Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zamiast słupów „pączkujące obce spółki” [GALERIA]

Data publikacji: 2017-03-23 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:32
Zamiast słupów „pączkujące obce spółki”
 

Rolnicy znowu protestują przeciwko wykupywaniu gruntów rolnych przez obcy kapitał. Ich zdaniem system obrotu nieruchomościami z zasobu Skarbu Państwa ciągle jest nieszczelny. Dziś (23 bm.) na ulicach Szczecina pojawiło się kilkadziesiąt ciągników. Rolnicy protestowali przed siedzibą OT ANR oraz przed Urzędem Wojewódzkim.

Protest organizowany przez Pyrzyckie Stowarzyszenie Gospodarstw Rodzimych ma na celu m.in. powołanie komisji śledczej, która zbada obrót gruntami rolnymi oraz przede wszystkim - przerwanie patologii w obrocie ziemią, która to - ich zdaniem - ciągle trwa.

Według Wacława Klukowskiego – szefa organizacji i przewodniczącego protestu – mimo zakazu ziemię nadal kupują spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Z racji ograniczenia w nabywaniu ziemi przez jedną firmę, obce spółki „pączkują".

Jan Białkowski, dyrektor oddziału terenowego ANR w Szczecinie uważa, że po wejściu w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych, gospodarka gruntami rolnymi jest właściwa. Nie zgadza się z zarzutami o „nieszczelności systemu". Powiedział nam, że w 2016 roku ANR zaoferowała do wydzierżawienia około 11 tys. ha gruntów. W skali całego kraju to największy areał gruntów, który trafił do rolników. Ziemia - jak podkreślił dyrektor oddziału terenowego ANR w Szczecinie - trafiła przede wszystkim do młodych rolników. A preferowana kategoria gospodarstw, do których adresowana jest oferta gruntowa ANR to gospodarstwa około 30-hektarowe.

Dyrektor zaznacza, że ANR prowadzi konsekwentnie politykę gospodarowania gruntami zgodną z głoszonymi od lat postulatami protestujących. Dlatego właśnie podstawową formą zagospodarowania gruntów stała się dzierżawa a nie jak wcześniej - sprzedaż. W przypadku zastrzeżeń co do dzierżawy, umowa może być w każdym momencie wypowiedziana a ziemia ponownie może trafić do rolników.

Od 30 kwietnia 2016 roku obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych z zasobu Skarbu Państwa, która - jak twierdzi dyrekcja ANR - zatrzymała sprzedaż państwowej ziemi za pośrednictwem tzw. słupów.

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” z 24 marca 2017 r., w e-wydaniu i wydaniu cyfrowym.

(r.c.)

Fot. Ryszard PAKIESER

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PROTESTU ROLNIKÓW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rolnik zachodnipomorsi
2017-03-26 19:58:44
Wiecie dla czego nie było Kosmala na proteście bo jest w PiS choć do PiS nic nie mam . Ale dyrektor ANR w Szczecinie Jan Białkowski jest od niego i przez niego został wstawiony na ten stołek pan KOSMAL swoje interesy już wcześniej pozałatwiał i protesował razem z rolkami jak SOLIDARNOŚĆ a teraz tylko kieruje Dyrektorem ANR jak Marionetką .Zauważcie że nie było tam rolników z powiatu STARGARDZKIEGO i MYŚLIBORSKIEGO którzy zawsze jeżdzili na protesty na pewno sa też w rekach KOSMALA a po co był tam SYN SIERPIŃSKIEGO był na szpiegowaniu czy Wacław Klukowski mu wszystko przekaże i musi być lojalny za te wałki co tatuś mu załatwił i mógł startować na przetargi w powiecie Łobeskim . Tak jak Sierpinski po znajomosci załatwia kredy w BS GOLENIOWIE nie na darmo Izba Rolnicza ma tam swoje konto.
MArian
2017-03-24 06:03:09
Wprowadzic czasowa zmine organizacji ruchu czyli zakaz wjazdu sprzetu rolniczego ciagnikow i kazdy kto zlamie zakaz mandat po 500zl!!!!!!!!! Maja swojego wiernego przedstawiciela co tak sie o nich bil i wszyscy byli za PIS a teraz protestuja??? Mają swojego prezesa agencji rolnej, ktory za zaslugi dla PIS siedzi rownolegle w radzie nadzorczej PiS-owskiego radia Szczecin!!!! Do niego pod dom jedzcie i se protestujcie ile wlezie!!!!!! Gdzie policja?! Madaty powinny sie sypac za chamowanie ruchu!!!! I kontrole na jakim paliwie jezdza! Oraz kontrole stanu silnikow i wyniki spalania!!! KARAC KARAC I KARAC tych cwaniakow!!!!
...
2017-03-23 21:45:05
Wynocha protestowac na Nowogrodzka albo do sejmu , macie swoja dobra zmiane co za banda ......jak tam ustawa o obrocie ziemia? jak tam dziedziczenie ziemi z ojca na syna-nowe przepisy hahha ,oj beda was swedziec kukle coraz bardziej i BARDZO DOBRZE,jeszcze nas z unii wyrzuca to dopiero bedziecie miec problem bo ruskie od was nie kupia hahha .
a co tam robil syn prezesa ZIR?
2017-03-23 18:26:54
Pan Klukowski zawiazał wspólprace z krolem Julianem?czyzby ciezko im bylo sie przebic w anr? żal .... ściska
do roboty wieśniaki
2017-03-23 18:00:02
Pole obrabiać a nie po mieście jeździć
Karol
2017-03-23 17:23:49
Trochę się gubię... A kto tym naszym rolnikom zabrania kupić lub wydzierżawić ziemię od ARR??
Szymon
2017-03-23 15:10:49
Przecież od początku było wiadomo, że taki właśnie jest sposób na obejście nowych przepisów...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA