niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zagrożona korona? Zielony ślad po „Maciusiu”

Zagrożona korona? Zielony ślad po „Maciusiu”

Zagrożona korona? Zielony ślad po „Maciusiu”
Data publikacji: 2020-05-17 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-18 20:20
Wywietleń: 1480 455102

To potężne drzewo, które sięgnęło ponad kalenice sąsiednich kamienic. Jest starsze od zabytkowych alei z Jasnych Błoni oraz pl. Batorego. Okazałe, charakterystyczne i wciąż zielone. Jednak... Czy przetrwa na miejscu planowanej budowy?

To także platan i również - nie tylko w skali Szczecina - wyróżniający się imponującym obwodem pnia, pokrojem oraz szerokością korony. O wyjątkowych walorach przyrodniczych, a na swój sposób również kulturowych i historycznych dla śródmiejskiego kwartału, z którego zniknęła bryła dawnego "Maciusia".

Czy platan przetrwa?

Platan ten jest jednym z nielicznych - poza wierzbą i paroma brzozami - zielonych śladów, jakie przetrwały rozbiórkę Szkoły Podstawowej nr 54 przy ul. Bałuki. Mimo braku zabezpieczenia. Jednak nie wiadomo czy przetrwa kolejną fazę przemiany tej części miasta - "uszczelniania" zabudowy pierzei śródmiejskiego kwartału. 

O to - czyli o zieleń, która przetrwała rozbiórkę "Maciusia" - pytają redakcję "Kuriera" zatroskani szczecinianie, którzy protestują przeciwko planowanej wycince blisko 30 wiekowych drzew w związku z tzw. rewitalizacją pobliskiego odcinka al. Wojska Polskiego (od pl. Szarych Szeregów po pl. Zwycięstwa). Natomiast radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska) interpelację w tej sprawie kieruje do Prezydenta Szczecina. 

Radny pyta prezydenta

- Cały teren po dawnym "Maciusiu" zmienił się w plac budowy. Jednocześnie nie zabezpieczono ani jednego drzewa spośród kilku rosnących w tym miejscu - zwraca uwagę radny. Czy dokonano nadzoru terenu budowy pod kątem zabezpieczenia znajdujących się tam drzew i krzewów? Jeśli nie, zwracam się z wnioskiem o kontrolę terenu budowy i weryfikację poprawnego zabezpieczenia zieleni zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.

Radny Przemysław Słowik w interpelacji pyta prezydenta również o to, czy w magistracie już się pojawił wniosek o wycinkę drzew tkwiących bez zabezpieczeń na placu budowy. Magistrat temu zaprzecza.

Miasto uspokaja 

- Drzewa są w dobrym stanie zdrowotnym. Rozbiórka obiektu nie wpłynęła negatywnie na pogorszenie ich kondycji - uspokaja Ryszard Słoka, sekretarz miasta, zaznaczając: "Przepisy ustawy o ochronie przyrody umożliwiają Prezydentowi Miasta przeprowadzenie postępowania administracyjnego o nałożeniu kary pieniężnej w przypadku niewłaściwe prowadzonych prac ziemnych, które doprowadzą do zniszczenia lub uszkodzenia drzew i krzewów. Obecny stan fatyczny na przedmiotowym terenie nie wymaga zastosowania wskazanej procedury".

To może tłumaczyć, dlaczego od pięciu miesięcy nawet pomnikowy platan (patrz zdjęcie) nie został zabezpieczony przed uszkodzeniem ciężkim sprzętem budowlanym.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Zagrożona korona? Zielony ślad po „Maciusiu” Zagrożona korona? Zielony ślad po „Maciusiu”

Komentarze

Nie, nie będzie ani pomnika J.P. II ani Kaczyńskiego ani żadnego z czerwonej targowicy.
.
2020-05-18 20:16:14
SromotnikBezwstydny
Drzewo przeszkadza budowaniu blokowiska? Się wytnie i posadzimy krokusiki.... To taki magistracki zwyczaj.A może postawimy tam pomniczek JP2 albo arcy-kacz- --prezydenta...Będzie równo , gładko i jesienią liści nie trzeba będzie sprzątać...
2020-05-18 14:51:32
POpatrzcie jakie to paskudztwo wobec naszej FILHARMONII.
Wyciąć !!
2020-05-18 14:18:12
Aga
Dajcie spokój temu krzystkowi, on w deweloperce robi, a nie w zieleni miejskiej. Niestety, tak to już jest, zieleń zawsze przeszkadza, ale co zrobić,pieniędzy taż zawsze jest mało. Zresztą myślicie, że tylko on na tym zarabia? Co za ludzie, czepiają się biednego człowieka.
2020-05-18 12:04:44
zazeł
Wyrwać z korzeniami i postawić garażowiec im. Adamowicza. Garażowców w ciecinie brakuje!
2020-05-18 11:59:20
Taaaak !! Wyciąć !
I POstawić wysoki apartamentowiec o jakiejś niemieckiej nazwie.
2020-05-18 11:02:51
Lokalpatriot
Korona, to ja mam nadzieję że wykończy Januszy deweloperów, jak hurtowo kupowane mieszkania pod wynajem będą schodzić na licytacjach komorniczych.
2020-05-18 10:26:25
WYCIĄĆ! WYCIĄĆ! WYCIĄĆ!
Chcemy budkę z saszłykami i watą cfukrzaną !!!
2020-05-18 10:00:01
szczecinianka
Wszystko co zielone trawa,drzewa , ozdobne krzewy,a szczególnie 100 letnie cisy ogołocone do żywego w parku Żeromskiego bardzo przeszkadzają demolatorowi zieleni miejskiej m. Szczecina. Panie Prezydencie gdzie się Pan podziewa to jest totalna demolka zieleni miejskiej.
2020-05-18 09:24:34
AnA
Rozumiem że pan prezydent i demolator- ogrodnik miejski pochylą się- z troską oczywiście, nad platanem gdy będzie usychał i zostanie wycięty wtedy nałożą na wykonawcę karę administracyjną w wysokości 50 złotych i nakaz posadzenia trzech kijków z listkami......
2020-05-18 08:56:51
Mało tego, że zagrożona jest korona drzewa,
to stwarza ogromne zagrożenie dla miasta i regionu !!! Trzeba koniecznie drzewo wyciąć i postawić tmg nikomu nie zagrażający geszeft.
2020-05-18 08:41:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie