Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zamknięty Cłowy, zamknięta żegluga

Data publikacji: 16 czerwca 2016 r. 18:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Zamknięty Cłowy, zamknięta żegluga
 

Most Cłowy w Szczecinie został w środę całkowicie zamknięty dla ruchu. Nie można po nim jeździć, ani chodzić. Okazuje się, że awaria przeprawy przez Regalicę zatrzymała też żeglugę pod mostem. Na jak długo, na razie nie wiadomo.

W związku z możliwością wystąpienia katastrofy budowlanej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie 15 bm. zamknął dla żeglugi Regalicę pod mostem Cłowym – do odwołania.

– Stałe zamknięcie dla żeglugi Regalicy spowoduje poważne utrudnienia dla pracy naszego portu – martwi się Wojciech Pysiak, wiceprezes spółki Bulk Cargo-Port Szczecin. – Jest alternatywna droga wodna przez Odrę Zachodnią, ale tam dwa mosty mają prześwity o dwa metry mniejsze niż Cłowy.

Jak dodaje, z powodu zamknięcia mostu są też utrudnienia w obsłudze ładunków portowych (w rejonie Basenu Górniczego) samochodami.

Zamknięta żegluga na Regalicy to problem dla barek, ale też dla jachtów i rzecznych wycieczkowców.

– W tym sezonie ma przypłynąć jeszcze 78 rzecznych cruiserów – informuje Grzegorz Włoch z Polsteam Shipping Agency. – Jeżeli zapowiadane jednostki nie przypłyną, straci nie tylko Szczecin, ale też Berlin, małe porty na trasie rejsów oraz Wolin i Świnoujście.

W czwartek odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele RZGW, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Urzędu Żeglugi Śródlądowej, armatorów i żwirowni w Bielinku.

– Zarząd dróg poinformował, że wschodnie przęsło mostu jest w dobrym stanie technicznym i ewentualnie mogłaby się pod nim odbywać żegluga – mówi Andrzej Kreft, dyrektor RZGW. – Jednak na piśmie takiej opinii nie otrzymaliśmy. W piątek ma przyjechać ekspert z Gdańska i liczymy, że opinię z ZDiTM na papierze dostaniemy. Wtedy przestawimy znaki i umożliwimy żeglugę pod tym jednym przęsłem. Odbywałaby się mijankowo. Wykonaliśmy pomiary i głębokości są tam dobre. (ek)

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 17.06.2016 r.

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ZNIESMACZONY
2016-06-17 11:24:08
głowy powinny polecieć wyraźnie widać jak nasi urzędnicy przykładają się do pracy przed mostem stoi znak "30ton" ciągnik siodłowy z naczepą i ładunkiem to 40ton a zdarzają się ze znaczną nadwagą nie widziałem służb kontrolujących wagę składu przed mostem! zwłaszcza że w najbliższym sąsiedztwie handlują piaskiem piżmaki dokładnie wiedzą że w mieście nikt ich nie zważy więc ładują aż trzeszczy... problem nadwagi aut do 3,5t oraz ciężarówek jest do rozwiązania auta do3,5t nadwaga 0,5t kierowca traci prawo jazdy na 3mce. natychmiast po zważeniu grzywna 5000 nadwaga powyżej 0,5t kierowca traci prawo jazdy na 6mcy. natychmiast po zważeniu grzywna 10000 ciężarówki do 3t i powyżej 3t podobnie jak wyżej auta i ładunek do odebrania po opłaceniu grzywny musi boleć...
Brawo Krzystek !!!!! jeszcze kika
2016-06-17 10:29:17
Zbuduj jeszcze kilka fontann, jeszcze kilka idiotycznych ścieżek dla rowerów i zegarów słonecznych, postaw jeszcze kilka fryg i tym podobnych maszkar, przyznaj sobie jeszcze kilka podwyżek, rozpieprz jeszcze kilka zakładów albo utrudnij im życie. Zobaczymy czy przy tej ruinie także walniesz sobie fotkę ? i zapewne powiesisz ją na swoim blogu po raz kolejny odtąbiając sukces
Jan
2016-06-17 08:05:53
Ostatni gasi światło.
Most
2016-06-17 08:00:49
Zdaje się, że na Kongresie Morskim był poruszany ten problem, czyli mostu kolejowego, który jest swoistym hamulcem dla rozwoju żeglugi śródlądowej w naszym rejonie. Może gdyby prezydent miasta przestał skupiać się na rowerach, a zajął transportem morskim, z którego są realne profity dla miasta, to sprawa wyglądałaby inaczej.
most
2016-06-17 07:35:14
A kiedy tak łaskawie panowie zaczną remont mostu????? Za rok, dwa??? Most zamknięty, prace powinny trwać 24 godziny na dobę!!!! Tylko w Szczecinie może być taki syf!! W innych miastach mieszkańcy nie pozwoliliby na coś takiego!!! Warszawa z mostem uporała się w 8 miesięcy. U nas zaraz minie miesiąc i jedyne co zrobili to zamknęli most. Żenada
Mario
2016-06-17 03:58:22
Niestety CZYTELNIK ma racje! Most dlugi byl niski bo byl kiedys podnoszony!!!! Jak ma Szczecin byc miastem portowym bez porzadnych mostow i drog?
czytelnik
2016-06-16 22:39:02
Problem? Most kolejowy w Podjuchach też się zepsuł i jest nieczynny. Odra jest żeglowna tylko do Widuchowej. Paradoks - mamy dwie Odry Wschodnią (Regalica) i zachodnią (most Długi itd.) - i żadna z tych tras nie spełnia warunków dla normalnej żeglugi śródlądowej. Generalnie porażka i brak perspektyw dla najtańszej formy transportu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA