Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Złote schronisko

Data publikacji: 05 sierpnia 2019 r. 11:09
Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia 2019 r. 13:17
Złote schronisko
 

Wyróżnienie w stopniu złotym w kategorii schronisk sezonowych otrzymało od władz PTSM Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wolinie. Placówka w miniony weekend przeżywała prawdziwe oblężenie gości, którzy z całej Polski i zagranicy przybyli do miasta na XXV Festiwal Słowian i Wikingów.

Nagrodzona w 58. Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych  placówka działa podczas wakacji w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

- W roku szkolnym funkcjonujemy jako szkoła, realizujemy zadania dydaktyczno-wychowawcze i w tym czasie nie ma schroniska. Działa ono w czasie wakacji, lecz nie ma konfliktu między szkołą a schroniskiem. Korzyścią dla szkoły jest to, że środki ze schroniska możemy przeznaczyć na doposażenie pracowni - stwierdza Urszula Wołowicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie. - W ostatnim tygodniu roku szkolnego przygotowujemy szkołę do potrzeb schroniska, aby było ono dostępne już na Dni Wolina, na które przyjeżdżają goście. Natomiast od 24 sierpnia schronisko jest nieczynne, by z kolei szkołę przygotować do nowego roku.

Uczniowie PSP w Wolinie osiągają wysokie wyniki nauczania i sukcesy w konkursach. Budynek szkoły jest imponujący i bardzo zadbany. Goście schroniska mają do swojej dyspozycji trzy-, cztero- i wieloosobowe pokoje z łóżkami, łazienki, kuchnię, jadalnię, świetlicę, salę telewizyjną.  

- W naszym schronisku mamy w tej chwili gości z całego świata, z najdalej położonego kraju są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale są też Węgrzy, Ukraińcy, Niemcy - wymienia Joanna Wielechowska, kierownik sezonowego schroniska, która z rąk Marii Syrek, prezes Oddziału Zachodniopomorskiego PTSM, otrzymała statuetkę oraz list gratulacyjny ministra edukacji narodowej. Wręczenie nagrody odbyło się w gabinecie Ewy Grzybowskiej, burmistrz Wolina.

Schronisko młodzieżowego to przede wszystkim gwarancja taniego noclegu. W Wolinie kosztuje on od 15 zł do 22 zł. Zadaniem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego jest także zaproponowanie gościom ciekawego programu zajęć, upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki, jako aktywnej formy wypoczynku. W przypadku Wolina edukacyjna działalność schroniska nie ogranicza się tylko do turystyki. Obejmuje ona również historię i kulturę związaną z rozwojem regionu we wczesnym średniowieczu. Walorem miasta jest całoroczny skansen, w którym rokrocznie odbywa się trzydniowy Festiwal Słowian i Wikingów z rekonstrukcjami historycznych wydarzeń i kiermaszami przedmiotów dnia codziennego.

- Schronisko, w przeciwieństwie do hotelu, w którym każdy zamyka się w swoim pokoju, daje możliwość spotkań gości, którzy mają okazję do wspólnych rozmów - mówi Maria Syrek. - Wyróżnienie w najwyższym, złotym stopniu dla schroniska sezonowego w Wolinie to forma docenienia jakości pracy i efekt wysokich ocen usatysfakcjonowanych turystów. To zasługa dyrekcji szkoły, kierownictwa schroniska oraz wszystkich pracowników. ©℗

Tekst i fot.: Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Goście i władze nagrodzonego schroniska: druga od lewej Joanna Wielechowska, piąta od lewej Maria Syrek, siódma od lewej Urszula Wołowicz

  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ehh
2019-08-05 11:28:16
"Siódma od lewej"? To nie łatwiej napisać, że pierwsza z prawej?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA