wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zatrzymani przez CBA w naszym regionie. Podejrzewają miliardowe oszustwo

Zatrzymani przez CBA w naszym regionie. Podejrzewają miliardowe oszustwo

Zatrzymani przez CBA w naszym regionie. Podejrzewają miliardowe oszustwo
Data publikacji: 2019-06-25 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 2355 398980

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 9 osób w związku z podejrzeniem oszustwa ma miliard złotych przy jednym z przetargów na budowę elementu infrastruktury kolejowej PKP - systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R - dowiedziała się PAP.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP we wtorek, że funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA dokonali zatrzymań na Mazowszu i Dolnym Śląsku oraz w województwie zachodniopomorskim.

Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że zatrzymani, to osoby powiązane z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu.

- Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką - powiedział Brodowski.

Zatrzymani przez CBA mieli podjąć próbę utrudnienia przeprowadzenia przetargu na zamówienie publiczne, usiłować dokonać oszustwa na szkodę PKP Polskie Linie Kolejowe na ponad miliard złotych - wynika z informacji PAP. Mieli też podjąć próbę działania na szkodę konkurencyjnego oferenta w przetargu oraz przekroczyć swoje uprawnienia i obowiązki.

Agenci CBA z katowickiej delegatury Biura dokonali zatrzymań w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie próby utrudnienia publicznego przetargu dotyczącego budowy systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R na liniach PKP ogłoszonego przez PKP PLK - wyjaśnił.

Brodowski zaznaczył, że zatrzymani przez CBA trafią do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która nadzoruje śledztwo Biura.

Według PK w listopadzie 2017 r. w toku postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do „oszustwa sądowego". Kapsch miał posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności - Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu - podała PK.

PK podała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 mld 102 mln 581 tys. 285 zł i 76 gr - stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot.

Prokuratura podała, że zarzuci im tez usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2 mld 789 mln 708 tys. 880 zł.

Za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. Po przeprowadzeniu czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami prokurator podejmie decyzję czy i jakie środki zapobiegawcze zastosować.

(pap)

Komentarze

Szczecin bez buractwa
Dawajcie nazwiska!
2019-06-26 10:43:53
Temida
Nic im NIE zrobja, bo co taki Prokurator prowadzacy sprawe moze? zleci dla Policji, a ona napisze tak jak wplywowi w sprawie " naswietla" PRAWDE!!!! potem odpowiedza tak samo do Prokuratury, a tam napisza " z braku szkodliwosci lub " ze wzgledu na znikoma szkodkiwosc" sprawe zgodnie z Par. art.... K.K. - Umorzono. A do tego czasu " Miliony i Miliardy " - Vanish - czyli wyparuja. PS i dlatego Temida ma oczy zasloniete opaska.
2019-06-25 20:19:28
proste
listopad 2017 - czyli kolejna afera za rządów PiS
2019-06-25 15:15:18
KROTKO
ZOSTANA UNIEWINIENI PRZEZ ""NIEZAZALEZNYcH" SEDZIOW NA ZLOSc ""REZIMOWI PISU""
2019-06-25 14:20:30
?
10 lat ? A w Chinach byłaby już kulka na stadionie ?
2019-06-25 12:29:14
Brawo CBA
Czyli Beda Aresztowania...!!!
2019-06-25 11:25:05
Czytelnik
" Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności " No to faktycznie sukces-bo rozpracowano głównych decydentów i mózg całego przedsięwzięcia.Czyli jak zawsze-operacja się udała....pacjent zmarł. Przedwyborcze medialne akcje nabierają tempa.Szkoda że to tylko kapiszony.Kowal zawinił Cygana powiesili.
2019-06-25 10:09:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie