Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Zakończył się załadunek pojazdów wojskowych na misję w Libanie

Data publikacji: 2019-10-21 20:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-22 19:52
Zakończył się załadunek pojazdów wojskowych na misję w Libanie
Załadunek pojazdów wojskowych Fot. PAP/Marcin Bielecki  

W poniedziałek zakończył się w szczecińskim porcie załadunek na statek pojazdów wojskowych, które zostaną przetransportowane w rejon misji ONZ w Libanie.

O zakończeniu załadunku sprzętu poinformował oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina kapitan Błażej Łukaszewski.

Załadunek z Nabrzeża Czeskiego rozpoczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do Libanu popłynie m.in. 13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia. Pojazdy specjalnie na misję ONZ pomalowane na biało będą służyć żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

I Polski Kontyngent Wojskowy sformowany do udziału w misji w Libanie wyleci 10 listopada z lotniska w Goleniowie. Cztery dni wcześniej w koszarach 12. Brygady Zmechanizowanej planowane jest jego uroczyste pożegnanie.

Jak poinformował Łukaszewski, dowódcą I zmiany PKW Liban będzie dowodzący 3. Batalionem Piechoty Zmotoryzowanej w Stargardzie ppłk Paweł Bednarz. Ponad 200 żołnierzy pozostanie na misji pół roku. Następnie ich zadanie przejmie na kolejne pół roku równie liczna II zmiana.

Zadanie sformowania obu zmian PKW Liban otrzymała 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Kontyngenty powstają na bazie 3. Batalionu Pechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu. W ich skład wejdą również specjaliści m.in. łączności, logistyki i spraw personalnych z innych jednostek wojskowych.

W Libanie Polacy będą przede wszystkim wspólnie działać z irlandzkimi oraz węgierskimi żołnierzami (I zmiana PKW wejdzie w skład irlandzkiego batalionu).

Wojsko Polskie po 10 latach nieobecności, powraca do udziału w misji budowania pokoju i bezpieczeństwa w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A Komu i po co
2019-10-22 11:58:49
My az tam potrzebni ?? Lepiej chronic i bronic Granic EU-ropejskich i Polskich nim bedzie za pozno - nim Islam rozmnozy sie i "zaleje" i Nas do reszty !!!
Miś
2019-10-22 10:26:13
Zobaczyny czy i kiedy wrócą.
Jaki Hummer?
2019-10-22 07:57:45
Nie Hummerów tylko Humvee (skrót od HMMWV). Hummer to wersja cywilna, zbudowana na bazie tego samochodu, często widywana jako wozy weselne itp., ale nigdy w armii.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ