poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Zielona dama

Data publikacji: 2021-01-13 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-15 08:24
Zielona dama
Na zdjęciu: Marta Safader-Domańska, nowa Ogrodnik Miasta w Szczecinie. Fot. Centrum Informacji Miasta  

Po trwającym ponad rok wakacie, Szczecin znów ma Ogrodnika Miasta. A właściwie ogrodniczkę. Z konkursu. Funkcję tę objęła Marta Safader-Domańska, absolwentka architektury krajobrazu i właścicielka firmy "Pestka", zajmującej się projektowaniem i utrzymaniem ogrodów oraz terenów zieleni.

Za sprawą ubiegłorocznej zmiany Statutu Szczecina stanowisko ogrodnika miasta zostało przeniesione z Zakładu Usług Komunalnych w struktury magistratu. Dlatego Marta Safader-Domańska nie ma - jak jej poprzedniczka, Magdalena Grycko - rangi dyrektora. Funkcję Ogrodnika Miasta pełni od początku bieżącego roku jako pochodząca z konkursu szeregowa pracowniczka Wydziału Ochrony Środowiska UM - na stanowisku głównego specjalisty.

Ogrodnik z konkursu

- Z kandydatką spełniającą wymagania formalne postawione w ogłoszeniu o naborze przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną. Kandydatka oceniania była według następujących kryteriów: nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem i weryfikacja informacji zawartych w ofercie, ocena predyspozycji i umiejętności kandydata gwarantujących prawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków; znajomość aktów prawnych podanych w ogłoszeniu o naborze; ocena celów zawodowych kandydata. Pani Marta Safader-Domańska spełniła w najwyższym stopniu wymagania na przedmiotowe stanowisko - oceniła komisja konkursowa, powołana przez Prezydenta Miasta.

Marta Safader-Domańska zajęła dotychczas "wolne stanowisko urzędnicze". Z szerokim zakresem zadań do wykonania. Począwszy od "opracowania koncepcji zarządzania zielenią miasta, przez planowanie i kompleksowy nadzór jej rozwojem, aż po przygotowanie planu opieki nad drzewami sędziwymi i rewitalizacji istniejących zadrzewień". W tym także z obowiązkiem "współpracy ze środowiskiem naukowym oraz podmiotami (towarzystwami, fundacjami, stowarzyszeniami) działającymi w zakresie ochrony i rozwoju zieleni".

Nowoczesne ekomiasto?

- Nowa Ogrodnik Miasta jest absolwentką architektury krajobrazu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym: obrona dyplomu w 2009 r.. Na swoim zawodowym koncie ma liczne projekty terenów zielonych oraz inwentaryzacje dendrologiczne, wykonywane na zlecenie podmiotów prywatnych oraz samorządów, a także kilkadziesiąt zrealizowanych projektów ogrodów prywatnych - jak przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Natomiast Marta Safader-Domańska deklaruje:

- Zależy mi na tym, aby Szczecin nie tylko pozostał zielonym miastem, ale także był postrzegany jako nowoczesne ekomiasto, przygotowane na zmiany klimatyczne, w którym zieleń stanowi równorzędny element miejskiej infrastruktury.

Klimat dla zieleni

Do zadań nowej Ogrodnik Miasta będzie należało również opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem ochrony terenów zieleni i zadrzewień, zachowania istniejącej oraz tworzenia nowych jej obszarów. Także:

- Opiniowanie dokumentacji projektowej, w tym projektów budowlanych w zakresie gospodarowania zielenią oraz przyjętych rozwiązań projektowych. Opiniowanie wniosków dotyczących gospodarki terenami zieleni urządzonej oraz przeznaczonymi pod nią w planie zagospodarowania przestrzennego - wylicza Paulina łątka z Centrum Informacji Miasta. - Opracowanie wytycznych do projektów zieleni zlecanych do realizacji przez jednostki organizacyjne magistratu oraz mu podległe.

Dla strony społecznej - w Szczecinie szczególnie aktywnej na polu ochrony zieleni oraz klimatu - z pewnością ważny będzie fakt, że nowa Ogrodnik Miasta ma w zakresie obowiązków również "udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie". ©℗

A. NALEWAJKO 

 

Komentarze

gh
2021-01-15 08:50:44
@ZIELEŃ - naprawdę w Szczecinie rosną dorodne kasztany? Najbliższy o którym wiem to w ogrodzie w Glinnej. Gospodarowanie zielenią nie polega na zakazach wycinki, ale na doprowadzeniu do ciągłej wymiany pokoleń.
ZUKa
2021-01-15 08:09:42
Jak na takie stanowisko to osiągnięcia zawodowe bardzo przeciętne. Inwentaryzacje dendrologiczne to potrafią robić już studenci. Brakuje większych "dzieł", wystąpień konferencyjnych, szerokich uprawnień, być może publikacji. Kolejna sprawa: jak ktoś posiada prywatny biznes to nie wchodzi do samorządu, gdyż wie, że to co swoje sto razy lepsze niż samorządowe. Chyba, że ten biznes to taki jak w stylu poprzedniej ogrodniczki, która też kiedyś prowadziła własną działalność. Ale optymistycznie: dajemy szansę, liczymy na kompetencje, na odwagę, na rozsądek, na szerokie konsultacje. I wcale nie oczekujemy, że nagle drzewa nie będą wycinane - będą, ale chodzi o szeroką politykę zieleniarską. Miejmy nadzieję, że dobrą. Stanowisko ogrodnika miejskiego to nie jest dla tych co "szukają pracy". To jest stanowisko dla prawdziwych zawodowców.
primosz
2021-01-14 19:51:06
Brawo! Bardzo dobry wybór!
Strajk Ekologiczny
2021-01-14 12:52:26
To kiedy pierwsze rozliczenia za wycinki drzew w mieście?Kiedy rozliczenia za uschnięte drzewa bo nie było komu podlewać nasadzeń?Jak się mają drzewa z projektu Magnolia czy będzie ich inwentaryzacja?Czy będzie wsparcie dla Rady Osiedla w sprawie drzew na skarpie Zamku?
nadzieja
2021-01-14 10:55:33
Może ta Pani będzie na tyle stanowcza i przeciwstawi się dewastacji zieleni miejskiej przez Prezia.
ZIELEŃ
2021-01-14 10:46:09
Przy modernizacji ul. Dworcowej i Sw. Ducha szykują do WYCINKI 3 DORODNE KASZTANY R A T U N K U!!!!!!
mieszkanka 70+
2021-01-14 10:39:50
Pani Ogrodnik Miasta do deklaracji należy dołączyć wszelkie sugestie ,a czasami gotowe rozwiązania proponowane przez mieszkańców ,życzę wzajemnej współpracy.
Jadzia
2021-01-14 03:03:22
A gdzie Gryckowa? Przecież ona była najlepsza....
Brawo!
2021-01-13 22:43:15
Nie raz do Pani zatelefonuję, bo zieleń Szczecina gra mi w duszy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ