Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Zebrali ponad 100 worków śmieci. Zmobilizowali się dla Łarpi [GALERIA]

Data publikacji: 16 maja 2021 r. 18:11
Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021 r. 13:05
Zebrali ponad 100 worków śmieci. Zmobilizowali się dla Łarpi
Brzeg Łarpi sprzątano z lądu i z wody.  

Kilkadziesiąt osób w niedzielę (16 maja) sprzątało brzeg rzeki Łarpi w Policach. Głównie z lądu, ale było też wsparcie z wody. Zebrano ponad 100 worków śmieci. Po tej społecznej pracy była nagroda: poczęstunek i widowiskowe zawody z wykorzystaniem smoczej łodzi, której także tego dnia nadano imię.

Akcję pn. „Odzyskamy razem Łarpię” zorganizował Społeczny Komitet Ratowania Łarpi, który skupia organizacje i osoby w różny sposób związane z tą rzeką.

- Chodzi o to, żeby pomóc trochę Łarpi - sprzątnąć jej brzegi, wpłynąć na świadomość ludzi i spowodować, żeby tych śmieci było mniej – mówił o akcji, chwilę przed jej rozpoczęciem, Artur Zagórski ze Społecznego Komitetu Ratowania Łarpi. - Cieszę się, że jest taki odzew. Z przykrością muszę stwierdzić, że jest co sprzątać.

Do akcji włączyły się m.in. osoby, które z Łarpi korzystają, wypoczywają na tej rzece lub na jej brzegu, mają tam swoje jachty, łodzie...

- Wszyscy czyścimy Łarpię, bez oglądania się, bez ociągania – mówił Ireneusz Burzych, prezes Stowarzyszenia Wodnego „LEŃ”, który sprzątał brzeg od strony wody, z kajaka. - Ludzie przynoszą ze sobą różne rzeczy i zapominają zabrać. A wystarczy stosować zasadę: przyniosłeś, zabierz ze sobą, wyrzuć do pojemnika na śmieci. Trzeba budować świadomość w społeczeństwie, że to jest nasze środowisko.

W wodzie i na brzegu znajdowano butelki po piwie, styropian, buty, plastiki, nawet lodówkę, opony, sporo wędkarskich akcesoriów…

Po sprzątaniu organizatorzy zaprosili uczestników na poczęstunek i widowiskowe zawody z wykorzystaniem smoczej łodzi. Wcześniej jednak trzeba jej było nadać imię. To teraz: Łarpiański Smok Leń.

- Łódź jest darowizną od zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Drako Wałcz – mówi Ireneusz Burzych.- Przywiozło nam ją za przysłowiową złotówkę, my ją odnowiliśmy. Będzie służyła nam wszystkim - wodniakom, którzy są zrzeszeni nad Łarpią, przebywają tu, pływają. Ktokolwiek będzie chciał pływać, zrobić treningi, to będzie mógł z niej korzystać.

Wodniacy już zapowiadają, że będą chcieli zbudować własną reprezentację na zawody smoczych łodzi.

Podczas niedzielnej akcji sprzątania Łarpi zbierano także pieniądze na leczenie małej Ingi Niedźwieckiej z Przęsocina (gmina Police). Dziewczynka choruje na SMA i potrzebuje bardzo drogiej terapii genowej.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bravissimo!
2021-05-16 23:56:07
ale pozbierać śmieci naprzeciw Stołczyna. Tam są tony! do 20 metrów od brzegu Odry.
Trudniejsze wyzwanie
2021-05-16 21:29:54
niestety o wiele, wiele trudniejsze - nauczyć nie śmiecić.
Rysiu
2021-05-16 20:36:46
Piękna sprawa.
Brawo!
2021-05-16 18:59:32
I mogą być mądre i piękne inicjatywy!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA