Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Zaułek kwartałów jak nowy - najemcy odbierają klucze [GALERIA]

Data publikacji: 08 grudnia 2015 r. 21:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Zaułek kwartałów jak nowy - najemcy odbierają klucze
 

Zyskał swego czasu z racji kolorytu i specyficznego klimatu miano szczecińskiego trójkąta bermudzkiego. Mowa o kwartale śródmiejskiej zabudowy między ulicami Śląską i Obrońców Stalingradu. Od kilku lat trwa mozolne, etapami i z poślizgami, ale widoczne, jego przeobrażanie.

We wtorek, 8 grudnia, oddane zostały do użytku oficjalnie po rewitalizacji i przebudowie kolejne kamienice frontowe przy ul. Śląskiej 51, 53 oraz  oficyny o adresach ul. Śląska 51, 52, 53, 54.

Były w katastrofalnym stanie przy braku we wnętrzu kwartału nr 40, bo tak wpisany jest on w szczeciński Lokalny Program Rewitalizacji terenów rekreacyjnych, zieleni i małej architektury. Teraz są nowe ławeczki, stół pingpongowy, altana, plac zabaw, estetyczny parkan śmietnikowy, klomby z krzewami. Odrestaurowany został i zaadaptowany z myślą o wynajmie pomieszczeń na lokale użytkowe przedwojenny budynek tzw. stajenki. W sumie w kwartale zabudowy powstały 14 lokale użytkowe i 55 mieszkań wykończonych „pod klucz".

W wyniku przebudowy w kamienicach urządzonych zostało 30 mieszkań 3-pokojowych (powierzchnia 50-85 m kw.), 22 mieszkania 2-pokojowe (powierzchnia 39-53 m kw.) i 3 jednopokojowe (powierzchnia 28-39 m kw.) z wydzielonymi kuchniami, łazienkami i wc. Każde wyposażone w indywidualny system rozliczania zużycia energii cieplnej, elektrycznej, gazu i wody z tzw. mieszkaniowymi stacjami ciepła do wody użytkowej i ogrzewania centralnego z miejskiej sieci.

Zobacz więcej zdjęć kwartału w naszej galerii

Wśród pierwszych najemców, którzy odebrali klucze do swojego nowego mieszkania przy ul. Śląskiej, byli we wtorek Marcelina i Krzysztof Pietrusewicz z 5-miesięczną córeczką Zuzią. - Do tej pory wynajmowaliśmy mieszkanie. To jest naszym etapem na drodze do mieszkania własnościowego. I taka formuła jako stan przejściowy w dochodzeniu do tego celu jest dobra – podkreślił Krzysztof Pietrusewicz,

Czterdzieści z tych lokali przeznaczonych jest na wynajem dla osób skłonnych wyłożyć wkład własny w wysokości 30 proc. wartości wybranego mieszkania (ok. 1200 zł za mkw.) w zamian za najem po tbs-owskich, wyższych niż za mieszkania komunalne, stawkach czynszu. Najwyższa maksymalna, uwzględniając standard wynajmowanego lokum, to obecnie w tym przypadku 13,68 zł za mkw. (nie licząc innych opłaty i rachunków za media). Piętnaście mieszkań ZBiLK zaoferuje tym, którzy wcześniej przy okazji ogłaszanych naborów ubiegali się we wnioskach o wynajem mieszkań z zasobów tbs-ów.

Do renowacji zabudowy przy ul. Śląskiej 51-54 realizowanej przez TBS Prawobrzeże przystąpiły wspólnoty mieszkaniowe z ul. Śląskiej 51 i 52. W zakresie renowacji części wspólnych dwa projekty realizowane przez TBSP oraz projekt wspólnoty mieszkaniowej Śląska 51 otrzymały unijne dofinansowania w łącznej wysokości ponad 2,3 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przy ich łącznej wartości 7 mln 310 tys. zł. Natomiast koszt tego etapu inwestycji ostatecznie zamknął się kwotą 14 mln 467 tys, zł.

Projekt inwestycji przygotowało Studio A4. Roboty w siedmiu budynkach ruszyły we wrześniu 2012 roku. Z przestojami, z powodu rozwiązania umowy z pierwszym wykonawcą, trwały do wiosny tego roku. Przeobrażanie kwartału z obskurnymi oficynami, przyległego do parku im. gen. Andersa, rozpoczęło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 „Wrobis" SA, spółka zależna warszawskiego Mostostalu, ale w listopadzie 2013 r. TBSP rozstał się z nią, bo nie realizowała projektu w uzgodnionych w kontrakcie terminach. TBSP ponowny przetarg rozstrzygnęło na początku maja 2014, zlecając dokończenie inwestycji szczecińskiej firmie Calbud. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Nowe oblicze miejsca i jego nowi mieszkańcy. Wśród pierwszych najemców, którzy odebrali klucze do swojego nowego mieszkania przy ul. Śląskiej, byli we wtorek Marcelina i Krzysztof Pietrusewicz z 5-miesięczną córeczką Zuzią.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA