Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Zbigniew Nosowski nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego [GALERIA]

Data publikacji: 2019-06-13 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Zbigniew Nosowski nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego
Fot. Ryszard Pakieser  

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny pisma „Więź”, został w czwartek doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyróżniony został za swoje osiągnięcia dziennikarskie i społeczne.

- Nadanie tytułu doktora honoris causa redaktorowi Zbigniewowi Nosowskiemu jest świętem naszej wspólnoty, poprzez ten doniosły fakt wzmacniamy ją i poszerzamy - powiedział podczas laudacji prof. Andrzej Skrendo, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego US. - Nadajemy tytuł w uznaniu dla budowy dziennikarstwa w Polsce, społeczeństwa obywatelskiego, dialogu polsko - żydowskiego oraz obrony prawdy w dyspucie publicznej.

Według prof. Skrendy kontekstem uroczystości na US jest kryzys, w jakim znalazł się uniwersytet, kryzys polegający na tym, że z jednej strony naukowcy paraliżowani są jałową nostalgią za dawną rzeczywistością, z drugiej zaś dostosowanie się do postępującej technokratyzacji niesie dla nich liczne niebezpieczeństwa. Szansą na wyjście z klinczu może być właśnie podtrzymywanie i nawiązywanie więzi, troska o fundamenty - taka, jaką wykazuje "Więź".

- Ta więź jest potrzebna, aby podstawowe wartości społeczeństwa demokratycznego były odczuwane jako wspólne - dodawał prof. Skrendo odwołując się do Tadeusza Mazowieckiego, założyciela środowiska "Więzi". -Zbigniew Nosowski jest dziedzicem wielkiej tradycji obywatelskiej Jerzego Turowicza, Jerzego Giedroycia.

Prodziekan ocenił, że dziennikarstwo uprawiane w grupie medialnej "Więzi" odżegnuje się od udziału w bieżącej polityce i nie dąży do maksymalizacji liczby kliknięć - co jest szczególnie ważne w dobie postprawdy. A. Skrendo przypomniał także o innych aktywnościach nowego doktora hc - w Polskiej Radzie Żydów i Chrześcijan oraz w ruchu Wiara i Światło troszczącego się o osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Z. Nosowski stwierdził, że przyjął tytuł dlatego, że traktuje go jako wyróżnienie dla całego środowiska "Więzi", jakie reprezentuje.

Jest trzydziestą trzecią osobą wyróżnioną przez US nadaniem tytułu doktora honoris causa. W tym gronie znaleźli się między innymi: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Leszek Kołakowski, prof. John D. Barrow, prof. Richard Pipes oraz jedyna w tej grupie kobieta, Joanna Kulmowa.©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Zbigniew Nosowski (z lewej) oraz prof. Edward Włodarczyk, rektor US, podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kux
2019-06-13 16:24:50
A uniwersytet / biedniutki/ nie ma żadnego udziału w kształtowaniu tej " doby postprawdy"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA