Najpierw był projekt, potem wyróżnienie i wsparcie fundacji powstałej - dosłownie - na cemencie, betonie i kruszywach. Aż w końcu realizacja – „Zielonego Stołczyna”. Czyli akcja społeczna, łącząca przyjemne z pożytecznym: integrację lokalnej społeczności przy sadzeniu roślin.
W parku przy ul. Zamkniętej oraz w otoczeniu schroniska "Feniks" ostatnio zrobiło się bardziej zielono. To za sprawą m.in. pięciorników w różnych kolorach, tawuł, berberysów oraz tawalin jarzębolistnych, jakie mieszkańcy tego osiedla wraz z wolontariuszami wspólnie posadzili. W ramach sobotniej akcji, zaaranżowanej przez Radę Osiedla Stołczyn, stowarzyszenia: „Feniks” oraz „Stołczyn po Sąsiedzku”, a też Fundację CEMEX Polska.
Od 11 lat ta firma działająca w branży budowlanej - w Szczecinie, po wstrzymaniu produkcji cementu, posiadająca zakład pełniący funkcję lądowego i morskiego Terminala Logistycznego - co roku zaprasza swoich pracowników do aplikowania z pomysłami na wsparcie społeczności lokalnych w ponad 40 punktach w Polsce. Projekt „Zielony Stołczyn” został wyróżniony w tegorocznej edycji programu wolontariatu pracowniczego Fundacji CEMEX - „Budujemy Przyszłość”, jaka powstała z myślą o lokalnych inicjatywach, których działania „są ukierunkowane na wsparcie i kształtowanie edukacji, sportu, kultury, ekologii i szeroko rozumianych programów obywatelskich”. Tej samej, której wolontariat może się poszczycić realizacją już 157 projektów w skali kraju. I jaka, przypomnijmy, współpracuje ze społecznościami lokalnymi w ramach konkursu grantowego „Fabryka Pomysłów”: oferując wsparcie w wysokości do 8 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych i placówek edukacyjnych oraz innych projektów, m.in. poświęconych bezpieczeństwu na drogach oraz ekologii.
(an)
Na zdjęciu: W mieście "pływającego ogrodu" nie mogło zabraknąć "Zielonego Stołczyna" - przedsięwzięcia zrealizowanego ze wsparciem Fundacji CEMEX i jej wolontariuszy.
Fot. CEMEX Polska