Czwartek, 01 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

Zamek Książąt Pomorskich odsłonił kolejną tajemnicę sprzed wieków

Data publikacji: 12 lutego 2021 r. 21:17
Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2021 r. 22:46
Zamek Książąt Pomorskich odsłonił kolejną tajemnicę sprzed wieków
 

Tunele pod szczecińskim zamkiem tylko częściowo pochodzą z okresu ostatniej wojny. Głównie są to jednak średniowieczne korytarze. To efekt podziemnej eksploracji badaczy. 

Podczas badań wykorzystywano m.in. georadary, wykonywano odwierty nawet do 30 metrów.

– Przekazaliśmy próbki do laboratorium w Krakowie i okazało się, że cegła i zaprawa pochodzą ze średniowiecza. Obawiamy się, jak zareagują na zmiany wilgotności po otwarciu wejścia. Przez kilkaset lat panowały tam przecież niezmienne warunki – mówiła Barbara Igielska, dyrektor zamku. – Na przełomie lutego i marca przystąpimy do kolejnych niezwłocznych działań.

– Na przestrzeni ostatniego roku przeprowadzane były kompleksowe badania wzgórza. Podczas tych prac odkryliśmy niezidentyfikowane budowle podziemne znajdujące się 16 metrów poniżej poziomu posadzki zamku. Te tunele tworzą spływ dla wód gruntowych z całego wzgórza. Przez to musimy pilnie zainterweniować, co pozwoli zabezpieczyć nam skrzydło północne. W sprawie bezpieczeństwa prowadzimy ciągły monitoring geodezyjny – mówił Karol Krempa, kierownik działu inwestycji i remontów.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Tunele odnalezione pod zamkiem mają około 2 metrów szerokości i wysokości. Pierwsze próby stabilizacji i ich czyszczenia mają nastąpić w marcu tego roku.

Katastrofa na zamku

Przypomnijmy: 11 maja 2017 roku na terenie jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków Szczecina doszło do katastrofy budowlanej. Na szczęście na miejscu nie było wtedy ani pracowników, ani zwiedzających. W ziemię zapadła się kolumna podpierająca sklepienie piwnicy. Za nią runęły podpory na parterze i piętrach. Zrównane z ziemią zostały cztery kondygnacje budynku, a zapadlisko liczyło sobie kilka metrów głębokości. Odgruzowywanie trwało kilka miesięcy, a teren wokół zamku po zdemontowaniu elementów konstrukcyjnych przekazano Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Dzięki ekspertyzie, której wyniki przedstawiono we wrześniu 2019 roku, dziś wiemy, że to liczący sobie kilkadziesiąt lat proces niszczenia ziemi pod posadzką północnego skrzydła był powodem zawalenia się części budynku. Na skutek wymywania gruntu pod zamkiem powstała pusta, blisko siedmiometrowa próżnia i to w nią zapadły się kondygnacje.

– Przyczyny zawalenia się północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich były naturalne – tłumaczył wówczas Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, po wynikach ekspertyzy. – Wieloletni proces erozji ziemi bezpośrednio pod filarem, który mógł trwać nie rok, nie dwa, ale dziesiątki lat, mógł być przyczyną katastrofy. ©℗

Karina WALCZAK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik
2021-02-13 12:38:02
Droga Redaktorko, Proszę sięgnąc do archiwum Kuriera. Będą to pewnie późne lata 60te lub wczesne 70te. Znaleziono wtedy tunel czy dwa ale były zablokowane. Jestem pewien że Kurier to opisywał. Teraz pewnie znalezionie drugą stronę tego co odkryto 60 lat temu.
Do Karola
2021-02-13 10:32:35
ciekawe sugestie... podobnie to postrzegam.
Karol
2021-02-12 22:40:29
guzik tam. Ci co wiedzą to milczą a do mediów idzie papka lekkostrawna, przecież miliony złotych sie zmarnowały i nikt siedzieć nie poszedł... Ciekawe czy się ktoś się kiedyś zainteresuje kiedy i kto dopiero zaczął kamerować istniejące instalacje, i zaczął zaślepiać nieczynne /porwane i nie zaślepione odpowiednio instalacje nieczynne / odwodnienia na terenie placu zamkowego..... Grunt wymyła woda, sam się grunt nie przemieścił... a skąd po ulewach znajdowała się tam woda pod tym kilkusetletnim filarem... i skąd się lało latami? Czy sprawę skrewiła ekipa na zlecenie opery co wykonywała zbiornik ppoż ?. Czy ekipa remontowa skrzydła obok? To mogą być zasadnicze pytania które ta zamkowa ekipa co się zamienia w kółko wzajemnej adoracji nie chce za żadne skarby postawić. Ale kto tam ma takie pytania stawiać? Henio?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA