Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Zagraniczni studenci ZUT spędzą wigilię u polskich rodzin

Data publikacji: 2019-12-24 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-26 18:43
Zagraniczni studenci ZUT spędzą wigilię u polskich rodzin
 

20 zagranicznych słuchaczy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie spędzi wieczór wigilijny z rodzinami polskich studentów i naukowców. "Zaproś zagranicznego studenta na Święta" to pierwsza taka akcja w ZUT.

- Przy stołach osób, które zaprosiły zagranicznych studentów, zapełni się pozostawiane tradycyjnie miejsce. Myślę, że dzięki temu pojawi się dużo emocji, dużo przeżyć i zobaczymy, że to, co wydaje się obce, jest tak naprawdę bliskie – powiedział PAP rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Mateusz Lipka. Dodał, że inspiracją była prowadzona od czterech lat akcja Uniwersytetu Łódzkiego "Gość na Gwiazdkę".

Wskazał, że zagraniczni studenci z różnych przyczyn nie wyjeżdżają do domów na okres świąteczny, a zaproszenie do wspólnego świętowania pozwoli im nie tylko poznać polskie tradycje, ale też poczuć akceptację i życzliwość.

- Ważnym aspektem jest też wymiana tradycji. Myślę, że studenci jako goście także ubogacą święta, dzieląc się swoją kulturą: mogą pojawić się ciekawe opowieści, przepisy na dania świąteczne czy kolędy w innych językach – podkreślił Lipka.

Jeden z zaproszonych na wieczerzę wigilijną gości, pochodzący z Nikaragui Noel, studiujący inżynierię mechaniczną, powiedział, że największym zaskoczeniem była dla niego informacja o braku potraw mięsnych podczas wigilii.

- My jemy w wigilię bardzo dużo mięsa, ale poza tym tradycje są bardzo podobne do tych w moim kraju. Próbowałem na razie barszczu – bardzo mi smakował – podkreślił. Dodał, że zamierza przygotować dla swoich gospodarzy popularne w Ameryce Łacińskiej tostones – dwukrotnie smażone w głębokim tłuszczu plastry plantanów (bananów warzywnych).

Studenta z Turcji zaprosiła na rodzinną wigilię Paulina Bednarczyk z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

- Myślę, że to dobry moment, aby przekazać nasze polskie tradycje osobom z zagranicy i przy okazji podzielić się naszymi wspólnymi świętami. Sądzę, że dzięki temu studenci nie będą w tym czasie sami – powiedziała. Dodała, że gość będzie uczestniczył w czteropokoleniowej wigilii, z tradycyjnymi potrawami i mikołajem, został też przygotowany prezent dla niego.

Wśród zaproszonych na polskie wigilie gości znalazły się także osoby z Jordanii, Japonii, Włoch i z Hiszpanii.

(PAP)

Fot. ZUT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stefania
2019-12-26 18:39:04
Bardzo miła inicjatywa.
Czytelnik Łukasz
2019-12-25 21:26:02
Islamiści + Wigilia = duże ryzyko. Pozostali są bezpieczni.
gosc
2019-12-25 17:32:34
a narodowi socjalisci nikogo nie zaprosili? np do Torunia ? czekali z pustym talerzem na zbłąkanych wędrowców z południa?
jonatan
2019-12-24 16:55:51
Brawo, świetny pomysł, który z czasem może przerodzić się w tradycję. Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ