czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zatonął jacht na marinie

Zatonął jacht na marinie [GALERIA] (akt. 2)

Zatonął jacht na marinie
Data publikacji: 2017-02-12 13:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:28
Wywietleń: 3778 213761

Strażacy już zakończyli akcję w marinie: wyciek paliwa z jachtu Down North, który zatonął przy wyspie Grodzkiej został zabezpieczony. Wrak czeka teraz na wyciągnięcie. To zaplanowane jest wstępnie na jutro, ponieważ wymaga ciężkiego sprzętu i decyzji właściciela jednostki, który musi wrócić do Szczecina.

Down North, dwumasztowy, 23-metrowy jacht, pływający pod kanadyjską banderą, pod wodą znalazł się najprawdopodobniej w sobotę wieczorem. Na szczęście, na pokładzie nikogo nie było.

- Do nas sygnał dotarł w niedzielę przed południem - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik Żeglugi Szczecińskiej. - Down North cumował u nas od kilku miesięcy. Początkowo stał przy Nabrzeżu Starówka, ale ponieważ obecnie trwa tam remont, to zmuszeni byliśmy go przestawić na północną stronę mostu. Jacht pływa pod kanadyjską banderą, ale właściciel jest Polakiem. Skontaktowaliśmy się z nim, już jedzie do Szczecina. To on musi podjąć decyzję odnośnie wydobycia jednostki, my, jako zarządca terenu nie jesteśmy do tego uprawnieni formalnie.

Dwumasztowiec jest wyjątkowy pechowy: w maju 2015 roku zatonął na Bałtyku, podczas rejsu ze Świnoujścia na Grenlandię. Po przepłynięciu 40 kilometrów od wybrzeża, jednostka, na której pokładzie było 12 osób, poszła na dno. Jedna osoba zginęła.

Jakie były przyczyny zatonięcia Down Northa w Szczecinie? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie poczekać do podniesienia wraku. Wstępnie mówi się o mrozie, który mógł spowodować rozszczelnienia kadłuba.

(isz)

* * *

 

Poprzednie informacje:

 W marinie na szczecińskiej wyspie Grodzkiej zatonął jacht. Od godziny 11 trwa akcja zabezpieczania wyciekającego z jednostki paliwa.

Jak informuje Straż Pożarna, jacht był spory (20 metrów), w jego zbiorniku znajdowało się 300 litrów paliwa. Strażacy postawili zaporę, by paliwo nie rozlewało się po Odrze. Na miejscu jest też WOPR i policja. Akcja może potrwać jeszcze kilka godzin.

(isz)

 

* * *

W nocy z soboty na niedzielę, na marinie na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie zatonął jacht. To „Down North" pływający pod kanadyjską banderą. Strażacy próbują opanować wyciek paliwa ze zbiorników jednostki.

(sz)

Fot. Robert STACHNIK

Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie Zatonął jacht na marinie

Komentarze

Pytający
A czemuż to nie można wydobyć na koszt właściciela jeżeli środowisko zagrożone a właściciel daleko? Do bosmana: To nie jest jacht polski!
2017-02-16 22:05:13
Jan
Właściciel od młodych lat lubił przeróbki i poprawianie inżynierskich konstrukcji. Robił to metodą prowizorki która wg niego miała trzymać w nieskończoność. Ten jacht przerabiał samodzielnie na działce nie będąc w żadnym stopniu przygotowanym do takich prac. Jakie są efekty znowu widać.
2017-02-12 23:56:22
obserwator
Szczecin znowu na ustach całej Polski. Jak zwykle wszyscy się zataczają ze śmiechu . O Szczecinie zawsze jest mowa w serialach , jak ktoś kończąc swój wątek to wyjeżdża do Szczecina jak na zsyłkę.
2017-02-12 20:43:04
do bosmana
"Nie pierwszy raz tonie.." i nie ostatni.
2017-02-12 18:44:12
bosman
Nie pierwszy raz tonie... Armator szuka kłopotów? Czy ktoś w ogóle ogarnia stan techniczny polskich jachtów i żaglowców? Musi ktoś zginąć by coś zaczęło się dziać w tym względzie? Przerażające.
2017-02-12 15:58:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie