Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Zasadzili Ogród Pamięci w Stargardzie. Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [GALERIA]

Data publikacji: 19 kwietnia 2022 r. 17:03
Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2022 r. 13:38
Zasadzili Ogród Pamięci w Stargardzie. Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
 

W miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej w Stargardzie mieszkańcy miasta posadzili we wtorek symboliczne żonkile. W ten sposób uczczono 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Żonkil, którego kwiaty układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy, jest symbolem obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, kładł te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta.

W Stargardzie takie obchody zorganizowano po raz drugi. - W Stargardzie żonkile symbolizują także pamięć o byłych mieszkańcach Stargardu pochodzenia żydowskiego - mówi Maciej Dura-Pomarański z Młodzieżowego Domu Kultury. – Na poszerzenie formuły obchodów o ten stargardzki akcent otrzymaliśmy zgodę od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uroczystość odbyła się przy ul. Spichrzowej, w miejscu dawnej synagogi powstał Ogród Pamięci. - Ta przestrzeń po starej synagodze jest przestrzenią niemą – mówiła Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, nagrodzona Statuetką Wdzięczności. – I tylko my możemy nadać jej głos, tak jak możemy przywrócić głos tym, którzy w imię pokoju i nadziei, stanęli do walki w warszawskim getcie.

Sadzenie żonkili w Stargardzie w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Żonkile, wykonane przez podopiecznych MDK, pomysłodawcy akcji „Łączy nas pamięć”, sadzili samorządowcy, przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych, a także uczniowie i nauczyciele stargardzkich szkół i przedszkolaki.

- To bardzo wzruszająca chwila – mówi Maciej Narkiewicz-Jodko, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie. – My obchodzimy teraz Pesach, czyli wspominamy wyjście z Egiptu pod wodzą Mojżesza i wyzwolenie narodu żydowskiego. Nawiązując do aktualnych wydarzeń na Ukrainie, muszę stwierdzić, że historia – niestety - lubi się powtarzać.

Statuetki Wdzięczności za pielęgnowanie pamięci o społeczności żydowskiej otrzymali też Rafał Zając, prezydent Stargardu i Ewa Sowa, zastępca, a także Przemysław Antczak, kustosz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Podczas stargardzkich obchodów rocznicy powstania w getcie utwór „Theme from Schindler's List” wykonał na skrzypcach Jakub Spławski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.

Tekst i fot. Wioletta Mordasiewicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krótki tekst
2022-04-20 12:59:38
A tyle tu obłudy, hipokryzji i zwyczajnego kłamstwa... Jakże niezmiennie aktualne pozostają słowa zapisane w Proteście przez Zofię Kossak Szczucką, o tej nienawiści większej do Polaków niż do Niemców którzy to przecież jako nacja odpowiadają za Shoah... Ech głupi Polacy...
Do w/w ...
2022-04-20 10:51:55
Cudze Chwalicie... a Polskiego nie znacie i sami jeszcze nie wiecie - ilu Dzielnych Polakow przy zyciu w Polsce posiadacie...!!!
a dlaczego
2022-04-19 23:47:42
nie ze skrzypka na dachu...?
Cenzura
2022-04-19 21:56:32
Odmawia Słowianom prawa do godności!
Nn
2022-04-19 19:39:18
Ta ściana z tyłu to musi być taka obskurna?. Czy to coś symbolizuje czy tylko efekt partactwa i niechlujstwa?.
Różnica
2022-04-19 18:42:33
Polakom zgoda muzeum Polin nie jest do niczego potrzebna. Szabesgojom a i owszem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA