Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zbliża się Wszystkich Świętych i... akcja "Znicz"

Data publikacji: 28 października 2015 r. 13:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Zbliża się Wszystkich Świętych i... akcja "Znicz"
 

Jak zawsze ponad 1000 mundurowych będzie pełnić służbę w naszym województwie w trakcie akcji „Znicz". W ubiegłym roku podczas pierwszego listopadowego weekendu nie było ofiar wypadków drogowych, policjanci liczą, że i teraz bilans nie będzie tragiczny. Przestrzegają nie tylko przed tym, co może wydarzyć się na trasach dojazdowych, ale i na samych nekropoliach.

Od piątkowego do niedzielnego wieczoru pracować będą nie tylko policjanci (ok. 300 z drogówki, 500 z prewencji, ponadto także kryminalni), ale również strażnicy miejscy, pogranicznicy, inspektorzy transportu drogowego. Nad S3 przemieszczał się będzie policyjny śmigłowiec.

- Jeśli to możliwe przesiądźmy się do środków transportu miejskiego. Gdy zdecydowaliśmy się na samochód, zostawmy go na wyznaczonych parkingach - apeluje mł. insp. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Proszę też, aby nie zatrzymywać się przy tych funkcjonariuszach, którzy kierują ruchem, a jeśli mamy jakieś pytanie zadajmy je jakiemuś innemu policjantowi. Przed wyjazdem zapoznajmy się z mapami, sprawdźmy w internecie, jakich zmian możemy się spodziewać, to wszystkim zaoszczędzi problemów.

Policjanci przyznają, że nie zabraknie kontroli trzeźwości, szczególną uwagą będą zwracać też na  kierowców rozmawiających w trakcie jazdy przez telefon komórkowy.

W 2014 r. podczas akcji Znicz (od 29.10 do 2.11) w Zachodniopomorskiem miało miejsce 220 kolizji i 15 wypadków, na szczęście nikt nie zginął. Przykładowo w 2013 r. (od 31.10 do 3.11) odnotowano 19 wypadków, w których życie straciły dwie osoby, a 24 zostały ranne.

W Szczecinie największy ruch będzie w okolicach ul. Ku Słońcu (całkowicie wyłączona zostanie z ruchu 1 listopada o godz. 6, zamknięty będzie też odcinek ul. Santockiej od ul. 26 Kwietnia) i ul. Goleniowskiej.

Przy nekropoliach spotkamy policjantów umundurowanych, ale pełnić służbę będą tego dnia też ci nieumundurowani. Uważać trzeba na kieszonkowców, których w takich dniach nie brakuje.

- Są to zorganizowane grupy, w nich każda osoba pełni swoją rolę. Trudno takich przestępców przyłapać na gorącym uczynku, dlatego apelujemy, aby na cmentarz nie zabierać nic cennego, tylko niezbędne rzeczy. Jeśli ktoś ma taką potrzebę, niech oznaczy w charakterystyczny dla siebie sposób znicze. Co równie ważne - w autach nie zostawiajmy nic wartościowego - mówi kom. Przemysław Kimon, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W Szczecinie, przy Cmentarzu Centralnym punkt policyjny zorganizowany będzie przy bramie głównej. Tam będzie można zgłaszać przestępstwa czy zaginięcia dzieci. ©℗

(kol)

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA