Coraz więcej wiosny wokół. Właśnie toną w kwiatach ałycze, a kwitnienie rozpoczęły też klony. Tropem pączków na drzewach i kolorowych płatków krzewów poprowadzi kolejny ze spacerów – tym razem niedzielny – po zielonej stronie miasta. Jego trasa powiedzie przez alejki zabytkowego i drugiego co do wielkości ze szczecińskich parków – im. Stefana Żeromskiego.
Były w nim niegdyś aleje fontann, mini stawy z rybami, oryginalnie zaaranżowane zielone rabaty, mnóstwo kwietników, egzotyczne drzewa i żywopłoty we francuskim stylu. Tak jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku wyglądał ów reprezentacyjny park Starego Miasta, niejako w drodze ku Wałom Chrobrego. Ślady przeszłości to obrazy zatrzymane w kadrze przez dawnych mieszkańców Szczecina, melancholijne widokówki z portali poświęconych historii miasta. Teraz jest inaczej.
Park z 1900 r. jest objęty ochroną i wpisany do rejestru zabytków. I jak sporo innych miejsc o tym statusie w Szczecinie – niestety – popada w ruinę. Starodrzew jest wyniszczony, latami zaniedbywany, więc z niego kolejno „wypadają” cenne dendrologicznie okazy. Warto je poznać, zanim nieubłagany czas je pochłonie.
– Na niektórych drzewach zimowe pączki wciąż jeszcze śpią, ale cały szereg krzewów już rozpoczął kwitnienie – przekonuje Paweł Madejski, najbardziej znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina. – Rozkwitły szczecińskie magnolie. W pełni kwitnienia są krzewy forsycji. Na klonach jesionolistnych można zobaczyć zwisające pylniki męskich kwiatów. Sypie się pyłek z leszczyny. Pękają nabrzmiałe pąki kasztanowców. Prawie wszędzie zakwitają śliwy wiśniowe. Wiśnia wonna, której pierwsze kwiaty pojawiły się już w końcu listopada, teraz jest już w pełni okresu kwitnienia. Za chwilę z męskich kotków grabów wiatr zacznie rozwiewać pyłek. Nawet cisy już zaczynają pylić. Coraz pełniejsze zdają się pąki jesionów. Każdy ciepły słoneczny dzień przynosi więcej zieleni. Nie traćmy okazji przyjrzenia się z bliska symptomom coraz pełniejszej wiosny.
Niedzielny (6 kwietnia) spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów wystartuje sprzed Hotelu Park. Zbiórka została zaplanowana na godz. 11. Każdy może w nim wziąć udział – bezpłatnie. I każdy będzie mile widziany. Chociaż… „Mile widziane będzie przekazanie symbolicznego napiwku dla przewodnika” – jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia. ©℗
Arleta NALEWAJKO