Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Zamek otwarty dla zwiedzających

Data publikacji: 20 listopada 2015 r. 09:10
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Zamek otwarty dla zwiedzających
 

W sobotę, po raz drugi można będzie zwiedzać zmodernizowane wnętrza szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Ci, którzy przyjdą, obejrzą sale Bogusława i Anny Jagiellonki, podziemia skrzydła północnego i wystawę, prezentowane na dziedzińcu.

Remont tej części zamku trwał blisko dwa lata, kosztował 23 miliony i zakrojony był na bardzo szeroką skalę. Wymieniano wszystkie instalacje, kładziono szło i podświetlano odkryte podczas archeologicznych wykopalisk fragmenty XIV-wiecznych murów, zmieniano posadzki (teraz są ceramiczne, ceglane, nawiązujące wyglądem do zachowanej, historycznej podłogi w krypcie) i okna. W dawnej krypcie książęcej, w której od lat działał teatr, teraz prezentowane są sarkofagi Gryfitów. Odtworzono dawny przejazd bramny, pojawiły się także nowości: szklana winda i taras widokowy na dachu.

Największą metamorfozę przeszła sala Bogusława. Dawna książęca kaplica przez lata odpychała chłodnym wyglądem, białymi ścianami i niewygodnymi, czerwonymi krzesłami. Po remoncie jest zupełnie inaczej: wnętrze dużo zyskało dzięki neorenesansowym malaturom, nad którymi przez kilka miesięcy pracowało 20 konserwatorów. Miodowe, składane fotele (jest ich 236) ładnie się komponują nową szaro-ugrową kolorystyką.

Sobotnie zwiedzanie trwać będzie cztery godziny, od godz. 14 do 18. Skorzystać można też z opcji półgodzinnego oprowadzania po salach przez zamkowego przewodnika Tomasza Wieczorka (godz. 14, 15.30 i 17). Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Pierwsze zwiedzanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem szczecinian

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA