Tylko do 5 grudnia można głosować na zamontowanie czujników smogu w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego konkursu „Wiem czym oddycham". Wygra tylko sto lokalizacji z największa liczbą głosów. Czasu pozostało niewiele, a jedno ze szczecińskich miejsc mających szansę na wygraną znajduje się dopiero na 161. pozycji.
To doskonała okazja, aby w ramach tej akcji pozyskać nowe czujniki dla Szczecina - tym bardziej, że powietrze w naszym mieście wcale nie jest takie czyste.
- Jestem autorem zgłoszenia z Prawobrzeża, ale namawiam do głosowania na wszystkie szczecińskie lokalizacje, szczególnie tam, gdzie nie ma jeszcze czujników - zachęca Paweł Szczyrski. Niestety, ale obecnie żadne miejsce w Szczecinie nie wchodzi do finałowej setki. Najbliżej - bo na 161 miejscu - znajduje się miejsce przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Andre Citroena 2 na Prawobrzeżu.
Czy Szczecinowi potrzebne są czujniki smogu? Od kilku dni nie cichną dyskusje szczecinian na Facebooku w związku z ostatnimi przekroczeniami dopuszczalnych stężeń pyłów PM 10 oraz PM 2,5 w powietrzu. To właśnie one mają największy udział w tworzeniu smogu. Najgroźniejsze są PM 2,5. Według specjalistów ze względu na ich mikroskopijną wielkość - są 4 razy mniejsze niż średnica czerwonej krwinki - z łatwością przedostają się z płuc do krwiobiegu.
We wtorek (27 bm.) odnotowano przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń pyłu PM 10 na stanowisku pomiarowym przy ul. Andrzejewskiego w Szczecinie. Administratorzy profilu Szczeciński Alarm Smogowy od kilku dni udostępniają niepokojące wyniki pomiarów jakości powietrza ze szczecińskich stacji. „No to mamy SMOG! Ponad 400 procent Polskiej Normy, a 1043 procent wg norm WHO przekroczenia dla pyłu PM 2,5. Prezydencie Szczecina warto przestać bagatelizować problem" - to tylko jeden z niewielu komentarzy dotyczących złych wyników.
- Myślałam, że problem smogu nigdy nie dosięgnie Szczecina. Jednak myliłam się - mówi jedna z mieszkanek. - Nie zdziwię się, jak na mieście coraz częściej będę spotykać osoby z maseczkami pyłowymi. Prezydent naprawdę powinien zwołać zebranie i podjąć konkretne działania, aby rozpocząć walkę ze smogiem.
W mieście znajdują się trzy stacje pomiarowe jakości powietrza przy ulicach: Piłsudskiego 1, Andrzejewskiego 23 oraz Łącznej.
Polska znajduje się w czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wielu twierdzi, że to głównie spaliny z samochodów mają wpływ na smog. Jednak według badań Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami odpowiadają one tylko za 10 proc. zanieczyszczeń w powietrzu. Największy wpływ na powstawanie niezdrowego mają pyły PM 10 i PM 2,5. Skąd się biorą? Między innymi z używania starych pieców i złego paliwa do ogrzewania.
***
Niestety, ale wielu Polaków wciąż pali opałem złej jakości. Do pieców wrzucane są plastikowe butelki, śmieci, drewno odpadowe (np. politurowane meble) lub odpady węglowe. Dlatego warto stale monitorować jakość powietrza.
Zachęcamy więc szczecinian do głosowania w konkursie "Wiem, czym oddycham". Dzięki temu miasto ma szansę wzbogacić się o czujniki smogu - a to duży krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Głosować można do 5 grudnia br na stronie wiemczymoddycham.pl
(KaNa)
Na zdjęciu: Szczecin również zaczyna mieć problemy z zanieczyszczonym powietrzem.
Fot. Marek Klasa