Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Zdunowo wciąż bez pieniędzy

Data publikacji: 23 maja 2016 r. 07:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:55
Zdunowo wciąż bez pieniędzy
 

Tomasz Grodzki, dyrektor szpitala w Zdunowie:  "Potrzebne są pieniądze na przetrwanie".

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa: "Nie dopłacamy do zobowiązań bieżących".

Nie ma więc porozumienia. Szpitalowi w każdej chwili może zabraknąć środków na codzienną działalność. A kiedy wejdzie komornik, może się ziścić czarny scenariusz. - Wtedy będzie niebezpiecznie - przestrzega dyrektor Grodzki.

W piątek o sytuacji w zachodniopomorskiej służbie zdrowia dyskutowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Na obrady zaproszeni zostali dyrektorzy „marszałkowskich" szpitali. Był też sam marszałek województwa i zachodniopomorski wojewoda. Prezydium zebrało się - co podkreślił przewodniczący Rady Mieczysław Jurek - po nagłośnieniu przez „Kurier Szczeciński" informacji dotyczących kłopotów finansowych zoz-u w Zdunowie i propozycji, by w ramach ratowania placówki, połączyć tę jednostkę ze szpitalem wojewódzkim przy ul. Arkońskiej, z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii na Golęcinie lub z obiema tymi placówkami jednocześnie.

- Dzisiaj nie ma jeszcze decyzji o ewentualnej konsolidacji szpitali - przyznał marszałek Olgierd Geblewicz. - Wciąż przyglądamy się sytuacji finansowej wszystkich placówek.

Zaoferował jednak pomoc. Jest gotów przekazać 18,5 mln zł na pokrycie części zobowiązań Zdunowa w bankach.

- To możemy zrobić i mamy na to pieniądze - podkreślił. - Natomiast działalności bieżącej szpitala samorząd nie jest w stanie finansować.

Problem w tym, że szpital na gwałt potrzebuje pieniędzy na przeżycie. Wcześniejsze spłacenie kredytu, na dodatek zobowiązań niewymagalnych, nie rozwiąże jego problemów. ©℗

Leszek Wójcik

Więcej w poniedziałkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 23.05.2016 r.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rozdzielność_zarządzania
2016-05-25 09:24:08
@Lech->Można być Lekarzem z powołania i jednocześnie "dla kasy" ale na swoim, samofinansującym się rozrachunku, prowadząc prywatną praktykę lekarską czy nawet prywatną klinikę. Wtedy nieudane decyzje czy inwestycje obciążają konto bankowe właściciela, który sam sobie jest dyrektorem, i uszczuplają stan cyfrowy jego konta. I tu ograniczeń nie ma, zarabiać można dowolną ilość pieniędzy jeżeli prowadzi się dowolny prywatny biznes czy to zakład wulkanizacji opon czy fabrykę kredek. Natomiast jeżeli ktoś obejmuje budżetową posadę dyrektora szpitala wojewódzkiego to praktycznie za nic nie odpowiada bo jakby co, to o brakujące pieniądze zgłosi się do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego tym bardziej jeżeli jest uznanym profesorem medycyny i jest przekonany, że mu się to należy. Dlatego łączenie funkcji Lekarza Ordynatora i Dyrektora Szpitala jest praktyką fatalną. Dyrektor ma bowiem tzw. nielimitowany czas pracy a to znaczy, że obowiązuje go 40-to godzinny tydzień pracy tak jak każdego etatowego pracownika i dodatkowo bez ograniczeń tyle godzin ile wymaga tego dobro zakładu, w tym wypadku szpitala. O żadnych rozjazdach na sesje parlamentu i konferencje nie może być mowy. O efektach czytamy w gazecie..
Lech
2016-05-24 14:17:35
Lekarzem się jest z powołania a nie dla kasy; Nie oceniam powołania Pana Grodzkiego; SOR w Zdunowie ma problemy z kadrą, bo jest trudno znaleźć odpowienią ilość lekarzy na najwyższym poziomie na krańcu Szczecina gdzie wszędzie jest daleko; tylko po co SOR gdy jest problem na przykład z lekarzem by dokonał konsultacji?..w innych szpitalach tego nie ma; proszę zobaczyć jakim samochodami lekarze jeżdżą - wystarczy podejść na parking dla lekarzy by zobaczyć jakie to są pieniądze, to trochę prowokująco jest dla biednych i chorych pacjentów;
Znaj_proporcje
2016-05-24 11:09:07
@Zarządzanie kryzysowe ->Czy szpital w ogóle ma jakieś własne pieniądze ażeby coś budować ? Jeżeli dyrektor przekroczył budżet czy inaczej preliminarz kosztów inwestycji to pisze pismo do Marszałka o refundację a nie stawia Marszałka "pod ścianą" po długim czasie traktując go przedmiotowo czyli "per noga". Szpital nie stracił stabilności finansowej z powodu "nieefektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce" tylko z powodu rażących zaniedbań w przestrzeganiu procedur finansowych, "sobiepaństwa" i niesubordynacji. Wszystko to na tle prywatnych ambicji politycznych. Mamy tu nietuzinkowy przykład wybitnego profesora medycyny o pretensjonalnych ambicjach finansowych, słusznie porównującego się do światowej czołówki medycznej ale o gminnym zrozumieniu proporcji finansowych w różnych krajach czy to bogatych czy biednych. Otóż nie można w Polsce zarabiać tak samo jak w Bundes Republik Deutchland bo Polska jest kilkakrotnie biedniejszym krajem. I przynależność do Unii Europejskiej nie ma tu nic do rzeczy. Nie można mieć zatem prymitywnej pretensji do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, że jest się obywatelem Polski a nie USA czy BRD.
Zarządzanie kryzysowe
2016-05-24 09:51:31
Jeżeli Pan Marszałek poważnie myśli o skutecznym zarządzaniu finansami, to dlaczego Pan Marszałek chce uruchomić przelew w wysokości 18,4 mln zł tytułem wcześniejszej spłaty kredytu zaciągniętego przez Szpital, w sytuacji gdy Bank Ochrony Środowiska S.A. tego nie chce, dając temu wyraz na piśmie? Jeżeli Pan Marszałek poważnie myśli o sprawnym zarządzaniu kryzysowym, to dlaczego nie przekaże pieniędzy Szpitalowi na refundację faktur budowlanych z inwestycji, które Szpital zapłacił z własnych pieniędzy? Tylko wtedy, gdy Pan Marszałek podejmie takie kroki, będzie istniała szansa na znalezienie właściwego rozwiązania, które jest tak bardzo potrzebne by Szpital odzyskał stabilność finansową, którą utracił jak wiele innych szpitali z powodu nieefektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.
DNO!
2016-05-24 09:32:30
Dlaczego w Polsce szpitalami zarządzają lekarze a nie specjaliści od administracji? to by podniosło jakość dokumentów, no tak tylko jak ktoś zacznie walczyć z lekarzami to kończy jak Ignaz Philipp Semmelweis ; który domagał się dezynfekcji - "...Lekarzom nie podobały się zalecane przez Semmelweisa metody odkażania rąk, a szczególnie jego stwierdzenie, że przenosicielami gorączki połogowej kobiet są lekarze i studenci, którzy bezpośrednio po sekcji zwłok kobiet na nią zmarłych, nie myjąc rąk, przechodzą do odbierania porodów, a także położne przechodzące bezpośrednio od kobiet chorych do zdrowych. W 1858 na wielkim kongresie ginekologii w Paryżu przewodniczący M. Dubois zdyskredytował prace Semmelweisa, stwierdzając: „nie wykluczone, że są one oparte na jakichś pożytecznych założeniach, ale poprawne ich wykonanie jest związane z takimi trudnościami, że bardzo problematyczne korzyści nie usprawiedliwiają ich stosowania”. Po atakach lekarzy odrzucających jego zalecenia, Semmelweis, nie oszczędzając w słowach, nazwał ich mordercami kobiet. W 1865 r. z powodu ataków lekarzy, którzy nie chcieli zaakceptować jego teorii, Ignaz Semmelweis popadł w stan załamania nerwowego..."
Ekonomista z duzym kalkulatorem,
2016-05-24 00:01:09
Jak moze ten Pan Grodzki dobrze Zarzadzac tym Szpitalem, jak ma rowniez tyle innych "fuch i zajec oraz zamilowan"...? I jak by tak PO-dliczyl to wszystko, wychodzac z zalozenia ze: doba ma 24 godziny i Pan Grodzki musi tez sie wyspac przez 8 godzin i miec tez czas dla Rodziny i spraw prywatnych... to w koncu ile czasu PO-zostaje Panu Grodzkiemu na sprawy zawodowe, biznesowe i PO-lityczne ??? Oby tylko z kalkulacji nie wyszlo, ze to wszystko PO-zostale, jest w koncu sterowane "na tempo i PO lebkach"... i stad te trudnosci, oraz finansowe braki i klopoty w/w Szpitala ?? A moze warto ten Szpital przystosowac jako Dom Opieki dla Ludzi Starszych... po wieloletniej Walce z Komunizmem i PO-stkomunizmem... by mieli za to co przeszli w swoim zyciu - choc GODNA ZLOTA JESIEN !!!
FJN
2016-05-23 23:32:08
Mieli racje w PRL, ze chcieli zredukowac ten szpital w 1986 roku,
woj
2016-05-23 21:24:26
Grodzki bezczelnie-"potrzebne są pieniądze na przetrwanie", a może jest potrzebny porządny zarządzający? Marszałek Geblewicz nie jest głupi że chce zmniejszyć dług bankowy, a nie ładować w bieżące "zarządzanie", a właściwie jego brak....
daro
2016-05-23 18:55:14
Arkońska przejmie Zdunowo ludzie ze Zdunowa na bruk to jest plan marszałka i dyrektora senatora i Bóg wie kogo jeszcze dziadowskie peło
@
2016-05-23 14:52:12
Jedyne rozwiązanie. Zacisnąć pasa. Ale zacząć od siebie panie "dyrektorze".Na pańską pensję jakoś pieniędzy ( pomimo długu ) nie brakuje. Normalne. Narobić długu i chodu. Inni sie będą martwić. Pewnikiem ten dług nie powstał w przeciągu 6 miesiecy. Gdzie towarzystwo było do tej POry ? Nie widzieli widma katastrofy ? Na co POszły pieniądze ?
wafel
2016-05-23 12:52:49
odpowiedz a 340 miliardow zlotych to gdzie jest...? a co ma piernik do wiatraka? ja o samorzadzie a ty mi tu z beatkami wyjezdzasz i ich audytami... akurat te audyty to maja z prawda tyle wspolnego co ja z baletem... juz widzielismy te zlote mercedesy...
Gość
2016-05-23 12:07:35
Aby ewentualna konsolidacja szpitala miała sens, musi podnosić jakość opieki nad chorymi, zostać zaakceptowana przez personel i przynosić pozytywny efekt ekonomiczny.
A 340 miliardow zlotych - to gdzie jest... ? ?
2016-05-23 11:35:09
Odp. do wafla... a nie wiesz, ile to miliardow zlotych PO-trafili zmarnowac PO-stkomunisci w czasie swoich Rzadow przez 8 lat ? Wg. ostatniego audytu w Sejmie, co przedstwil PiS. to jak na razie okolo 340 000 000 000 zlotych i zapewna na tym jeszcze nie koniec...??
3 x PO...
2016-05-23 11:28:38
PO 1-sze...a z jakiej racji i z jakich PO-wodow... Przewodniczacym Rady jest byly Komunista a Mysliborza - M. Jurek ? PO-2-gie... a moze T. Grodzki wpierw dokladnie rozliczy sie ... jak dzialal i wydawal dotychczasowe Szpitalne fundusze ? PO-3-cie... czy Szczecin faktycznie potrzebuje az tylu Szpitali i tyle zwiazanych z nimi Funduszy...? A wiec, Kto wreszcie i to skalkuluje i przedstawi Spoleczenstwu tj. Podatnikom Miasta Szczecina ??
wafel
2016-05-23 08:54:59
grodzki jak masz honor to zostaw posade dyrektora.. hajsu masz kupe, jesteś lekarzem, senatorem i jeszcze mnostwo innych zajec masz, wiec skup się na innych rzeczach a z dyrektorowaniem daj sobie spokoj... nie nadajesz sie do tego...
Zarządzanie
2016-05-23 08:26:39
Dyrektor każdej jednostki, z definicji, charakteryzuje się tym, że jest zawsze na miejscu, ma oko na swoją firmę i to jest jego jedyne zajęcie, na którym może się rzetelnie skupić i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, dostrzegając najmniejsze zarzewie sytuacji kryzysowej. Prawda?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA