Szczecin od miesięcy zabiegał o wsparcie FEnIKSa, czyli Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. I otrzymał – ponad 6,6 mln złotych – na rozwój miejskiej zieleni i bioróżnorodności. Część z tych środków zostanie przeznaczona także na odbetonowanie terenów przyszkolnych.
„Idziemy w zielone” – zapewniają władze miasta. I nie są to czcze deklaracje. Szczecin realizuje ambitny projekt „Parki dla szczecinian”, inwestując w 28 terenów zieleni: w rewaloryzację dużych miejskich parków, budowę osiedlowych miejsc spotkań i wypoczynku oraz w małe, lokalne oazy zieleni, zwane parkami kieszonkowymi. Jedną z takich realizacji jest m.in. już oddany do użytku „ogród zmysłów” – w rejonie ul. Niemcewicza i Dembowskiego, a przy SP nr 41. Kolejną – park powstający przy ul. Złotowskiej.
Natomiast wkrótce ruszy również swoisty „zielony kaganek oświaty”. Właśnie za sprawą FEnIKSa i dotacji w wysokości 6,6 mln złotych. Program inwestuje w ochronę środowiska, efektywność energetyczną, transport, zdrowie i kulturę. Jednak część z pozyskanych przez Szczecin środków zostanie przeznaczona konkretnie na odbetonowanie przyszkolnych terenów. Na początek czterech: przy Szkole Podstawowej nr 14 (ul. Strzałowska), przy SP nr 21 (ul. Witkiewicza), przy SP nr 51 (ul. Jodłowa) oraz przy SP nr 56 (ul. Malczewskiego).
– Zabiegaliśmy o te środki od kilku miesięcy. Pozwolą na realizację kilku konkretnych inwestycji w stronę adaptacji Szczecina do zmian klimatu. Nie tylko zwiększymy komfort korzystania z tych przestrzeni. To też inwestycja w retencję deszczówki, zwiększenie bioróżnorodności i zmniejszenie efektu miejskich wysp ciepła – komentuje radny Przemysław Słowik, współprzewodniczący Zielonych.
Bowiem dzięki środkom „feniksa” zostaną odbetonowane również dwa niezwiązane z oświatą miejskie tereny: pomiędzy ul. Komuny Paryskiej a Rugiańską oraz garażowisko przy ul. Twardowskiego. Tworzone kolejne łąki kwietne i finansowane nowe nasadzenia w Szczecinie. ©℗
(an)