Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zamknięcie cmentarzy. Prezydent Szczecina zapowiada pomoc dla przedsiębiorców

Data publikacji: 2020-10-31 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-02 10:01
Zamknięcie cmentarzy. Prezydent Szczecina zapowiada pomoc dla przedsiębiorców
 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, zaniepokojony rozwojem pandemii koronawirusa, do poniedziałku zamknął cmentarze. Prezydent Szczecin Piotr Krzystek skrytykował rządzących za to, że ogłosili swoją decyzję dopiero w piątek po południu. Miejscy radni PiS odpowiedzieli prezydentowi, że zamiast krytykować rząd, powinien pomóc handlowcom. W sobotę przed południem Krzystek ogłosił decyzje w tej sprawie. 

- Jest we mnie wiele złości - napisał na Facebooku Krzystek. - Publicznie pytam jak tak można? Jak można w ostatniej chwili ogłaszać, że zamyka się cmentarze? Jak można tak zostawić wszystkich przedsiębiorców, dla których ten czas był wielką szansą? Dziś zostali z masą świeżych kwiatów i zniczy. Gdybyśmy poznali decyzję wcześniej, można było wszystko dokładnie zaplanować. Z kasy miasta to także spore wydatki na przygotowania i całą logistykę. Specjalna komunikacja miejska, setki osób gotowych do pracy. Wszystko na marne. Ci wszyscy ludzie mogli wykonywać inne, potrzebne zadania. Staram się zrozumieć tę decyzję, wszak chodzi o zdrowie. Ale tak się po prostu nie robi, nie na ostatnią chwilę. Co miało na celu tak długie zwlekanie z decyzją? Z czego to wynika? Brak pomysłu czy bałagan? Sam nie wiem, co gorsze.

Radni prawicy sformułowali stanowisko w tej sprawie. Przekonują w nim, że rząd podjął decyzję trudną, ale konieczną. Zarzucają prezydentowi, że w swojej "emocjonalnej" reakcji nie dodał, że rząd już przygotowuje wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z powodu zamknięcia nekropolii, a szczegóły będą znane już w przyszłym tygodniu. 

W stanowisku radnych przeczytamy: "Wiele samorządów szybko podjęło konstruktywne rozwiązania, aby pomóc przedsiębiorcom już teraz. Przykładem jest Stalowa Wola, gdzie Prezydent Lucjusz Nadbereżny zdecydował o zakupie przez samorząd miasta chryzantem od hodowców kwiatów i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym. Kwiaty mają zostać nasadzone na terenie miasta. Ponadto władze miasta zakupiły znicze, które zostaną przekazane do organizacji patriotycznych w celu upamiętnienia grobów Bohaterów w Polsce i za granicą naszej Ojczyzny. Innym przykładem jest inicjatywa władz Świdnika, gdzie podjęto decyzję o zakupie zniczy od osób handlujących przy cmentarzu, a następnie ich zapaleniu przez pracowników przedsiębiorstwa komunalnego na każdym grobie, na którym nikt nie zdążył zapalić świeczki".

I dalej: "W związku z powyższym, apelujemy o podjęcie działań przez Prezydenta Szczecina i skierowanie realnej pomocy dla drobnych przedsiębiorców i osób handlujących przy cmentarzach".

Krzystek w sobotę ogłosił, że każdy z przedsiębiorców związanych z cmentarzem może nieodpłatnie dalej handlować od wtorku do przyszłej niedzieli włącznie - a w tym samym okresie będzie wzmożona komunikacja miejska. ©℗

(as)

***

Wcześniejsza informacja

Po rozmowie z służbami zdecydowaliśmy, że każdy z przedsiębiorców może nieodpłatnie dalej handlować od wtorku do przyszłej niedzieli włącznie - poinformował w sobotę we wpisie na Facebooku Piotr Krzystek. Prezydent Szczecina zapowiedział również, iż w tym czasie należy spodziewać się "wzmożonej komunikacji miejskiej". Przypomnijmy, że decyzją rządu - w związku ze wzrostem zakażeń - cmentarze w całym kraju pozostaną zamknięte do poniedziałku 2 listopada.

Reakcja prezydent Krzystka jest odpowiedzią na piątkową decyzję rządu, która była zaskoczeniem dla wielu osób, w tym w szczególności dla przedsiębiorców właśnie, handlujących w okolicach cmentarzy.

- Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte. Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie - poinformował w piątkowe popołudnie premier Mateusz Morawiecki... i wywołał lawinę nie zawsze przychylnych mu komentarzy.

Do całej sprawy jeszcze tego samego dnia odniósł się też w mediach społecznościowych prezydent Szczecina.

 

"Jak można w ostatniej chwili ogłaszać, że zamyka się cmentarze? Jak można tak zostawić wszystkich przedsiębiorców, dla których ten czas był wielką szansą? Dziś zostali z masą świeżych kwiatów i zniczy. Gdybyśmy poznali decyzję wcześniej, można było wszystko dokładnie zaplanować" - czytamy w emocjonalny wpisie.

Sobotnią decyzję Piotra Krzystka, można zatem odczytać jako próbę wsparcia zaskoczonych decyzją premiera przedsiębiorców.

(mj)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Julka
2020-10-31 19:07:23
To jest pandemia i może warto więcej się martwić o ludzi żeby nie umarli a za 2 dni pójść na cmentarz.Protesty aborcjonistów doprowadzą do śmierci tysiecy ludzi niestety
Edek
2020-10-31 18:45:01
Tego należało się spodziewać przy takim przyroscie zakażonych .Rząd czekał z decyzją do ostatniej chwili mając nadzieję na wyhamowanie pandemii ale tak się nie stało .To są koszty tej zarazy które trzeba ponieść .Rząd planuje rekompensaty dla handlowców ale jeżeli nie dostosujemy się wszyscy do zaleceń służb zdrowia to pójdziemy z torbami albo do piachu.
Bogdan
2020-10-31 18:24:32
Krzystek niech zacznie martwić się za 2 tygodnie kiedy będzie całkowity paraliż przez towarzystwo które teraz skutecznie wirus rozsiewa.
Filipinka
2020-10-31 17:51:05
Brawo, pisowcy bezradni, że ten Niezbędny sam na to nie wpadł, żeby skupować znicze, będzie jak znalazł do oświetlania ulic gdy pieniędzy zabraknie na oświetlenie elektryczne, bo że zabraknie to pewne jak w banku, tak pisdzielce drenują samorządy z pieniędzy. A może 1 listopada w tym roku został przesunięty, bo antonow nie zdążył na czas ze zniczami i kwiatami? Tak mi się skojarzyło.
epidemia
2020-10-31 15:52:46
Prezydent miasta nie ogarnia, że jest epidemia i wszystko się zmienia z dnia na dzień?
as
2020-10-31 15:48:55
krzystek ale dobrodziejstwo zrobiłeś że moga handlować nieodpłatnie.Krzystek ta krytyka to za to że sejm mu skrócił do 2 kadencji rządzenie a chciał prezydentować do końca życia.Krzystku kazdy inteligentny mógł usłyszeć że do końca czekano dane o zachorowaniach a do tego jeszcze protesty które też przyniosą żniwo.Krzystku kwiaty się hoduje ok pół roku.Tak więc handlowcy może by nie zostali z kwiatami ale producenci już tak.Ale mysle że szczecinianie ich uratuja od wtorku do niedzieli
gosc
2020-10-31 14:34:13
A MOŻE PREZYDENT OTWORZY CMENTARZE A NIE BĘDZIE PISAŁ JAK MU JEST BARDZO PRZYKRO , ŻE JEST ZMUSZONY DO ICH ZAMKNIĘCIA. PRZEMYŚL MA OTWARTE CMENTARZE.
Wystarczyłoby zreszta zgodnie z prawdą
2020-10-31 14:26:26
ogłosić teren Cmentarza Centralnego Parkiem cmentarnym "Cmentarz Centralny" Przy tej wielkości cmentarza (2 lub 3 największy cmentarz w Europie) nie byłoby większego problemu...
Try
2020-10-31 12:50:53
Stalowa Wola będzie stawiać znicze i kwiaty pod pomnikiem kaczynskiego

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA