Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-02-24 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-25 10:34
Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna
 

Wystarczył miesiąc, by obrócić go niemal w całości w gruzowisko. I to już jego resztek murów ostatnie chwile. Mowa o znikających w szybkim tempie kawałek po kawałku z dotychczasowego krajobrazu szczecińskiego śródmieścia zabudowaniach przy ul. Edmunda Bałuki 14 (dawniej Obrońców Stalingradu), w których niegdyś funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka, zwana Maciusiem. Opustoszałe po jej likwidacji stały tak ponad siedem lat. Teraz kończy się nieuchronnie kolejny z okresów w historii tego miejsca. Niebawem zacznie się następny.

Prace rozbiórkowe ruszyły tam w styczniu. Buldożery zaczęły wyburzenia od znajdującej się na tyłach pustostanu, od strony dawnego szkolnego boiska, sali gimnastycznej. Od początku lutego do tej pory w zwały gruzu zdążyło zamienić się skrzydło frontowe budynku. A z końcem minionego tygodnia spychacz skruszył większość bocznego skrzydła, które przylegało do przedwojennej kamienicy przy ul. Edmunda Bałułki 13 (aktualnie też pustostanu, sprzedanego w pakiecie ze znajdującą się po sąsiedzku kolejną zrujnowaną kamienicą o statusie zabytku przy ul. Edmunda Bałuki 12 - obie nieruchomości mają też od niedawna nowego prywatnego właściciela, który przymierza się do ich przebudów i kapitalnych remontów). W poniedziałek przechodnie mogli już tylko „podziwiać" wśród rumowiska niewielki fragment łącznika z klatką schodową i pomieszczeń na tyłach.

Czyszczenie parceli po dawnym Maciusiu pod nową zabudowę przez nowego właściciela, którym w wyniku przetargu w maju ub.r. jest Mak Bud Holding SA, zaplanowane jest do końca kwietnia.

Przypomnijmy, że ten teren w części śródmiejskiego kwartału 21 przeznaczony jest – wedle zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – pod wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę usługową, usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Mak Dom Holding SA na zagospodarowanie działek o łącznej powierzchni prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, za które zapłacił 8,5 mln zł, ma cztery lata od daty zawarcia umowy ich sprzedaży.

Zgodnie z zaprezentowaną na etapie pisemnego przetargu ofertowego koncepcją projektową, która była – oprócz ceny – kryterium decydującym o wyborze nabywcy – w tym miejscu mają stanąć dwa budynki usługowo-mieszkalne (4-5 kondygnacji) – w nich zaś będzie 6142 mkw. usług i 3163 mkw. mieszkań (61 lokali) ze 128 miejscami postojowymi w garażach podziemnych. Kolejnych 20 powinno być w ogólnodostępnym terenie planowanej inwestycji. Zaprojektowano również trzy place. Ponadto Mak Dom SA zobowiązał się w ramach transakcji z miastem i TBS Prawobrzeże jako dotychczasowym dysponentem nieruchomości do urządzenia w jej obrąbie także ogólnodostępnej dla wszystkich drogi dojazdowej do wnętrza kwartału. To od lat jest jednym wielkim klepiskiem i dzikim „parkowiskiem” aut. ©℗

Tekst, zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do Uff
2020-02-25 07:27:59
Jasne. Najlepsze są te nowoczesne budynki co po dwóch, trzech lata się sypią. Ale co tam, to się odbuduje przy okazji wyżynając wszystkie drzewa i ptaki w promieniu 100 metrów.
Paweł
2020-02-25 05:47:15
Powinien tam stanąć parkingowiec bo są problemy z parkowaniem w centrum miasta, ale lepiej sprzedać grunt deweloperowi. Przecież władz Szczecina nie interesują mieszkańcy tylko kasa!
Zgred
2020-02-24 21:05:52
Rozwój oświaty w wykonaniu pana prezydenta Krzystka.
do Uff
2020-02-24 18:40:50
Te PRLowskie "szkaradki" spełniały swoją rolę. 54 z pewnością budowana była jako jedna z tysiąclatek. Jest ich w kraju sporo i nadal są czynne.
Uff
2020-02-24 17:57:56
Nareszcie ten PRLowski szkaradek zniknął

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA