Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szwedzki inwestor przesuwa terminy

Data publikacji: 07 grudnia 2015 r. 07:08
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Szwedzki inwestor przesuwa terminy
 

Przedłuża się renowacja kamienic z oficynami w kwartale secesyjnej zdegradowanej zabudowy szczecińskiego śródmieścia przy ul. Śląskiej. Spółka Lorenshill Centrum Development, inwetor, oficjalnie zakomunikowała, że trzy z sześciu nieruchomości, które zobowiązała się poddać kompleksowej modernizacji, powinny być ukończone dopiero wiosną 2016 roku. To dużo później niż wcześniej zapisane w umowach terminy. Są za to pierwsze wizualizacje wyglądu ich elewacji frontowych.

W minionym tygodniu LCD rozesłała mediom najnowsze informacje w formie oświadczenia o postępach robót przy rewitalizacji kamienic w tzw. kwartale nr 21. Przypomnijmy, że chodzi o sześć nieruchomości o adresach ul. Śląska 45, 46, 47 i  48 oraz Obrońców Staligradu 12 i 13 sprzedanych w 2012 r. przez Szczecińskie Centrum Renowacyjne spółce szwedzkiego przedsiębiorcy Ulfa Magnusa Isakssona (inna ze spółek RealKapital Szczecin, której Isaksson jest prezesem, wybudowała dotąd w mieście kompleks biurowców u zbiegu al. Piastów z al. Bohaterów Warszawy i osiedle mieszkaniowe Ostrowska Park - od red.). Spółkę komunalną SCR miasto rozwiązało, a stroną umów z LCD stało się TBS Prawobrzeże, druga z komunalnych spółek, która przejęła w zarząd wszystkie nieruchomości w śródmieściu, którymi dysponowało wcześniej zlikwidowane SCR.

Zgodnie z umowami, spółka miała uporać się z robotami w pierwszych trzech kamienicach do końca czerwca 2015 roku. Po odkupieniu od TBS Prawobrzeże jeszcze parterów budynków, były zapewnienia, że inwestycja w części kamienic przy ul. Śląskiej przedłuży się o ok. 4 miesiące. Tak było wiosną. Okazało się rychło, że termin jest nierealny. Finał rewitalizacji w trzech budynkach frontowych LCD zapowiadała na koniec tego roku.

Projekt budowlany inwestycji przygotował polski oddział jednej z największych szwedzkich firm architektonicznych SEMRÉN & MÅNSSON. Konstrukcje projektuje i ich wykonawstwo nadzoruje Biuro Projektowe Hawk Structures z siedzibą w Szczecinie. Jak informuje w specjalnym oświadczeniu z 3 bm. Paulina Rosołowska z LCD, na mocy aneksu do przyrzeczonej umowy ramowej ws. kupna-sprzedaży z 28 czerwca 2012 r., spółka pierwszy etap rewitalizacji zamierza zakończyć do 30 kwietnia 2016 roku. Poza korektą terminów aneks zawiera też ostatecznie zapisy dotyczące kar za ewentualne kolejne opóźnienia. ©℗

Co się dzieje teraz w kamienicach przy ul. Śląskiej i wokół nich?

Cały artykuł w poniedziałkowym „Kurierze Szczecińskim" i w e-wydaniu

Mirosław WINCONEK
Fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Kamienice przy ul. Śląskiej w przebudowie jeszcze bez dachów, z wyprutymi do gołych murów wnętrzami, z nowymi stropami każdego piętra aż po piwnice. Od frontu i podwórza widoki jak z pocztówek powojennych zgliszcz. Wedle zapewnień inwestora, trzy z nich ujrzymy z elewacjami nie do poznania wiosną 2016 roku.

  

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kajuta
2015-12-07 12:10:48
Czy Pan Robert to jest viceprezydent Mync czy jakiś jego podwładny?
Dmuchajmy wpierw na zimne...!
2015-12-07 10:46:54
A czy Wladze Miasta... NIM wydaly zezwolenie na prowadzenie i dzialanie w/w Inwestora w Szczecinskim...sprawdzily wpierw dokladnie najwazniejsze dane Szwedzkiego Inwestora u odpowiednich Wladz Szwedzkich takich jak: Skattemyndigheten - tj. Urzad Podatkowy, Kronofogden - tj. Urzad Komornika, Policji Szwedzkiej czy i Forsakringskassan tj. Szwedzkiej Ubezpieczalni itd, ...itp... ? Gdyz i wielu Szwedzkich Inwestorow szuka nowego "szczescia" na nowych rynkach Europy Wschodniej, gdzie na swoich... sa juz niekiedy "zadluzeni i spaleni" majac czasami zakaz prowadzenia i tam... dalszej swojej zawodowej dzialanosci ! !
ewa35
2015-12-07 10:27:47
Zgadzam sie Panem Robertem Juz swego czasu podobnie sie wypowiedzialam Inwestor jest jednym z najbardziej powaznych i odpowiedzialnych czego dowodem sa inne jego inwestycje Chocby na Al Piastow
Robert
2015-12-07 09:59:00
Każdy kto wie jak skomplikowana jest rewitalizacja takich starych obiektów wie, że podawanie konkretnych terminów jest bezsensowne. Terminy były/są podawana pod bezsensownym naciskiem mediów. Kamienice na Śląskiej są właściwie budowane od nowa, są różne trudne do przewidzenia problemy budowlane i jest oczywiste, że to trwa długo. Zwłaszcza, że wykorzystywany jest materiał z odzysku, polskie przepisy są zawiłe i nieprzyjazne dla prywatnych inwestorów. Szwed i tak wykazuje anielską cierpliwość. Jednak w odniesieniu do tego akurat inwestora byłbym całkowicie spokojny, bo jest prawie pewne, że prędzej czy później te kamienice odzyskają blask. I jest szansa, że do śródmieścia wrócą ludzie zamożni a wraz z nimi porządne sklepy i usługi.
Fatum lub przyzwolenie
2015-12-07 07:51:40
Cooo? To w tym mieście nawet prywatne inwestycje mają opóźnienia??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA