Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zawodowcy gotowi do służby

Data publikacji: 2021-10-17 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-18 20:26
Zawodowcy gotowi do służby
Atestacja policyjnych koni na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Fot. KWP Szczecin  

Na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego ZUT w Szczecinie odbyła się atestacja koni Sekcji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Przebieg atestacji można porównać do egzaminu na prawo jazdy - mówią policjanci.

Najbardziej doświadczone konie: Karmel, Cynober i VIR odnowiły swoje uprawnienia, natomiast Kontusz i Golden Dream uzyskały drugi stopień atestu, dzięki czemu będą mogły m.in. brać udział w zabezpieczeniach imprez masowych o podwyższonym stopniu ryzyka. Podczas egzaminów debiutował koń Ales - zdał swój pierwszy egzamin i będzie mógł wyjechać na pierwszy patrol.

- Konie pełniące służbę w Policji nie boją się ognia, wystrzałów, czy ruchu ulicznego - tłumaczy kom. Agnieszka Kacprzak z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. - Odwaga tych zwierząt jest efektem długiego szkolenia, podczas którego powstaje wyjątkowa więź pomiędzy koniem i jeźdźcem - zwierzę ufa jeźdźcowi na tyle, że potrafi iść do przodu, pomimo że instynkt mówi mu "uciekaj". Szkoleniem koni zajmują się sami jeźdźcy - nie ma centrum szkolenia takiego, w jakim są szkolone psy i ich przewodnicy.

Gotowość jeźdźca i konia do służby ocenia komisja. Przebieg atestacji, jak tłumaczą policjanci, można porównać do egzaminu na prawo jazdy - jest część egzaminu, która odbywa się na czworoboku, wtedy oceniana jest precyzja przejazdu, podczas którego koń musi wykonać ściśle określone zadania. Kolejna część, już poza czworobokiem, ma na celu ocenić przydatność użytkową konia - m.in. przejazd przez ogień, skoki przez przeszkody, przepychanie pozornika, przejazd przez beczki, jazda w szyku, działanie w pododdziałach zwartych, a wszystko to przy odgłosach pola walki.

Kandydat na jeźdźca również podlega ocenie, dodatkowo przeprowadzany jest test pisemny z wiedzy teoretycznej. 

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ham
2021-10-18 20:21:55
Pies na koniu, na co to komu?
Marysia, po mężu S.
2021-10-18 20:08:25
- to nie "wyjeb.a" i nie "wypie..na" (słowa profesor Iwasiów) osoba z macicą.
@Marysia, po mężu S.
2021-10-18 14:43:45
Pałkami teleskopowymi (metalowymi prętami) są traktowane manifestacje środowisk obrońców normalności, tradycji i narodu. Lewicowe manifestacje (w tym rozwrzeszczanych babo-chłopów) są traktowane z wyrozumiałością, a najbardziej oporni manifestanci są wynoszeni na rękach. Nie myl faktów kobieto.
Vera
2021-10-18 11:26:04
Reżim szykuje się do tratowania końmi polskich kobiet na manifestacjach?
Marysia, po mężu S.
2021-10-18 11:03:04
To już pałki teleskopowe nie wystarczą na zbuntowane kobiety ?
fin
2021-10-18 08:36:46
A co komu kupy końskie przeszkadzają , naturalne
@obserw
2021-10-18 00:11:17
Chyba ta sprawa była już badana i okazało się (jak zwykle...), że po swoim zwierzęciu obowiązek posprzątania ma właściciel, ale władzy ten przepis nie dotyczy. Władza nie sprząta. Władza wymaga, egzekwuje i pałuje. Dobrze, że nie przeszedł postulat jeżdżenia na smokach (te to dopiero walą kupy i śmierdzą siarką...). Podobno zaprotestowały policjantki... wolą jeździć na koniach...
obserw
2021-10-17 16:55:14
Śliczne koniki ale walą takie kupy w Lasku Arkońskim na ścieżkach dla spacerowiczów, że odechciewa się spacerów. Niechby jednak jakiś ratlerek zrobił sobie tam kupkę, a włąściciel nie sprzątnął to przechodnie zaszczekali by go na miejscu. Ratlerka i właściciela. Spróbuj zarżeć na policjanta na sr... koniu...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA