Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zimy już nie będzie!

Data publikacji: 26 lutego 2020 r. 11:13
Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2020 r. 20:48
Zimy już nie będzie!
 

Zimy już nie będzie. To pewne! Zapewniły nas o tym kozy z jedynego na świecie tzw. Koziego Regimentu w Forcie Gerharda w Świnoujściu. – Zwierzęta zaczęły zmieniać sierść. A to oznacza, że teraz można już czekać wyłącznie na wiosnę – zapewnia Katarzyna Ossowska z Muzeum Obrony Wybrzeża.

Stado kóz dba na co dzień o trawniki przed budowlami Fortu Gerharda. „Naturalne kosiarki” – tak mówią na nie muzealnicy. Zwierzyniec Fortu Gerharda jest zresztą liczny i tworzą go nie tylko kozy, ale i koty, psy, nietoperze, ptaki oraz rybki żyjące w fosie.

– Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta dobrze wyczuwają pogodę. Karp z fosy doskonale wyczuwa np. nadchodzący sztorm. A wiosną nasze zwierzaki zaczynają krzątać się, są żywsze, niektóre flirtują. Kozy w Forcie Gerharda ocierają się o drzewa i gubią przy tym jednocześnie sierść – tłumaczy Katarzyna Ossowska z Fortu Gerharda.

Świnoujscy muzealnicy udowadniają, że przesłanek jest więcej. Bobry rżną drzewa na potęgę i szykują się do godów, a zimorodki pięknie gwiżdżą i szykują się do złożenia jaj. Ale o sprawie nadchodzącej wiosny ostatecznie przesądziła Marysia.

– Nasza stacja meteorologiczna, czyli koza Marysia, jako pierwsza zaczęła zmieniać sierść na wiosenną. A to oznacza tylko jedno: zimy już w tym roku nie będzie. Wkrótce pozostałe kozy podążyły jej śladem – mówią. – Wiemy, że zdarzało się w ostatnich latach, że po ciepłej zimie nawet w kwietniu potrafiło sypnąć śniegiem. Ale to nie miało nic wspólnego z prawdziwą zimą, gdy temperatury na wiele dni spadały poniżej zera, fosa zamarzała, a przed reditą lepiliśmy wielkie bałwany. Takiej zimy już nie będzie – dodają. ©℗

Tekst i fot. BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miki
2020-02-26 19:20:46
A była?
A można spytać co brdzie z Gawłowskim?
2020-02-26 13:36:57
.
beeeee
2020-02-26 11:24:40
Jak już kozy zmieniły opony na letnie, to idzie wiosna :D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA