wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zamieszajmy w peerelowskim kotle

Zamieszajmy w peerelowskim kotle

Zamieszajmy w peerelowskim kotle
Data publikacji: 2017-05-20 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:23
Wywietleń: 1132 259309

Już po raz siódmy Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Turnieju Historycznym „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”. W rywalizacji wezmą udział kilkuosobowe drużyny reprezentujące swoją szkołę.

Uczestnicy zmierzą się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi polityki, kultury oraz społeczeństwa okresu PRL. Będą zadania muzyczne i filmowe. Jak zawsze liczyła się będzie nie tylko wiedza, ale i refleks turniejowiczów. Na zwycięzców czekają nagrody. Udział uczniów w Turnieju mogą zgłaszać dyrektorzy szkół do Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie do dzisiaj. VII Turniej Historyczny odbędzie się 9 czerwca 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym (Aleja Piastów 12) w Szczecinie.

(as)

Fot. R.STACHNIK

Komentarze

Jakób
@ Brawo IPN: << Edukacji nigdy dość, tym bardziej, że IPN trzyma się jeszcze krzepko i chętnie wymazałby z pamięci Polaków, a szczególnie młodego pokolenia fakty im niewygodne. Nie możemy na to pozwolić! >> Do Pana/Pani komentarza wprowadziłem dwie małe poprawki i teraz przedstawia punkt widzenia z drugiej strony. To właśnie chłopcy-Ipeenowcy chcą wygumkować wiele faktów z naszej historii dla nich niewygodnych, np. Wałęsę, udział żołnierzy polskich w walkach pod koniec II WŚ u boku Armii Radzieckiej (np. zdobycie Wału Pomorskiego czy forsowanie Odry), wszelkie ślady przemarszu Armii Czerwonej przez te tereny (likwidacja Pomnika przy pl. Żołnierza, zmiana nazw ulic: 26 Kwietnia, 9 Maja itp.). Racja: Nie możemy na to pozwolić! W centrum stolicy Finlandii, Helsinkach, od 1863 roku stoi pomnik cara rosyjskiego Aleksandra II. Jest to pamiątka z czasów, gdy Finlandia była podbita przez Rosjan. W 2001 Talibowie afgańscy zniszczyli ogniem artyleryjskim posągi Buddy istniejące tam od VI wieku. Więc zapytam: od kogo powinniśmy się uczyć kultury historycznej?
2017-05-22 00:43:18
Brawo IPN
Edukacji nigdy dość, tym bardziej, że komuna trzyma się jeszcze krzepko i chętnie wymazała by z pamięci Polaków, a szczególnie młodego pokolenia fakty im niewygodne. Nie możemy na to pozwolić!
2017-05-21 19:20:40
darek
puśćcie młodym pioseneczkę Kaczek i niech znajdą różnicę pomiędzy realiami lat 80-tych i współczesnymi. Konfrontacja Prezes = I. Sekretarz KC... Witali, wołali, wołali ,witali Kwiaty, krawaty, pompa i puc. Lakierki, szpalerki, miliony ton stali, Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz. Tu telewizja a tam radary! Mieszkanie, ubranie, technika i cud, Bankiety, zalety, brygady, sztandary, Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz. Kwiaty dla niego, przemowy dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni. Radio, on wielki przemysł i socha, Socha w muzeum, on i dzieci, Wiadomo, on tę dzieciarnię tak kocha, On pośród chłopów w codziennej gazecie. On, między swymi w górniczej siermiędze, Oni – w strumieniu lejącej się łaski. Sny o potędze, sny o potędze, Kamera, oklaski,oklaski , oklaski. Oklaski dla niego, uśmiechy dla czerni Wódz a za wodzem wierni. On – właśnie on, wyśpiewane z pietyzmem, On – druga Polska i polska sprawa. On – znaczy naród, jego- ojczyznę, On – to Police ,Łańsk i Warszawa. Ojczyzna, ojczyźnie,ojczyzną, ojczyznę, Reklama i patos, patriotyzm i biznes. Krawaty i kwiaty, niech nastrój nie pryska. Chleba i igrzysk! Igrzyska, igrzyska. Chleba dla niego, igrzyska dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni. Co jeszcze, co jeszcze, co jeszcze? Zza węgła Śmierdząca kaszanka nie jego dosięgła, Podchody i kłótnie, i broń bratobójcza, Prezencik od Wodza, od Wujcia, od Wujcia! Kto winien? On milczy. Kto winien? Nie on! On wzrusza się nagle w tym ciepłym lokalu! On biedny, on chory, on biedny, on chory, On biedny, on chory, on leży w szpitalu. On wzrusza ramieniem, jak gdyby nic, Wódz a za Wodzem pic! On wzrusza ramieniem jak gdyby nic, Wódz a za Wodzem – nic!
2017-05-21 08:07:45
Do Jakob-a
A ten Kociol czy Kociolek w ktorym mieszano przez minimum 45 lat w PRL-u, to bije wszelkie Rekordy... ktorych nawet na dlugo nie znajdzie sie jeszcze w Ksiedze Guinesssa ??
2017-05-21 01:10:37
jacek
Mam nadzieję, że jeśli PiS już więcej nie wygra wyborów, to zgodnie z obietnicą partii opozycyjnych zarówno IPN jak i ugrupowania narodowościowe zostaną rozwiązane. I trzymam za to kciuki, bo już dość namieszali ludziom w głowach.
2017-05-20 23:59:33
,,,,
O Bolszewizm narodowy nie zapomnijcie dopytać
2017-05-20 21:43:28
Jakób
To nie jest mieszanie w kotle, tylko mieszanie młodym ludziom w głowach. Kto potem odkręci to, co ci nawiedzeni funkcjonariusze Instytutu Pamięci Nienaszej nakładą młodzieży? Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy mają obiektywną pamięć tamtych czasów. Jak najdalej od instytucji prowadzonej przez Cenckiewiczów i Wyszkowskich.
2017-05-20 21:35:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy