Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zagłosowali za przywróceniem Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie

Data publikacji: 2020-05-26 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-04 17:33
Zagłosowali za przywróceniem Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie
 

Odwieszenie Strefy Płatnego Parkowania, znalezione oszczędności, uczczenie pamięci Jana Pawła II, prace na podzamczu, jedyna kandydatka na wiceprzewodniczącego - w trakcie wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin nie brakowało tematów do dyskusji.

Radni debatowali między innymi nad przyjęciem uchwały dotyczącej powrotu Strefy Płatnego Parkowania. Przypomnijmy, że została ona "zamrożona" kilka tygodni temu.

- Często jeżdżę do pracy samochodem i widzę, że praktycznie niemożliwe jest zaparkowanie przy Urzędzie Miasta albo placu Hołdu Pruskiego. Uważam, że Strefa Płatnego Parkowania powinna wrócić jak najszybciej - argumentował Łukasz Kadłubowski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Kiedy wraca Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie?

- Trzeba przypomnieć, po co wprowadziliśmy Strefę Płatnego Parkowania. Po to, aby udrożnić ruch w mieście. Po to, aby ludzie którzy chcą przyjechać do Urzędu, mieli gdzie zaparkować. Żeby była ogromna rotacja, a nie po to żeby ludzie stali tam przez pół dnia - dodał radny Koalicji Obywatelskiej Bazyli Baran.

Według radnej PiS Agnieszki Kurzawy miasto nadal powinno zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu indywidualnego. - Jeśli łagodzimy obostrzenia w transporcie miejskim i będzie mogło z niego korzystać coraz więcej osób, to zwiększamy niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jestem przeciwko tej uchwale - mówiła.

Maciej Ussarz, radny PiS, zastanawiał się jak mieszkańcy będą korzystać z parkometrów. - Czy kontrolerzy będą je co chwile czyścić? Epidemia dalej trwa, a my chcemy, żeby powróciła Strefa Płatnego Parkowania.

Ostatecznie radni zagłosowali za przywróceniem Strefy Płatnego Parkowania i wprowadzeniem podstrefy postoju w rejonie pl. Orła Białego. Termin odmrożenia SPP przybliżył w komunikacie prasowym po sesji Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki komunalnej Nieruchomosci i Opłaty Lokalne: - Postój w SPP i na pl. Orła Białego znów będzie płatny. Kiedy? Najwcześniej w drugiej dekadzie czerwca - skomentował uchwałę radnych.

Dokładna data wejścia uchwał w życie zależy od tego, kiedy wojewoda opublikuje je w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Zaczną obowiązywać 14 dni po tej publikacji.

Milionowe oszczędności w kasie Szczecina

Prezydent Szczecina poinformował, że udało się znaleźć 25 milionów złotych oszczędności. Obecnie zadłużenie miasta w związku z pandemią koronawirusa wynosi 125 milionów złotych.

- Znaleźliśmy rzeczy, z których możemy zrezygnować. Nie wpłynie to na jakość świadczonych usług. To nie są oszczędności wynikające z nadmiaru środków, które posiadaliśmy wcześniej. Oczywiście nie oszczędzimy na oświacie, ponieważ tam nie ma oszczędności - podkreślał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Obniżenie przychodów prognozowane jest na kwotę 146 milionów złotych, ale pod warunkiem, że miasto do wakacji wyjdzie z kryzysu.

- Zmiana budżetu z powodu skutków pandemii nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Czy z powodu pandemii w Polsce, ktoś już zmienił budżet? A może budżet kraju już został zmieniony? Nie słyszałem, aby jakakolwiek gmina dokonała zmian. Nie ma nikogo, kto mógłby określić jakie naprawdę są skutki pandemii - próbował wyjaśnić Stanisław Lipiński, skarbnik miasta. - Spadnie dochód z podatku od środków transportowych, z podatku od nieruchomości, ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Nie wiemy na ile, ale na sto procent będą niższe. Mógłbym tak wymieniać wszystkie źródła dochodu.

Zarówno Piotr Krzystek jak i Stanisław Lipiński podkreślili, że miasto jest w stanie przetrwać kryzys.

Uczczenie pamięci Papieża Polaka

Wiele skrajnych emocji wzbudziło stanowisko klubu radnych PiS w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

- Stanowisko w środkowej części brzmi rekolekcyjnie. Dobrze żebyśmy zawarli w nim wszystkie cechy Jana Pawła II. Proponuję, aby zastanowić się oraz dopracować to stanowisko. Sądzę, że nie ma takiego człowieka "na sali", który jest przeciwny uczczeniu Jana Pawła II - mówił Paweł Bartnik z Koalicji Obywatelskiej.

- Rozumiem intencje Prawa i Sprawiedliwości, jednak w mojej opinii tym stanowiskiem dalibyśmy wyraz bezgranicznego i bezrefleksyjnego kultu Jana Pawła II - argumentowała Edyta Łongiewska-Wijas. - Szanuję taki głos, ale jestem przeciwna wprowadzeniu do porządku obrad i przyjęciu tego stanowiska. Moment na podejmowanie takich decyzji nie jest najszczęśliwszy biorąc pod uwagę toczącą się publiczną dyskusję na temat krycia przez dostojników kościelnych pedofilii w sutannach, także w czasach pontyfikatu Jana Pawła II.

Radni Koalicji Obywatelskiej apelowali o wycofanie stanowiska PiS i wypracowanie wspólnego.

- Chcemy żeby to przesłanie nie było tylko do katolików, a do wszystkich ludzi. Przecież Jan Paweł II kierował do nas uniwersalne przesłania - podkreślała Urszula Pańka (KO).

- Kłótnia na ten temat jest żenująca. Nie róbmy niepotrzebnych awantur, jeśli mamy przedstawić konkretne stanowisko. To jest nieprzyjemna sytuacja - krytykowała Grażyna Zielińska (KO).

Marcin Pawlicki (PiS) podkreślał, że pismo zostało wysłane tydzień temu i był czas na to, aby wysłać poprawki. Ostatecznie stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości nie zostało wprowadzone do porządku obrad. Za wprowadzeniem było 10 radnych, a przeciwnych - 17.

- Mam nadzieję, że Rada Miasta razem wypracuje takie stanowisko, które będzie uhonorowaniem Jana Pawła II - zakończyła dyskusję Renata Łażewska, przewodnicząca Rady Miasta.

Niemniej emocji wprowadziło również stanowisko Koalicji Obywatelskiej w sprawie uczczenia 30. rocznicy wolnych wyborów samorządowych.

Stefania Biernat kandydatką na wiceprzewodniczącą

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę Stefani Biernat na stanowisko nowego wiceprzewodniczącego szczecińskiej Rady Miasta. Prawdopodobnie zajmie ona stanowisko Bartłomieja Sochańskiego, który złożył mandat po wybraniu go na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór Biernat jest niemal przesądzony, ponieważ nie ma innych kandydatów.

Procedura głosowania wymaga tajności i wrzucenia głosów do urny. Wybory zostaną przeprowadzone w środę (27 maja) w godz. 10-12.

(KaNa)

Na zdjęciu: Kolejny raz sesja Rady Miasta odbyła się zdalnie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

haha
2020-05-28 12:47:35
Dla pisiorstwa najważniejszy obrońca pedofilów
Juchas
2020-05-27 19:45:05
panie baran, parkingi zastawione samochodami na 8 godzin, zgadza sie a pan baran przjezdza kolo parkingu jadac na wycieczke? otoz nie, pana barana samochod ma tylko stac na parkingu bo ma wykupiony abonament. ot i cala logika barana.
Szczecin
2020-05-27 09:35:16
Strefa płatnego parkowania musi wrócić jak najszybciej bo miasto potrzebuje pieniędzy na rozwój. Wpływy przez ostanie 2 miesiące spadły dramatycznie.
żałosne
2020-05-27 09:07:52
Pan radny Kadłubowski może szukać na pl. Hołdu Pruskiego miejsca do parkowania do do końca swojej kadencji i nie znajdzie, bo tam żadnego wytyczonego miejsca nie ma !!1
do @ HogoFogo
2020-05-27 08:09:18
- to jedyna wygodna PO_stawa w czasach marszałka ze Szczecina i o_PO_zycji.
@Ewa
2020-05-27 07:11:19
Podziękuj pisowcom, którzy zdejmują wszystkie restrykcje mimo że epidemia wciąż się rozwija
Iiikkkk
2020-05-27 00:31:02
Weźcie w końcu firmę windykacyjna aby odzyskać 200 mln niezapłaconych czynszów w mieszkaniach komunalnych. Firma weźmie prowizje ale poprowadzi rownież sprawy przedawnione. Skuteczność dużych firm wynosi 15 procent. Czyli 20 mln jest do odzyskania w 6 miesięcy. Urzęników piszą tylko pozwy aby uniknąć przedawnienia. Zwykły uczciwy mieszkaniec miasta płaci np 350 zł samego podatku za garaż rocznie
HogoFogo
2020-05-26 23:35:47
To wszystko dla naszego dobra. Po prostu nasze małe rozumki nie zglebią zamysłów Włodarzy. Przyjmijmy zatem postawę pokorną z dupą wypięta i opuszczonymi gaciami.
Ewa
2020-05-26 22:58:46
To już epidemia się skończyła według szanownych radnych? Koalicja Obywatelska troszczy się o nasze zdrowie zmuszając nas do powrotu do tramwajów i autobusów. Podziękujemy wam przy urnach.
@Owca
2020-05-26 18:21:54
Ale kogo Ty się pytasz, barana przez duże B :)? Ja też pamiętam, że za pieniądze z SPP miały być budowane parkingowce, a jest to co napisałam poniżej.
Owca
2020-05-26 17:50:15
Ty panie Baran a mi się wydawało, że strefa była wprowadzona po to by finansowała budowę parkingowców? Coś się zmieniło?
...
2020-05-26 17:47:02
Nie co raz, tylko coraz.
@gg
2020-05-26 16:24:38
No widzisz jak finansują. Dzięki temu finansowaniu masz ścieżki rowerowe, remonty ulic zmniejszające szerokość jezdni i zmniejszające ilość miejsc parkingowych, zamianę ulic dwukierunkowych na jednokierunkowe, zamykanie ulic i placów dla ruchu samochodowego, więcej zakazów parkowania, mało użyteczny rower miejski, śmierdzącą od brudu komunikację miejską, a ponadto finansujesz prototypowania i inne pierdoły skutecznie utrudniające Ci pracę i załatwianie spraw. Ach, zapomniałabym najważniejszego, finansujesz jeszcze stołki krzystkowym gamoniom od usprawniania i unowocześniania ruchu. Jak się czujesz teraz;)? Miłego dnia:)
gg
2020-05-26 15:55:08
Powołane to po to, żeby powstało finansowanie parkingowców/parkingów podziemnych, co się przez naście lat nie wydarzyło, więc niech się miłościwie nam pieniądze marnujący wywiążą z tego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA