Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zatrzymani przez CBA w naszym regionie. Podejrzewają miliardowe oszustwo

Data publikacji: 25 czerwca 2019 r. 09:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Zatrzymani przez CBA w naszym regionie. Podejrzewają miliardowe oszustwo
 

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 9 osób w związku z podejrzeniem oszustwa ma miliard złotych przy jednym z przetargów na budowę elementu infrastruktury kolejowej PKP - systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R - dowiedziała się PAP.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP we wtorek, że funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA dokonali zatrzymań na Mazowszu i Dolnym Śląsku oraz w województwie zachodniopomorskim.

Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że zatrzymani, to osoby powiązane z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu.

- Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką - powiedział Brodowski.

Zatrzymani przez CBA mieli podjąć próbę utrudnienia przeprowadzenia przetargu na zamówienie publiczne, usiłować dokonać oszustwa na szkodę PKP Polskie Linie Kolejowe na ponad miliard złotych - wynika z informacji PAP. Mieli też podjąć próbę działania na szkodę konkurencyjnego oferenta w przetargu oraz przekroczyć swoje uprawnienia i obowiązki.

Agenci CBA z katowickiej delegatury Biura dokonali zatrzymań w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie próby utrudnienia publicznego przetargu dotyczącego budowy systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R na liniach PKP ogłoszonego przez PKP PLK - wyjaśnił.

Brodowski zaznaczył, że zatrzymani przez CBA trafią do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która nadzoruje śledztwo Biura.

Według PK w listopadzie 2017 r. w toku postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do „oszustwa sądowego". Kapsch miał posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności - Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu - podała PK.

PK podała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 mld 102 mln 581 tys. 285 zł i 76 gr - stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot.

Prokuratura podała, że zarzuci im tez usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2 mld 789 mln 708 tys. 880 zł.

Za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. Po przeprowadzeniu czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami prokurator podejmie decyzję czy i jakie środki zapobiegawcze zastosować.

(pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecin bez buractwa
2019-06-26 10:43:53
Dawajcie nazwiska!
Temida
2019-06-25 20:19:28
Nic im NIE zrobja, bo co taki Prokurator prowadzacy sprawe moze? zleci dla Policji, a ona napisze tak jak wplywowi w sprawie " naswietla" PRAWDE!!!! potem odpowiedza tak samo do Prokuratury, a tam napisza " z braku szkodliwosci lub " ze wzgledu na znikoma szkodkiwosc" sprawe zgodnie z Par. art.... K.K. - Umorzono. A do tego czasu " Miliony i Miliardy " - Vanish - czyli wyparuja. PS i dlatego Temida ma oczy zasloniete opaska.
proste
2019-06-25 15:15:18
listopad 2017 - czyli kolejna afera za rządów PiS
KROTKO
2019-06-25 14:20:30
ZOSTANA UNIEWINIENI PRZEZ ""NIEZAZALEZNYcH" SEDZIOW NA ZLOSc ""REZIMOWI PISU""
?
2019-06-25 12:29:14
10 lat ? A w Chinach byłaby już kulka na stadionie ?
Brawo CBA
2019-06-25 11:25:05
Czyli Beda Aresztowania...!!!
Czytelnik
2019-06-25 10:09:05
" Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności " No to faktycznie sukces-bo rozpracowano głównych decydentów i mózg całego przedsięwzięcia.Czyli jak zawsze-operacja się udała....pacjent zmarł. Przedwyborcze medialne akcje nabierają tempa.Szkoda że to tylko kapiszony.Kowal zawinił Cygana powiesili.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA