poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zagłosuj przeciw smogowi

Zagłosuj przeciw smogowi

Zagłosuj przeciw smogowi
Data publikacji: 2018-12-02 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 1006 364027

Tylko do 5 grudnia można głosować na zamontowanie czujników smogu w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego konkursu „Wiem czym oddycham". Wygra tylko sto lokalizacji z największa liczbą głosów. Czasu pozostało niewiele, a jedno ze szczecińskich miejsc mających szansę na wygraną znajduje się dopiero na 161. pozycji.

To doskonała okazja, aby w ramach tej akcji pozyskać nowe czujniki dla Szczecina - tym bardziej, że powietrze w naszym mieście wcale nie jest takie czyste.

- Jestem autorem zgłoszenia z Prawobrzeża, ale namawiam do głosowania na wszystkie szczecińskie lokalizacje, szczególnie tam, gdzie nie ma jeszcze czujników - zachęca Paweł Szczyrski. Niestety, ale obecnie żadne miejsce w Szczecinie nie wchodzi do finałowej setki. Najbliżej - bo na 161 miejscu - znajduje się miejsce przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Andre Citroena 2 na Prawobrzeżu.

Czy Szczecinowi potrzebne są czujniki smogu? Od kilku dni nie cichną dyskusje szczecinian na Facebooku w związku z ostatnimi przekroczeniami dopuszczalnych stężeń pyłów PM 10 oraz PM 2,5 w powietrzu. To właśnie one mają największy udział w tworzeniu smogu. Najgroźniejsze są PM 2,5. Według specjalistów ze względu na ich mikroskopijną wielkość - są 4 razy mniejsze niż średnica czerwonej krwinki - z łatwością przedostają się z płuc do krwiobiegu.

We wtorek (27 bm.) odnotowano przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń pyłu PM 10 na stanowisku pomiarowym przy ul. Andrzejewskiego w Szczecinie. Administratorzy profilu Szczeciński Alarm Smogowy od kilku dni udostępniają niepokojące wyniki pomiarów jakości powietrza ze szczecińskich stacji. „No to mamy SMOG! Ponad 400 procent Polskiej Normy, a 1043 procent wg norm WHO przekroczenia dla pyłu PM 2,5. Prezydencie Szczecina warto przestać bagatelizować problem" - to tylko jeden z niewielu komentarzy dotyczących złych wyników.

- Myślałam, że problem smogu nigdy nie dosięgnie Szczecina. Jednak myliłam się - mówi jedna z mieszkanek. - Nie zdziwię się, jak na mieście coraz częściej będę spotykać osoby z maseczkami pyłowymi. Prezydent naprawdę powinien zwołać zebranie i podjąć konkretne działania, aby rozpocząć walkę ze smogiem.

W mieście znajdują się trzy stacje pomiarowe jakości powietrza przy ulicach: Piłsudskiego 1, Andrzejewskiego 23 oraz Łącznej.

Polska znajduje się w czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wielu twierdzi, że to głównie spaliny z samochodów mają wpływ na smog. Jednak według badań Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami odpowiadają one tylko za 10 proc. zanieczyszczeń w powietrzu. Największy wpływ na powstawanie niezdrowego mają pyły PM 10 i PM 2,5. Skąd się biorą? Między innymi z używania starych pieców i złego paliwa do ogrzewania.

***

Niestety, ale wielu Polaków wciąż pali opałem złej jakości. Do pieców wrzucane są plastikowe butelki, śmieci, drewno odpadowe (np. politurowane meble) lub odpady węglowe. Dlatego warto stale monitorować jakość powietrza. 

Zachęcamy więc szczecinian do głosowania w konkursie "Wiem, czym oddycham". Dzięki temu miasto ma szansę wzbogacić się o czujniki smogu - a to duży krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Głosować można do 5 grudnia br na stronie wiemczymoddycham.pl

(KaNa)

Na zdjęciu: Szczecin również zaczyna mieć problemy z zanieczyszczonym powietrzem.

Fot. Marek Klasa

 

Zagłosuj przeciw smogowi

Komentarze

@stop chemitrails
Nie siej paniki. To są gazy wylotowe z silników samolotów. Nad Szczecinem krzyżuje się wiele lotów z Niemiec i znad Skandynawii.
2018-12-03 09:05:34
A1
Szczecin Dąbie - smog od taniego węgla i palonych śmieci
2018-12-03 05:18:14
Janusz
A według mnie to głównym źródłem smogusa domki jednorodzinne nowobogackich, którzy zamiast używać gazu do ogrzewania palą w kominkach. Wystarczy wyjechać z centrum na obrzeża aby poczuć się jak przy ognisku. Wszędzie dymią kominki. Głupota powiązana z snobizmem. Nie można otworzyć okna. Nie samochody ale kominki. Nikt tego nie widzi.
2018-12-02 23:20:55
stop chemtrails
A może też zaprotestować przeciwko chemtrails o którym jest cicho w naszych mediach - natomiast temat smogu jest eksploatowany od rana do wieczora każdego dnia! Wystarczy zobaczyć co dzieje się na niebie nad polskimi miastami!
2018-12-02 18:38:11
A moze rowniez trzeba...
PO-zmniejszac i szybkosc jazdy w calym Miescie... to bedzie s-PO-ro mniej Smogu i Smrodu...!!
2018-12-02 16:30:08
Po 13.12 1981 roku...
Jarun-ku, a ciekawe - czy chociaz Waszej starej Wronie dorownacie ??
2018-12-02 15:52:21
Szosa
Czujniki powinny się znaleźć w rejonach Szosy Polskiej w Szczecinie. Ludzie mieszkający na tej części osiedla, plus ludzie mieszkający na działkach przy ul. Zagórskiego, palą czym się tylko da i to dosłownie. Jak tylko jakiś dom jest budowany, albo przeprowadzany jest jego remont, nic się nie zmarnuje... W ruch idą palety, stare meble, worki po materiałach budowlanych etc. I kto to wszystko wdycha?! My!
2018-12-02 15:45:36
Nie zaczyna - tylko mial Je...juz od b. dawna
Szczecin rowniez "zaczyna" miec problemy z zanieczyszczonym powietrzem...!!! A ciekawe: Co oglosza w Katowicach i na ten temat... ??
2018-12-02 15:45:14
Andrzej
Ja też chcę mieć czyste powietrze wokół siebie.Postuluje wprowadzenie zakazu ruchu samochodów w centrum miast i osiedli mieszkaniowych.To będzie test czy ludzie chcą bez wyrzeczeń mieć dobre powietrze.
2018-12-02 15:32:12
Janusz
@ dzięcioły - ale wam i tak nie dorównamy.
2018-12-02 14:54:02
dzięcioły
"Epidemia" odry się skończyła, to teraz nastał "smok". Jacy wy głupi jesteście...
2018-12-02 14:15:58
Szczecinianin
Ja głosuję za tym aby w całej Polsce zakazać sprzedaży toksycznego i rakotwórczego miału, sprawcę smogu !!!
2018-12-02 12:00:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie