Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Zielony puls miasta [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 24 września 2016 r. 13:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Zielony puls miasta
 

Przy Colleonim polskie truskawki: sadzonki oraz w koszach, na wagę. Krzewy bukszpanu formowane w serca - ze specjalną zniżką dla zakochanych. Ferfenuchy i wino dzielone na kieliszki w drewnianym miasteczku, jakie stanęło w cieniu pomnika „bez gwiazdy". I jeszcze dmuchany zamek, który kolorami przyćmił „szklaną pułapkę". To ledwie wycinek tego, co można zobaczyć i czego doświadczyć w zielonym sercu miasta, jakie przez ten weekend bije na placach: Lotników i Żołnierza, z dawną al. kwiatową włącznie.

Właśnie ruszyło „Miasto Ogród - zielony event" - jedno z cyklicznych wydarzeń projektu „Kolorowa Aleja", jakie organizuje magistrat wraz z Żeglugą Szczecińską. Dzisiaj (sobota, 24 bm.) potrwa do godz. 18, a w niedzielę - od godz. 10 do 17.

Na pl. Lotników działa ogrodniczy kiermasz (Green Market). W ofercie m.in. kwiatowe cebule, trawy, zioła, byliny i krzewy ozdobne w przystępnych, niższych niż przed tygodniem na Wałach Chrobrego. Największym zainteresowaniem cieszą się hortensje, świecznice i wrzosy, choć również na jeżówki i pysznogłówki jest spory popyt. Podobnie jak na… polskie truskawki: owoce oraz sadzonki.

 

Opodal, czyli na sąsiednim placu, stanęło drewniane miasteczko„Eco Marketu" ze wszystkim, co smaczne i zdrowe: miodami, winami, chlebami i przetworami mięsnymi. Do najchętniej kupowanych zaliczyć można warkocze czosnku i papryki, ferfenuchy i sznury obwarzanków, a też śliwki w odmianach. Najciekawszym ze stoisk jest z pewnością „WINOBRaNIE" z częścią restauracyjną, w jakiej za siedziska służą malowane skrzynki wyściełane poduszkami.

Natomiast do odwiedzenia „Strefy Animacji i Edukacji", jaka stanęła w d. alei kwiatowej, zachęca dmuchany zamek, czyli kolorowa zjeżdżalnia dla najmłodszych. Obok niego działa miasteczko ruchu drogowego, a też rozgrywane są gry i zabawy z nagrodami i ekologicznym przesłaniem. Są nie tylko stoiska z kawą i malowaniem twarzy, ale też specjalistyczne, katedr Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z licznymi - jak choćby owadożerne rośliny - atrakcjami. I jeszcze: można wymienić grat na kwiat - za przyniesiony elektroodpad otrzymuje się zieloną sadzonkę.
To trzeba zobaczyć! ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Film: Dariusz GORAJSKI

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ AUTORSTWA DARIUSZA GORAJSKIEGO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA