piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ziobro chce wyjaśnić sprawę zwolnienia porywacza 12-latki

Ziobro chce wyjaśnić sprawę zwolnienia porywacza 12-latki

Ziobro chce wyjaśnić sprawę zwolnienia porywacza 12-latki
Data publikacji: 2017-03-06 10:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:17
Wywietleń: 1818 220989

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że będzie "starał się, od strony nadzoru nad sądami" wyjaśnić sprawę przedterminowego zwolnienia Ryszarda D., podejrzanego o uprowadzenie 12-latki z Golczewa. Wcześniej D. był skazany za pobicie 10-latki.

Ziobro, który w poniedziałek (6 marca) był gościem TVP, zaznaczył, że w tej sprawie istotne są dwa elementy – zarówno "łagodna kara" za poprzednie przestępstwo jak i zgoda na warunkowe, przedterminowe zwolnienie. D. został skazany na 9 lat więzienia, wyszedł po siedmiu.

– My zmieniamy politykę karną, przygotujemy zmiany w Kodeksie karnym, aby sprawca tak okrutnego porwania, działający ze szczególnym okrucieństwem – tam była kwalifikacja usiłowania zabójstwa, nie mógł dostawać tak niskich kar i żeby trafiał na tak długo do więzienia, by nie stanowił zagrożenia, zwłaszcza dla dzieci – powiedział minister.

Odnosząc się do samego przedterminowego zwolnienie mężczyzny, powiedział, że kiedy został prokuratorem generalnym, na pierwszym spotkaniu z wszystkimi szefami prokuratur w całym kraju wydał polecenie, by sprzeciwiali się możliwości warunkowego przedterminowego zwolnienia "tak niebezpiecznych przestępców".

– W tym przypadku to zadziałało. Prokuratorzy konsekwentnie, zarówno na poziomie I instancji, jak i sądu odwoławczego, sprzeciwiali się tej decyzji. Niestety, sąd podjął inną decyzję i była to błędna decyzja. Dramatyczna w skutkach, na szczęście nie tragiczna – powiedział. Dodał, że będzie "starał się wyjaśnić sprawę od strony nadzoru nad sądami".

– Tylko proszę pamiętać, że mój nadzór nad sądami jest tylko i wyłącznie administracyjny – zaznaczył. – Z punktu widzenia prokuratury, prokuratura zadziałała tak, jak należy i teraz prokuratura będzie domagać się oczywiście najdalej idących środków zapobiegawczych, aresztowania, a później bardzo wysokiej kary.

* * *

Dwunastolatka z Golczewa została uprowadzona w piątek wieczorem niedaleko swojego domu. Z nagrania monitoringu wynika, że została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie osobowym kilkanaście kilometrów dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali trzy osoby, które miały porwać dziewczynkę – w tym właśnie Ryszarda D. i jego partnerkę Elżbietę B. W niedzielę oboje usłyszeli zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności dziewczynki. Trzecia osoba, również mężczyzna, po przesłuchaniu została zwolniona do domu.

Ryszard D. tuż przed upływem siedmiu lat odbywania kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Choć najpierw sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku skazanego, to sąd apelacyjny udzielił mu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Sąd Apelacyjny w Szczecinie tłumaczy swą decyzję tym, że zachowanie skazanego wciąż się poprawiało.

– Był kilkadziesiąt razy nagradzany, ani razu nie był ukarany dyscyplinarnie. (...) Jego aktywność w systemie resocjalizacji oceniana była w opiniach bardzo dobrze. Posiadał promesę do zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego – podał w niedzielę rzecznik sądu Janusz Jaromin.

(pap)

Na zdjęciu: Doprowadzenie podejrzanego Ryszarda D. na posiedzenie aresztowe w Sądzie Rejonowym w Kamieniu Pomorskim 

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Komentarze

Czyli ze...
W sprytny sposob "wymanewrowal"... tak Wieziennictwo jak i S-d Apelacyjny ! Zewnetrznie "gral Aniolka" a wewnetrznie dalej "Diabel w nim siedzi !!
2017-03-06 11:57:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy