poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zaułek kwartałów jak nowy - najemcy odbierają klucze

Zaułek kwartałów jak nowy - najemcy odbierają klucze [GALERIA]

Zaułek kwartałów jak nowy - najemcy odbierają klucze
Data publikacji: 2015-12-08 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 2735 47090

Zyskał swego czasu z racji kolorytu i specyficznego klimatu miano szczecińskiego trójkąta bermudzkiego. Mowa o kwartale śródmiejskiej zabudowy między ulicami Śląską i Obrońców Stalingradu. Od kilku lat trwa mozolne, etapami i z poślizgami, ale widoczne, jego przeobrażanie.

We wtorek, 8 grudnia, oddane zostały do użytku oficjalnie po rewitalizacji i przebudowie kolejne kamienice frontowe przy ul. Śląskiej 51, 53 oraz  oficyny o adresach ul. Śląska 51, 52, 53, 54.

Były w katastrofalnym stanie przy braku we wnętrzu kwartału nr 40, bo tak wpisany jest on w szczeciński Lokalny Program Rewitalizacji terenów rekreacyjnych, zieleni i małej architektury. Teraz są nowe ławeczki, stół pingpongowy, altana, plac zabaw, estetyczny parkan śmietnikowy, klomby z krzewami. Odrestaurowany został i zaadaptowany z myślą o wynajmie pomieszczeń na lokale użytkowe przedwojenny budynek tzw. stajenki. W sumie w kwartale zabudowy powstały 14 lokale użytkowe i 55 mieszkań wykończonych „pod klucz".

W wyniku przebudowy w kamienicach urządzonych zostało 30 mieszkań 3-pokojowych (powierzchnia 50-85 m kw.), 22 mieszkania 2-pokojowe (powierzchnia 39-53 m kw.) i 3 jednopokojowe (powierzchnia 28-39 m kw.) z wydzielonymi kuchniami, łazienkami i wc. Każde wyposażone w indywidualny system rozliczania zużycia energii cieplnej, elektrycznej, gazu i wody z tzw. mieszkaniowymi stacjami ciepła do wody użytkowej i ogrzewania centralnego z miejskiej sieci.

Zobacz więcej zdjęć kwartału w naszej galerii

Wśród pierwszych najemców, którzy odebrali klucze do swojego nowego mieszkania przy ul. Śląskiej, byli we wtorek Marcelina i Krzysztof Pietrusewicz z 5-miesięczną córeczką Zuzią. - Do tej pory wynajmowaliśmy mieszkanie. To jest naszym etapem na drodze do mieszkania własnościowego. I taka formuła jako stan przejściowy w dochodzeniu do tego celu jest dobra – podkreślił Krzysztof Pietrusewicz,

Czterdzieści z tych lokali przeznaczonych jest na wynajem dla osób skłonnych wyłożyć wkład własny w wysokości 30 proc. wartości wybranego mieszkania (ok. 1200 zł za mkw.) w zamian za najem po tbs-owskich, wyższych niż za mieszkania komunalne, stawkach czynszu. Najwyższa maksymalna, uwzględniając standard wynajmowanego lokum, to obecnie w tym przypadku 13,68 zł za mkw. (nie licząc innych opłaty i rachunków za media). Piętnaście mieszkań ZBiLK zaoferuje tym, którzy wcześniej przy okazji ogłaszanych naborów ubiegali się we wnioskach o wynajem mieszkań z zasobów tbs-ów.

Do renowacji zabudowy przy ul. Śląskiej 51-54 realizowanej przez TBS Prawobrzeże przystąpiły wspólnoty mieszkaniowe z ul. Śląskiej 51 i 52. W zakresie renowacji części wspólnych dwa projekty realizowane przez TBSP oraz projekt wspólnoty mieszkaniowej Śląska 51 otrzymały unijne dofinansowania w łącznej wysokości ponad 2,3 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przy ich łącznej wartości 7 mln 310 tys. zł. Natomiast koszt tego etapu inwestycji ostatecznie zamknął się kwotą 14 mln 467 tys, zł.

Projekt inwestycji przygotowało Studio A4. Roboty w siedmiu budynkach ruszyły we wrześniu 2012 roku. Z przestojami, z powodu rozwiązania umowy z pierwszym wykonawcą, trwały do wiosny tego roku. Przeobrażanie kwartału z obskurnymi oficynami, przyległego do parku im. gen. Andersa, rozpoczęło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 „Wrobis" SA, spółka zależna warszawskiego Mostostalu, ale w listopadzie 2013 r. TBSP rozstał się z nią, bo nie realizowała projektu w uzgodnionych w kontrakcie terminach. TBSP ponowny przetarg rozstrzygnęło na początku maja 2014, zlecając dokończenie inwestycji szczecińskiej firmie Calbud. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Nowe oblicze miejsca i jego nowi mieszkańcy. Wśród pierwszych najemców, którzy odebrali klucze do swojego nowego mieszkania przy ul. Śląskiej, byli we wtorek Marcelina i Krzysztof Pietrusewicz z 5-miesięczną córeczką Zuzią.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie