morskiego Szczecina.
2017-03-25 11:07:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy