czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna

Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna [GALERIA, FILM]

Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna
Data publikacji: 2020-02-24 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-25 10:34
Wywietleń: 1137 444390

Wystarczył miesiąc, by obrócić go niemal w całości w gruzowisko. I to już jego resztek murów ostatnie chwile. Mowa o znikających w szybkim tempie kawałek po kawałku z dotychczasowego krajobrazu szczecińskiego śródmieścia zabudowaniach przy ul. Edmunda Bałuki 14 (dawniej Obrońców Stalingradu), w których niegdyś funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka, zwana Maciusiem. Opustoszałe po jej likwidacji stały tak ponad siedem lat. Teraz kończy się nieuchronnie kolejny z okresów w historii tego miejsca. Niebawem zacznie się następny.

Prace rozbiórkowe ruszyły tam w styczniu. Buldożery zaczęły wyburzenia od znajdującej się na tyłach pustostanu, od strony dawnego szkolnego boiska, sali gimnastycznej. Od początku lutego do tej pory w zwały gruzu zdążyło zamienić się skrzydło frontowe budynku. A z końcem minionego tygodnia spychacz skruszył większość bocznego skrzydła, które przylegało do przedwojennej kamienicy przy ul. Edmunda Bałułki 13 (aktualnie też pustostanu, sprzedanego w pakiecie ze znajdującą się po sąsiedzku kolejną zrujnowaną kamienicą o statusie zabytku przy ul. Edmunda Bałuki 12 - obie nieruchomości mają też od niedawna nowego prywatnego właściciela, który przymierza się do ich przebudów i kapitalnych remontów). W poniedziałek przechodnie mogli już tylko „podziwiać" wśród rumowiska niewielki fragment łącznika z klatką schodową i pomieszczeń na tyłach.

Czyszczenie parceli po dawnym Maciusiu pod nową zabudowę przez nowego właściciela, którym w wyniku przetargu w maju ub.r. jest Mak Bud Holding SA, zaplanowane jest do końca kwietnia.

Przypomnijmy, że ten teren w części śródmiejskiego kwartału 21 przeznaczony jest – wedle zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – pod wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę usługową, usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Mak Dom Holding SA na zagospodarowanie działek o łącznej powierzchni prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, za które zapłacił 8,5 mln zł, ma cztery lata od daty zawarcia umowy ich sprzedaży.

Zgodnie z zaprezentowaną na etapie pisemnego przetargu ofertowego koncepcją projektową, która była – oprócz ceny – kryterium decydującym o wyborze nabywcy – w tym miejscu mają stanąć dwa budynki usługowo-mieszkalne (4-5 kondygnacji) – w nich zaś będzie 6142 mkw. usług i 3163 mkw. mieszkań (61 lokali) ze 128 miejscami postojowymi w garażach podziemnych. Kolejnych 20 powinno być w ogólnodostępnym terenie planowanej inwestycji. Zaprojektowano również trzy place. Ponadto Mak Dom SA zobowiązał się w ramach transakcji z miastem i TBS Prawobrzeże jako dotychczasowym dysponentem nieruchomości do urządzenia w jej obrąbie także ogólnodostępnej dla wszystkich drogi dojazdowej do wnętrza kwartału. To od lat jest jednym wielkim klepiskiem i dzikim „parkowiskiem” aut. ©℗

Tekst, zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna Burzenie Maciusia. W gruz i pył, do ostatniego okna

Komentarze

Do Uff
Jasne. Najlepsze są te nowoczesne budynki co po dwóch, trzech lata się sypią. Ale co tam, to się odbuduje przy okazji wyżynając wszystkie drzewa i ptaki w promieniu 100 metrów.
2020-02-25 07:27:59
Paweł
Powinien tam stanąć parkingowiec bo są problemy z parkowaniem w centrum miasta, ale lepiej sprzedać grunt deweloperowi. Przecież władz Szczecina nie interesują mieszkańcy tylko kasa!
2020-02-25 05:47:15
Zgred
Rozwój oświaty w wykonaniu pana prezydenta Krzystka.
2020-02-24 21:05:52
do Uff
Te PRLowskie "szkaradki" spełniały swoją rolę. 54 z pewnością budowana była jako jedna z tysiąclatek. Jest ich w kraju sporo i nadal są czynne.
2020-02-24 18:40:50
Uff
Nareszcie ten PRLowski szkaradek zniknął
2020-02-24 17:57:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie